Справа № 585/800/20
Номер провадження 2/585/442/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2020 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючої судді Машини І.М.,
при секретарі Шемчук І.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни справу за позовом ОСОБА_1 до Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області про визнання права власності на спадкове майно та витребування його в територіальної громади,-
встановив:
Позивач 31.03.2020 звернулася до суду з позовом до Новогребельської сільської ради Сумського району з названим позовом в якому просить: визнати за нею, ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку загальною площею 3,445 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , згідно Державного акта на право приватної власності на землю ІV-СМ №008750, виданого 14.12.2001 року Новогребельською сільською радою Роменського району Сумської області, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №427; витребувати земельну ділянку загальною площею 3,445 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області від Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області та передати її з комунальної власності Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області у її приватну власність.
Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла троюрідна прабаба позивачки ОСОБА_2 . На день відкриття спадщини, ОСОБА_1 було 7 років, тобто вона була малолітньою, а тому вважається такою, що прийняла спадщину. На даний час позивачка має на меті оформити свої спадкові права на майно ОСОБА_2 як спадкоємець п`ятої черги за законом, однак не може цього зробити в зв`язку визнанням рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області від 28.01.2009 спадщини, яка складається земельної ділянки розміром 3,445 га, відумерлою та її передачею у власність територіальної громади Новогребельської сільської ради Роменського району. В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказує, що на момент відкриття спадщини вона була малолітньою, а тому в силу ч. 4 ст. 1268 ЦК України вважається такою, що прийняла спадщину. В зв`язку з вказаним, оскільки спадщина вважається належною спадкоємцеві з часу її відкриття, то це дає позивачці підставі для звернення до суду з даним позовом.
Позивачка та її представник в судове засідання не з`явилися, в письмовій заяві представник ОСОБА_3 позов підтримав повністю, просив слухати справу без його участі та участі ОСОБА_1 .
Представник відповідача Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області в судове засідання не з`явився, від них надійшла заява, в якій вони просили справу слухати у їх відсутність, проти позову не заперечували.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7).
Позивачка являється троюрідною правнукою ОСОБА_2 , що підтверджується наступним.
Згідно зі свідоцтвом про народження (повторне) НОМЕР_1 від 13.12.1967 року батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася в с. Голінка Роменського району Сумської області, є ОСОБА_5 , ОСОБА_6 (а.с. 9).
З Архівної довідки Державного архіву Сумської області №Б-66 від 23.04.2019 року вбачається, що в метричній книзі Пораскевіївської церкви с. Нова Гребля Лохвицького повіту Полтавської губернії за 1905 рік під №25 є запис про народження ОСОБА_7 . Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 . Батьки: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 (а.с. 10). Отже, ОСОБА_7 та ОСОБА_4 є рідними братом і сестрою.
ОСОБА_7 та ОСОБА_4 померли, що підтверджується Витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть №№00022841029, 00022842023 від 14.05.2019 року (а.с. 11,12)
Згідно Свідоцтва про народження ( Повторне ) НОМЕР_2 від 04.09.1978 року, ОСОБА_4 є матір`ю ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 13).
В свою чергу ОСОБА_7 є батьком ОСОБА_2 , що підтверджується Архівним витягом Державного архіву Сумської області №Б-67 від 23.04.2019 року (а.с. 14).
Отже, ОСОБА_9 та ОСОБА_2 є двоюрідними братом і сестрою.
Згідно Свідоцтва про народження НОМЕР_3 від 05.06.1971 року, ОСОБА_9 є батьком ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 15).
Згідно Свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_4 від 28.09.1991 року ОСОБА_11 і ОСОБА_10 28.09.1991 року уклали шлюб, про що в Книзі реєстрації актів про укладення шлюбу 28.09.1991 року вчинено запис за №3. Після укладення шлюбу присвоєно прізвища: чоловіку - ОСОБА_12 , дружині - ОСОБА_12 .
Отже, ОСОБА_13 є двоюрідною племінницею.
Згідно Свідоцтва про народження НОМЕР_5 від 26.09.1996 року, ОСОБА_13 є матір`ю заявниці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 17).
14 грудня 2001 року Новогребельською сільською радою Роменського району Сумської області на ім`я ОСОБА_2 виданий Державний акт на право приватної власності на землю серії IV-СМ № 008750 на земельну ділянку площею 3,445 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області, зареєстрований у книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 427 (а.с. 8).
Спадкодавець ОСОБА_2 за життя заповіту не залишила.
Згідно з довідкою Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_8 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 . Заповіт від імені гр. ОСОБА_2 виконкомом Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області не посвідчувався. На час смерті гр. ОСОБА_2 була зареєстрована одиноко. Рішенням Роменського міськрайониого суд Сумської області від 28 січня 2009 року спадщина, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , що складається із земельної частки (пая) розміром 3,445 га, визнана відумерлою та передана у власність територіальної громади Новогребельської сільської ради Роменського району (а.с. 18).
Позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем п`ятої черги за законом та відповідно до ч. 4 ст. 1268 ЦК України вважається такою, що прийняла спадщину, оскільки на день відкриття спадщини мала 7 років, тобто була малолітньою.
За змістом ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання.
В силу ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Стаття1218 ЦК України визначає, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
Згідно положень ч. 4, 5 ст. 1268 ЦК України малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до положень ст. 1277 ЦК України лише у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Оскільки позивачка прийняла спадщину після смерті троюрідної прабаби - ОСОБА_2 , то у неї наявне право на отримання спадкового майна, що саме по собі виключає можливість визнання цієї спадщини відумерлою.
Згідно ст. 1280 ЦК України якщо після спливу строку для прийняття спадщини і після розподілу її між спадкоємцями спадщину прийняли інші спадкоємці (частини друга і третя статті 1272 цього Кодексу), вона підлягає перерозподілу між ними . Такі спадкоємці мають право вимагати передання їм у натурі частини майна, яке збереглося, або сплати грошової компенсації. Якщо майно, на яке претендує спадкоємець, що пропустив строк для прийняття спадщини, перейшло як відумерле до територіальної громади і збереглося, спадкоємець має право вимагати його передання в натурі. У разі його продажу спадкоємець має право на грошову компенсацію.
Роз`яснення даного положення закону мається в п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування .
Як встановлено судом, земельна частка (пай), яка належала ОСОБА_2 , визнана відумерлою спадщиною та передана у власність Новогребельської сільської громади. А отже, оскільки таке майно увійшло до складу земель комунальної власності, воно збереглося і може бути передано спадкоємцю.
Передача спадкового майна спадкоємцю припиняє його статус відумерлої спадщини та право територіальної громади на це майно.
За таких обставин, оскільки позивачка є спадкоємцем після померлої ОСОБА_2 , успадкувала належну спадкодавцю земельну ділянку, а також враховуючи, що земельна ділянка, яка перейшла у власність територіальної громади в особі Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області, як відумерла спадщина, збереглася і може бути передана спадкоємцю, визнання позову відповідачем, що не порушує прав третіх осіб, то враховуючи положення ст. 206 ЦПК України, суд приходить до висновку про задоволення позову.
На підставі викладеного та положень ст. ст. 8, 12, 81, 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 1216-1218, 1258, 1265, 1268, 1280 ЦК України, суд,-
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_6 ) до Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області (місце знаходження: 42085, Сумська область, Роменський район, с. Нова Гребля, вул. Шевченка, 36, код ЄДРПОУ - 04388946) про визнання права власності на спадкове майно та витребування його в територіальної громади - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , право власності на земельну ділянку загальною площею 3,445 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_2 , згідно Державного акта на право приватної власності на землю ІV-СМ № 008750, виданого 14.12.2001 року Новогребельською сільською радою Роменського району Сумської області, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 427.
Витребувати земельну ділянку загальною площею 3,445 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області від Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області та передати її з комунальної власності Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області у приватну власність ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або в разі розгляду справи ( вирішення питання ) без повідомлення ( виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 09.06.2020.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І. М. Машина
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2020 |
Оприлюднено | 16.06.2020 |
Номер документу | 89816812 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Машина І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні