Справа № 658/4271/19
(провадження № 2/658/392/20)
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2020 року м. Каховка Херсонської області
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
в складі головуючого судді Марків Т.А.,
за участю секретаря судового засідання Ганжевої В.Г.,
у відкритому судовому засіданні розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Роздольненської сільської ради Каховського району Херсонської області, треті особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
15 жовтня 2019 року позивач звернулася з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
В позовній заяві відображено наступну позицію (а.с. 2 - 4).
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер брат позивача ОСОБА_4 . За життя померлий набув право на земельний пай, розміром 4,3 умовних кадастрових гектарів, що розташований на території Роздольненської сільської раи Каховського району.
Окрім позивача інших спадкоємців не має.
ОСОБА_1 звернулася до державного нотаріуса Каховської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом - земельної частку (пай) в землях КСП"Краса Херсонщини" в с. Роздольне Каховського району, розміром 4,3 в умовах кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що залишилася після смерті брата позивача - ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Проте, нотаріус постановою від 09 серпня 2019 року відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини.
Вказує, що вона не змогла скористатися правом прийняття спадщини в установлений законом строк з поважних причин. Так, остання дізналася про існування сертифікату на право на земельний пай на ім`я ОСОБА_4 від бухгалтера підприємства "ЮКАС+Т" на початку серпня 2019 року.
За вказаних обставин позивач просила визначити додатковий строк тривалістю в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті брата ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
21 листопада 2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позов, відповідно до змісту якого позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволені відмовити.
Відзив мотивований тим, що на час відкриття спадщини померлий ОСОБА_3 був батьком неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
В судове засідання позивач не з`явилася надала заяву про розгляд справи за її відсутності, відповідно до змісту якої на задоволенні позовних вимог наполягала.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився надав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги не визнав.
Треті особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися повідомлені про дату, час та місце належним чином, будь-яких заяв та клопотань від них ненадходило.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є сестрою ОСОБА_4 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження ОСОБА_5 , свідоцтвом про шлюб, свідоцтвом про смерть ОСОБА_4 , витягом з Державного реєстру актів цивільного стану (а.с. 5, 8, 12, 14).
Відповідно до виданої Роздольненською сільською радою довідки від 07 серпня 2019 року, ОСОБА_4 був зареєстрований в АДРЕСА_1 , разом з ним ніхто не був зареєстрований (а.с. 13).
Згідно до довідки виданої Роздольненською сільською радою від 19 листопада 2019 року, ОСОБА_4 мав такий склад сім`ї: ОСОБА_6 - дружина; ОСОБА_2 - дочка; ОСОБА_3 - син.
Як вбачається з повного витягу з Держєавного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_4
ОСОБА_4 05 квітня 2000 року видано сертифікат на право на земельну частку (пай) в землях КСП "Краса Херсонщини" (а.с. 11).
09 серпня 2019 року державним нотаріусом Каховської районної нотаріальної контори Ситнік В.О. відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), що належала брату ОСОБА_1 , внаслідок пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини (а.с. 10).
Відповідно до вимог ст.ст. 1220, 1222, 1270 цивільного кодексу України (далі - ЦК України) право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 4 ст. 1268 ЦК України малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу.
З наведених норм права вбачається, що право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК України).
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини суд визнав поважними.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Статтею 81 Цивільно процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Позивачем в підтвердження причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини викладеної в позовній заяві жодного доказу ненадано.
Жоден із долучених до позову документів не підтверджує неможливість ОСОБА_7 на час смерті брата та протягом визначених законом шести місяців для прийняття спадщини звернення до нотаріальної контори з заявою для прийняття спадщини.
Також, будь-яких доказів, які б підтверджували відмову неповнолітніх дітей (на час відкриття спадщини) померлого від спадщини за законом, вчинену у відповідності до вимог ст. 1273 ЦК України позивачем ненадано та матеріали справи не містять.
Враховуючи вищенаведене суд вбачає, що ОСОБА_1 будучи обізнаною про смерть спадкодавця не надала належних доказів наявності поважних причин щодо пропуску строку для подання зави про прийняття спадщини, а доводи позивача про те, що пропуск шестимісячного строку для прийняття спадщини у зв`язку з незнанням про існування спадкового майна є непереконливими, та не підтверджені жодними доказами.
Крім того, суд зазначає про те, що на час розгляду справи в суді неповнолітні діти померлого вважаються такими, що прийняли спадщину.
Вказана обставина свідчить про те, що позовні вимоги щодо визначення додатково строку для прийняття спадщини за наявності спадкоємців І черги за законом, які прийняли спадщину, для позивача немає для позивача жодного правового значення, оскільки сам по собі факт поновлення строку для прийняття спадщини не дозволить ОСОБА_1 реалізувати право на спадщину.
За вказаних обставин суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини не підлягають задоволенню за недоведеністю.
Керуючись ст.ст. 3 - 10, 13, 18, 200, 263 - 265, 268 ЦПК України,
ухвалив:
В позові ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків в матеріалах справи відсутній) до Роздольненської сільської ради Каховського району Херсонської області (адреса місцезнаходження: с. Роздольне Каховського району Херсонської області, вул. Шуменська, 1; код ЄДРПОУ 42081747), третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 (останнє відоме місце реєстраційного обліку: АДРЕСА_3 ), ОСОБА_3 (останнє відоме місце реєстраційного обліку: АДРЕСА_3 ) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду через Каховський міськрайонний суд Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.А. Марків
Суд | Каховський міськрайонний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2020 |
Оприлюднено | 17.06.2020 |
Номер документу | 89827994 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
Марків Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні