Єдиний унікальний номер: 448/2029/19
Провадження № 2/448/239/20
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
09.06.2020 року Мостиський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Кічака Ю.В.,
при секретарі судового засідання Мриц Н.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м.Мостиська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівської сільської ради Мостиського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - приватний нотаріус Мостиського районного нотаріального округу Яксманицький Роман Степанович, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом, покликаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір ОСОБА_2 . Стверджує, що після смерті останньої залишилось спадкове майно.
Стверджує, що після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, в тому числі земельна частка (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності ТзОВ Галичина , розміром 2,26 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН в„–573586 , виданого 28.10.2019р., зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №1258.
Зазначає, що у встановлений законом строк не звернулася у нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини з поважних причин, оскільки з вересня 2004р. хворіла та періодично перебувала на стаціонарному лікуванні, що підтверджується записами із її медичної картки. Покликається також на те, що: 25.04.2019р. їй (позивачці) поставлено діагноз ускладнена зріла катаракта правого ока, ускладнена незріла катаракта, міопія лівого ока, псевдоексфоліативний синдром, вікова макулодегенерація, епіретивний фіброз обох очей, у зв`язку з чим їй проведено операцію, після якої знаходиться під наглядом лікаря; з 11.11.2019р. по 21.11.2019р. проходила стаціонарне лікування у Пустомитівській ЦРЛ.
Вказує, що проблеми із здоров`ям та регулярне лікування ускладнювали їй належним чином оформити спадкові права.
Вважає, що пропустила строк подачі заяви в нотаріальну контору з поважних причин, а тому просить суд ухвалити рішення, яким визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, а подала через канцелярію суду заяву, в якій зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд слухати справу у її відсутності.
Представник відповідача - Чернівської сільської ради Мостиського району Львівської області в судове засідання не з`явився, проте подав заяву, в якій вказав, що проти задоволення позовних вимог не заперечує та просить справу слухати у їх відсутності.
Третя особа - приватний нотаріус Мостиського районного нотаріального округу Львівської області Яксманицький Р.С. в судове засідання не з`явився, проте подав заяву в якій зазначив, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилась, а також надіслав інформаційну довідку зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 19.03.2020р. №59865070, з якої слідує, що спадкова справа не заводилась після смерті останньої, та інформаційну довідку зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 19.03.2020р. №59865077, відповідно до якої спадкодавцем ОСОБА_2 за життя заповіт не складався. Просив справу розглядати у його відсутності.
У ч.4 ст.206 ЦПК України зазначено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.3 ст.12 цього Кодексу, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір позивачки - ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на майно, яке їй належало, в тому числі на: земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності ТзОВ Галичина , розміром 2,26 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН в„–573586 , виданого 28.10.2019р., зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №1258.
Згідно матеріалів справи, спадкодавець ОСОБА_2 за життя своїм майном не розпорядилася. У зв`язку з відсутністю заповіту, спадкування здійснюється за законом.
На час смерті спадкодавця (матері) ОСОБА_2 позивачка ОСОБА_1 проживала окремо від неї, а після її смерті у встановлений законом строк не звернулася в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №59865070 від 19.03.2020року, - спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_2 в нотаріальній конторі не заводилася, що свідчить про те, що із заявою про прийняття спадщини та видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті останньої до нотаріальної контори ніхто із спадкоємців не звертався.
Згідно довідки виданої виконавчим комітетом Чернівської сільської ради Мостиського району Львівської області від 22.10.2019р. за №1844, - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час смерті була зареєстрована та проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 .
У відповідності до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Частиною першою та другою ст.1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Згідно ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У відповідності до ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України в п.24 постанови від 30 травня 2008р. №7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Як слідує із викладених у позовній заяві пояснень позивачки та вбачається із матеріалів справи, позивачка у встановлений законом строк не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із тим, що у період з вересня 2004р. хворіла та періодично перебувала на стаціонарному лікуванні (діагнози - РА поліартрит, суглобово-вісцеральний формою, гіпертонічною хворобою ІІ ступеня). Крім того, 25.04.2019р. позивачці поставлено діагноз ускладнена зріла катаракта правого ока, ускладнена незріла катаракта, міопія лівого ока, псевдоексфоліативний синдром, вікова макулодегенерація, епіретивний фіброз обох очей, у зв`язку з чим їй проведено операцію, після якої знаходиться під наглядом лікаря; з 11.11.2019р. по 21.11.2019р. проходила стаціонарне лікування у Пустомитівській ЦРЛ. Зазначені обставини, як вважає суд, зумовили істотні труднощі для позивачки щодо вчинення нею дій по оформленню своїх спадкових прав, а тому суд визнає поважними причини пропуску позивачкою ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини, яка відкрилась внаслідок смерті спадкодавця ОСОБА_2 .
Вказані обставини підтверджуються: копією свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 19.03.2020р. №59865070, з якої слідує, що спадкова справа не заводилась після смерті останньої; інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 19.03.2020р. №59865077, відповідно до якої спадкодавцем ОСОБА_2 за життя заповіт не складався; листом-повідомленням нотаріуса спадкоємцю ОСОБА_1 від 16.12.2019р. щодо роз`яснення права звернення до суду з позовом Про продовження строку для прийняття спадщини ; копією медичної картки амбулаторного хворого ОСОБА_1 (позивачки); копією виписки № 3350 із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_1 ; копією довідки, виданої виконавчим комітетом Чернівської сільської ради Мостиського району Львівської області від 22.10.2019р. за №1844, - про склад сім`ї на час смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ; копією паспорта, свідоцтва про народження та укладення шлюбу позивачки та іншими матеріалами справи.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази мають бути належними і допустимими у відповідності до вимог ст.ст.77-78 ЦПК України.
Відповідно до ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З огляду на наведені обставини, суд приходить до висновку про наявність підстав, що передбачені ч.3 ст.1272 ЦК України для задоволення позовних вимог позивачки ОСОБА_1 та визначення їй додаткового строку, достатнього для подання нею заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась внаслідок смерті спадкодавця ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Керуючись ст.ст.12, 13, 76-81, ч.3 ст.200, ч.4 ст.206, ст.ст.258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Чернівської сільської ради Мостиського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - приватний нотаріус Мостиського районного нотаріального округу Яксманицький Роман Степанович, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк в 3 (три) місяці з дня набрання даним рішенням законної сили для подання нею в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, що відкрилася внаслідок смерті ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , уродженка с.Старява Мостиського району Львівської області, проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач - Чернівська сільська рада Мостиського району Львівської області, місцезнаходження: 81312, с.Черневе, вул.Хмельницького, 10, Мостиського району Львівської області, код ЄДРПОУ 04371791.
Третя особа - приватний нотаріус Мостиського районного нотаріального округу Львівської області Яксманицький Роман Степанович, місцезнаходження: 81300, м.Мостиська, вул.Грушевського, 22 Львівської області.
Суддя Ю.В.Кічак
Рішення набрало законної сили ___
Суддя Ю.В.Кічак
Суд | Мостиський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2020 |
Оприлюднено | 17.06.2020 |
Номер документу | 89838694 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мостиський районний суд Львівської області
Кічак Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні