Справа № 288/485/20
Провадження № 2/288/231/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2020 року смт. Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Рудник М. І.,
за участю секретаря судових засідань - Франчук Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Красногірської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області про встановлення факту належності права на земельну частку (пай),
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Красногірської сільської ради Попільнянського району Житомирської області (далі - відповідач -1), Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (далі - відповідач -2), Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області (далі - відповідач -3) про встановлення факту належності права на земельну частку (пай), в якому вказує, що він був членом КСП імені Цюрупи, яке у подальшому було реорганізовано у ПСП імені Цюрупи та було його правонаступником.
11 квітня 1995 року Колективному сільськогосподарському підприємству імені Цюрупи, було видано державний акт на право колективної власності на землю, де згідно додатку № 1 до Списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства під № п/п - 37, позивача зазначено як ОСОБА_2 , тобто його по батькові - ОСОБА_3 вказано помилково.
Відповідно до архівного витягу з рішення № 11 виконавчого комітету Красногірської сільської ради від 28.08.1994 року Про встановлення загальної чисельності осіб для обчислення середньої земельної частки , ОСОБА_1 включений у список членів КСГП ім. Цюрупи для обчислення середньої земельної чисельності по Красногірській сільській раді.
Відомості про виключення позивача з членів КСП імені Цюрупи відсутні.
До даного часу сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім`я позивача не видавався.
Через допущену помилку у написанні по батькові позивача ОСОБА_3 у списку осіб, що мають право на земельну частку (пай), позивач не може отримати сертифікат про право на земельну частку (пай), а тому вимушений звернутись до суду.
Внести зміни до списку осіб, що мають право на земельну частку (пай) неможливо через те, що ПСП імені Цюрупи, що було правонаступником КСП імені Цюрупи, ліквідовано 23 жовтня 2019 року.
З метою отримання сертифікату на земельну частку (пай) позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, проте позивачу було відмовлено.
Право на земельну частку (пай) виникає в осіб, які на час видачі КСП державного акту на право колективної власності на землю були чи залишалися членами цього підприємства.
Відповідно до Указу Президента України № 720/95 від 08 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам організаціям у селі Красногірка, Попільнянського району, Житомирської області, було проведено паювання земель, які були передані у колективну власність Колективному сільськогосподарському підприємству імені Цюрупи.
Позивач просить встановити факт належності йому права на земельну частку (пай) члена реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства імені Цюрупи, с. Андрушки, Попільнянського району, Житомирської області, в умовних кадастрових гектарах, що становить 4,16, без визначення меж в натурі (на місцевості) на території Красногірської сільської ради, Попільнянського району, Житомирської області. Судові витрати залишає за собою.
Позивач в судове засідання не з`явився, в позовній заяві просив справу розглядати без його участі.
Представник відповідача Красногірської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву в якій просив справу розглядати без участі представника сільської ради.
Представник відповідача Відділу у Попільнянському районі Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву в якій просив провести судовий розгляд засідання за відсутності представника від відділу. Проти задоволення позову не заперечують.
Представник відповідача Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву в якій просив слухання справи провести без участі їх представника. Проти задоволення позовних вимог не заперечують.
Згідно частини 4 статті 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Частина 3 статті 211 ЦПК України визначає, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши в сукупності докази по справі, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з Державного акту на право колективної власності на землю виданого 11 квітня 1995 року Попільнянською РДА, КСП імені Цюрупи Красногірської сільської ради Попільнянського району Житомирської області передається у колективну власність 1150,0 гектарів землі в межах згідно з планом, землю передано у колективну власність для сільськогосподарського використання. Згідно Додатку 1 до Державного акту, а саме: в Списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства під № 37 вказаний ОСОБА_2 .
Відповідно до архівного витягу з рішення № 11 від 28.08.1994 року Красногірської сільської ради Попільнянського району Житомирської області Про встановлення загальної чисельності осіб для обчислення середньої земельної частки виданого Архівним сектором Попільнянської РДА Житомирської області 19 березня 2020 року за № 05-03/125, загальна кількість осіб для обчислення середньої земельної частки складає 238 чоловік. В Списку членів КСГП ім. Цюрупи їх пенсіонерів для обчислення середньої земельної чисельності по Красногірській сільській раді під № 23 вказаний ОСОБА_1 .
Архівна довідка № 05-03/126 від 19 березня 2020 року видана Архівним сектором Попільнянської РДА Житомирської області визначає, що документи КСП імені Цюрупи с. Андрушки, КСП імені Цюрупи по Красногірській сільській раді Попільнянського району Житомирської області до архіву на зберігання не надходили, тому підтвердити факт виключення ОСОБА_1 з членів КСП, не є можливим. В документах архівного фонду Красногірської сільської ради Попільнянського району Житомирської області за 1994-1996 роки, відомості про виключення з членів КСП імені Цюрупи, Красногірської сільської ради ОСОБА_1 не виявлено.
Як вбачається з повідомлення № М-13/0.0.31-22/146-20 від 07 квітня 2020 року Відділу у Попільнянському районі Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, державний акт на право колективної власності на землю реформованому Колективному сільськогосподарському підприємству імені Цюрупи Андрушківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, видано 11 квітня 1995 року серії ЖТ 04-09-000004 та ЖТ 04-01-000003. Розмір земельної частки (паю) за даними сертифікату про право на земельну частку (пай) на території Красногірської сільської ради в умовних кадастрових гектарах становить 4,16 га, вартість земельної частки (паю) на дату видачі сертифікату становила 41196 гривень (без врахування коефіцієнтів індексації). ОСОБА_1 у список осіб - членів КСП імені Цюрупи, що мають право на земельну частку (пай) не включений.
Довідкою № 75 від 08 квітня 2016 року виконавчого комітету Красногірської сільської ради Попільнянського району Житомирської області передбачено, що у Державному акті на право колективної власності на землю від 11.04.1995 року під № 37 списку громадян членів КСП значиться ОСОБА_2 , ОСОБА_3 вказано помилково, вірним слід вважати ОСОБА_1 .
Згідно повідомлення № С-14/0-0.31-15/146-20 від 19 березня 2020 року Відділу у Попільнянському районі Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, відповідно до державного акту на право колективної власності на землю виданого КСП імені Цюрупи 11.04.1995 року, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 4, на території Красногірської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, в додатку № 1 до Списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, під № 37 зазначено ОСОБА_2 . До даного часу сертифікат на право на земельну частку (пай) члена КСП імені Цюрупи, ні ОСОБА_2 , ні ОСОБА_1 , не видавався. В зв`язку з невідповідністю по батькові ОСОБА_4 , за даними паспорта громадянина України та ОСОБА_3 , за даними Списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства імені Цюрупи, що є Додатком № 1 до державного акту на право колективної власності на землю виданого КСП імені Цюрупи, сертифікат про право на земельні частку (пай) члена КСП імені Цюрупи, не може бути виданий.
Як вбачається з Трудової книжки заповненої 24 квітня 1975 року ОСОБА_1 11 травня 1986 року тимчасово прийнятий до Цуккомбінат ім. Цюрупи робітником будівельної бригади Красногірського відділу. 10 липня 1986 року звільнений. 30 жовтня 1986 року прийнятий до Цуккомбінату ім. Цюрупи робітником будівельної бригади Красногірського відділу. 10 серпня 1996 року звільнений. 05 квітня 2007 року прийнятий до ПСП ім. Цюрупи Красногірського відділу доглядачем телят. 15 жовтня 2007 року звільнений.
Відповідно до інформації № 05-02/19 від 16 січня 2020 року наданої Архівним сектором Попільнянської РДА Житомирської області, у відповідності Статуту приватного сільськогосподарського підприємства ім. Цюрупи, зареєстрованого розпорядженням голови Попільнянської РДА від 24.02.2000 року за № 71 Про реєстрацію приватного сільськогосподарського підприємства ім. Цюрупи , пункт 1.1 розділу 1 Загальні положення Приватне сільськогосподарське підприємство ім. Цюрупи є самостійним господарюючим суб`єктом, створеним за рішенням засновника на власності окремого громадянина з правом найняття робочої сили шляхом реорганізації КСП ім. Цюрупи згідно з Указом Президента України від 03 грудня 1999 року Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки . Згідно п. 3.3. Статуту ПСП ім. Цюрупи підприємство є правонаступником КСП ім. Цюрупи (с. Андрушки, Попільнянський район, Житомирської області).
Згідно детальної інформації про юридичну особу ПСП ім. Цюрупи зареєстроване 24.02.2000 року в Єдиному державному реєстрі про включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу. 23.10.2019 року зареєстровано припинення юридичної особи.
Частиною першою статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Згідно статті 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно зі статтями 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення.
Статтею 131 Земельного Кодексу України вказано, що громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Згідно пункту а частини 3 статті 152 Земельного Кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
Указом Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям визначено, що право на земельний пай мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами цього підприємства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
Частина 5 даного Указу вказує, що видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.
Відповідно до Указу Президента України № 666/94 від 10.11.1994 року Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва , право на земельну частку (пай) є об`єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави. Кожному члену підприємства, кооперативу, товариства видається сертифікат на право приватної власності на земельну частку (пай) із зазначенням у ньому розміру частки (паю) в умовних кадастрових гектарах, а також у вартісному вираженні.
Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05 червня 2003 року № 899-ІV , визначено, що право на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Як передбачено з вищевказаного Закону, в редакції чинній на даний час, головним тимчасовим розпорядником не витребуваних та нерозподілених земель є органи місцевого самоврядування.
Частиною 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 ( 720/95 ) Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Згідно абзацу 2 п.1 Перехідних положень Земельного Кодексу України від 25 жовтня 2001 року рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Відповідно до пунктів 16, 17 Перехідних положень Земельного Кодексу України , громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними прав вимоги на відведення земельної частки (пай) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Згідно статті 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі - продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Стаття 5 вищевказаного Закону визначає, що сільські, селищні, міські ради в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості): розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок; приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).
У відповідності до статті 76 ЦПК України , доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Як вбачається з частини першою статті 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 89 ЦПК України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Зазначені обставини у їх системному зв`язку свідчать, що є всі підстави для встановлення факту належності позивачу права на земельну частку (пай) члена реорганізованого КСП імені Цюрупи, с. Андрушки, Попільнянського району, Житомирської області, на території Красногірської сільської ради Попільнянського району Житомирської області.
Керуючись Указом Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08 серпня 1995 року № 720/95; Постановою Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ від 16 квітня 2004 року № 7; Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05 червня 2003 року № 899-ІV; статтями 131, 152 Земельного Кодексу України; статтям 4, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 89, 128, 206, 211, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Красногірської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області про встановлення факту належності права на земельну частку (пай) - задовольнити.
Встановити факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , права на земельну частку (пай) члена реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства імені Цюрупи, с. Андрушки, Попільнянського району, Житомирської області, в умовних кадастрових гектарах, що становить 4,16, без визначення меж в натурі (на місцевості) на території Красногірської сільської ради, Попільнянського району, Житомирської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя Попільнянського
районного суду М. І. Рудник
Суд | Попільнянський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2020 |
Оприлюднено | 17.06.2020 |
Номер документу | 89829410 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Рудник М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні