Справа № 137/509/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" червня 2020 р.
Літинський районний суд Вінницької області в складі головуючого судді Желіховського В.М. секретаря судового засідання Голоти О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні в смт. Літин за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Горбовецької сільської ради Літинського району Вінницької області про визнання права власності на земельну ділянку,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаною позовною заявою мотивуючи її тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її двоюрідна баба ОСОБА_2 .
Зазначає, що при житті ОСОБА_2 належало право власності на земельну ділянку на підставі розпорядження Літинської РДА від 12.03.2003 року №79 на земельну ділянку площею 2,0387 га. Даний факт підтверджується копією державного акта, серія НОМЕР_1 від 30 вересня 2005 року (оригінал державного акта не зберігся), копією Витягу та Довідкою Держгеокадастру.
Позивач звернулася до Літинської ДНК для отримання свідоцтва про право на спадщину, однак її було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину та надано роз`яснення щодо оформлення спадщини.
Тому змушена звернутися до суду з вказаним позовом і просить визнати за нею право власності на земельну ділянку в порядку спадкування. Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву відповідно до якої просить розгляд справи проводити у її відсутність. Позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити. Про заочний розгляд справи не заперечує. Судові витрати просить залишити за нею.
Представник відповідача Горбовецької сільської ради Літинського району Вінницької області в судове засідання не з`явився, надіслали до суду листа відповідно до якого справу просять розглянути без представника сільської ради. Позовні вимоги визнають.
Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки сторони не з`явилися у судове засідання.
Як зазначено у ст. 206 ч. 4 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Суд вважає, що позов підлягає до задоволення за таких підстав. Так, відповідно до свідоцтва про смерть (а.с.8) ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 (а.с.9) її батьками зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 (а.с.10) її батьками зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , яка відповідно до свідоцтва про одруження (а.с.11) змінила прізвище на ОСОБА_5 .
Відповідно до свідоцтва про народження позивачки ОСОБА_1 (а.с.12) судом встановлено, що її батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу (а.с.13) ОСОБА_6 зареєстрував шлюб з ОСОБА_8 .
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_8 (а.с.14) її батьками зазначені ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .
Відповідно до свідоцтва про смерть (а.с.15) ОСОБА_10 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до свідоцтва про смерть (а.с.16) ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до довідки Горбовецької сільської ради Літинського району Вінницької області за №76 від 27.02.2020 р. (а.с.17) покійна ОСОБА_2 , 1918 року народження до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 проживала одиноко та була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до копії Державного акту серії ВН №144131 від 30 вересня 2005 року (а.с.18) ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 2,0387 га, яка розташована на території Горбовецької сільської ради Літинського району Вінницької області, що підтверджується також копією Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.19-21).
Відповідно до довідки Відділу у Літинському районі Головного управління Держагеокадастру у Віннциькій області за №31-0.3-79/2-20 від 30.04.2020 р. (а.с.22) ОСОБА_2 отримала Державний акт серії ВН №144191, площею 2,0387 га, кадастровий номер 0522481600:01:000:0049, на підставі розпорядження Літинської РДА від 12.03.2003 р. №79, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Горбовецької сільської ради, нормативна грошова оцінка з урахуванням коефіцієнтів індексації становить 30354,33 грн.
Із листа Літинської державної нотаріальної контори Вінницької області за №383/02-17 від 27.05.2020 року (а.с.31) ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у зв`язку із відсутністю документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії. Згідно зі ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч. 1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України, від 31.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до абз. 2 п.1 розділу Х Перехідні положення Земельного Кодексу України (2001 року), рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Державний акт (сертифікат) на земельну ділянку спадкодавцем за життя не виготовлений, що є перешкодою для видачі нотаріусом свідоцтва про право на спадщину на право на земельну ділянку.
Згідно п.3.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку. На підставі абз. 2 п. 1 розділу X "Перехідні положення" ЗК рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок" (втратив чинність на підставі Закону України від 14 вересня 2006 року № 139-V) є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (пункт 1 розділу X доповнено абз. 2 згідно із Законом від 16 вересня 2008 року № 509-VI).Отже, якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації громадянами (ч. 3 ст. 116 ЗК).
Дослідивши матеріали справи, врахувавши письмову позицію сторін, суд вважає, що в зв`язку з відсутністю необхідних документів для оформлення спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в нотаріальному порядку позивач ОСОБА_1 не може оформити спадщину, тому позов необхідно задовольнити та визнати за нею право власності на земельну ділянку, оскільки судом встановлено, що вона є спадкоємицею за законом і має право на оформлення спадщини. На підставі ст.ст. 328, 1218, 1222, 1225, 1264, 1268 ЦК України, керуючись ст.ст.4, 12, 48, 76,81, 206, 259, 263-268 ЦПК України, Постановою пленуму Верховного суду України за №7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовільнити повністю. Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 0522481600010000049, на підставі розпорядження Літинської РДА від 12.03.2003 р. №79, площею 2,0387 га, яка розташована на території Горбовецької сільської ради Літинського району Вінницької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом 30 днів з дня проголошення рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя : Желіховський В. М.
Суд | Літинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2020 |
Оприлюднено | 16.06.2020 |
Номер документу | 89813824 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Літинський районний суд Вінницької області
Желіховський В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні