Рішення
від 10.06.2020 по справі 475/1401/19
ДОМАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Доманівський районний суд Миколаївської області

вул. Центральна, 35 м. смт. Доманівка Доманівський район Миколаївська область Україна 56400

e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua

Справа № 475/1401/19

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

10.06.2020смт. Доманівка

Доманівський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Кривенко О.В.,

за участю секретаря Маташнюк О.В.,

представника заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду смт.Доманівка цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа Зеленоярська сільська рада Доманівського району Миколаївської області про встановлення факту, що має юридичне значення,

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_2 звернулася до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в якій просить суд встановити факт її ОСОБА_2 проживання з ОСОБА_3 протягом останніх п`яти років до його смерті однією сім`єю та зазначає, що є падчеркою ОСОБА_3 , оскільки між її матір`ю ОСОБА_4 та ОСОБА_3 було укладено шлюб 25.02.2013 року. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після смерті якого на території Зеленоярської сільської ради Доманівського району Миколаївської області відкрилася спадщина на спадкове майно - земельну ділянку загальною площею 5,6299 га, яка належала ОСОБА_3 , на підставі права власності. З 2012 року по 2017 рік заявник проживала разом з ОСОБА_3 по АДРЕСА_1 , фінансово допомагала, доглядала за ним, приймала участь в його похованні, що можуть підтвердити свідки, тому просить встановити факт проживання зі спадкодавцем однією сім`єю протягом останніх п`яти років до його смерті для отримання спадщини за законом.

Представник заявника ОСОБА_1 в судовому засіданні заяву підтримав та просив її задовольнити.

Заявник направила до суду письмові пояснення в яких зазначила, що що ОСОБА_3 не проживав постійно у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання, основну частину періоду часу з 2012 року по 2017 рік проживав із заявником, яка його підтримувала, допомагала в побуті та перебувала з ним в дружніх сімейних стосунках.

Представник заінтересованої особи Зеленоярської сільської ради Доманівського району Миколаївської області - сільський голова, заперечень проти вимог заявника не має, про що надав на розгляд суду відповідну заяву та направив на адресу суду письмові докази.

Заслухавши представника заявника, який заяву підтримав, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Доманівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції в Миколаївській області.

Згідно інформації з державного земельного кадастру на право власності та речові права на земельну ділянку, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 5.6299 га, розташованої на території Зеленоярської сільської ради Доманівського району Миколаївської області, кадастровий номер земельної ділянки 4822781500:02:000:0151

Згідно інформаційного листа в.о Завідувача Доманівської державної нотаріальної контори № 42/01-16 від 28.01.2020 року, після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в Доманівській державній нотаріальній конторі спадкова справа не заводилася.

Приватним нотаріусом Доманівського районного нотаріального округу Миколаївської області до суду була направлена спадкова справа № 196/2017 , заведена після смерті ОСОБА_3 .

Згідно довідки № 1205 від 12.07.2018 року, яка міститься в матеріалах спадкової справи, видана виконкомом Доманівської селищної ради Миколаївської області, ОСОБА_3 , був зареєстрований у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання в АДРЕСА_2 з 28.10.2010 року до дня смерті. (а.с. 3)

В довідкі, виданої Зеленоярською сільською радою Доманівського району Миколаївської області № 203 від 03.02.2020 року зазначено, що ОСОБА_3 проживав з 1988 року по 2007 рік по АДРЕСА_3 , а з 2007 року по день смерті перебував у Доманівському відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання.

Згідно наданої довідки директором територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Доманівської РДА, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно проживав у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання за адресою по АДРЕСА_2 з 26.10.2007 року

Згідно копії наказу № 177 від 26.10.200 7року, виданого в.о. Начальника управління праці та соціального захисту населення, ОСОБА_3 прийнято на постійне місце проживання до стаціонарного відділення для постійного проживання людей похилого віку з 26.10.2007 року.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

В силу частини 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

За правилами статей 1216, 1217 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до положень ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Згідно із ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Таким чином, для одержання права на спадкування у зазначених осіб необхідне встановлення двох юридичних фактів: 1) проживання однією сім`єю; 2) на час відкриття спадщини має пройти принаймні п`ять років, протягом яких спадкоємець проживав зі спадкодавцем однією сім`єю.

У п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.

До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.

Відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 3 СК України сім' ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Як вбачається з пункту 6 рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року №5-рп/99 по справі №1-8/99 (справа про офіційне тлумачення терміна член сім`ї ) до членів сім`ї також належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інші обставини, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Отже, для підтвердження проживання однією сім`єю необхідно підтвердити факт ведення спільного господарства зі спадкодавцем, наявність спільного бюджету, піклування та підтримку один одного морально і матеріально, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування тощо. Обов`язковою умовою встановлення факту, про який просить заявник, є умова проживання однією сім`єю, оскільки сам по собі факт постійного проживання осіб за певною адресою не може автоматично породжувати для них взаємні права та обов`язки, які передбачено для осіб, що складають сім`ю.

Як було встановлено в судовому засіданні заявником не надано суду належних доказів на підтвердження факту спільного проживання зі спадкодавцем ОСОБА_3 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, не можливо встановити, що заявник та спадкодавець були пов`язані спільним побутом.

Під час судового розгляду були відсутні будь-які клопотання з приводу допиту свідків.

Заявником надано акт обстеження від 14.11.2019 року в якому депутатом Доманівської селищної ради округу № 8 під час обстеження встановлено, що власником будинку АДРЕСА_1 є ОСОБА_4 ,

зареєстровані особи відсутні, але зі слів ОСОБА_5 вона та ОСОБА_3 з 2012 року по 2017 рік з проживали за вказаною адресою, що можуть підтвердити сусіди ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . На підставі вказаного акта обстеження 14.11.2019 року за № 2233 головним спеціалістом виконавчого комітету Доманівської селищної ради видана довідка, що ОСОБА_5 проживала без реєстрації по АДРЕСА_1 з 2012 рок по 2017 рік, разом з нею проживав без реєстрації ОСОБА_3 .

Згідно вищезазначеного акту обстеження та довідки не можливо встановити, що заявник та спадкодавець були пов`язані спільним побутом за час проживання однією сім`єю. Крім того, як вбачається зі змісту довідки територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Доманівської РДА, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживав у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання за адресою по АДРЕСА_2 , про що видано відповідний наказ. Окрім того, вказаний акт обстеження складений зі слів заявника.

Інших доказів, що заявник проживав однією сім`єю разом із спадкодавцем та був пов`язаний спільним побутом суду не було надано.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відносини ОСОБА_5 та ОСОБА_3 не носили характеру сімейних, а проявлялися у відвідуваннях, спілкуванні та вони не були повязані спільним побутом, веденням спільного господарства, бюджету, наявністю між ними взаємних прав і обов`язків

Згідно зі ст. 263 ЦПК рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. У зв`язку з цим суд зобов`язаний навести в рішенні висновок про доведеність чи недоведеність фактів, з якими законодавство пов`язує наявність порушеного права, або інші підстави щодо задоволення заявлених вимог.

Оцінюючи зібрані докази у їх сукупності, суд вважає, що заявником не надано належних доказів на своє підтвердження факту проживання ОСОБА_2 однією сім`єю разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ., не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Керуючись, ст.ст. 12, 13, 81, 263, 265, 315-319 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

В задоволенні заяви ОСОБА_2 , заінтересована особа Зеленоярська сільська рада Доманівського району Миколаївської області про встановлення факту проживання однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 15.06.2020року

Суддя : О. В. Кривенко

СудДоманівський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення10.06.2020
Оприлюднено16.06.2020
Номер документу89814598
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —475/1401/19

Рішення від 10.06.2020

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Рішення від 10.06.2020

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 21.05.2020

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 10.04.2020

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 05.03.2020

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 28.01.2020

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 03.01.2020

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 09.12.2019

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні