ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.06.2020 Справа № 910/17614/19
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К. І., при секретарі судового засідання Лук`янчук Д. Ю., розглянувши у порядку загального позовного провадження господарську справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Діамант-Прогрес"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Буд-Оптіма-Констракшен"
про стягнення 2 203 371, 39 грн.
за участю представників:
від позивача: Ситенок О. Д.
від відповідача, не з`явився
В С Т А Н О В И В:
До Господарського суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Діамант-Прогрес" (далі - ТОВ "Діамант-Прогрес", позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Буд-Оптіма-Констракшен" (далі - ТОВ "Буд-Оптіма-Констракшен", відповідач) про стягнення заборгованості у сумі 2 203 371, 39 грн.
Позов обґрунтований тим, що відповідач порушив умови укладених сторонами договору виконання підрядних робіт № 12 від 01.02.2019 р. та договору надання послуг № 109 від 01.03.2019 р. в частині своєчасної сплати позивачу вартості виконаних робіт на об`єкті: "Будівництво житлового комплексу з об`єктами інфраструктури на вул. Народного Ополчення, 3 у Солом`янському районі міста Києва" та наданих послуг з вивезення сміття будівельною технікою позивача, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість.
У позові ТОВ "Діамант-Прогрес" просить стягнути з відповідача основний борг у сумі 1 951 390,10 грн., пеню у сумі 230 988,80 грн., 3 % річних у сумі 20 992,49 грн., що разом складає 2 203 371, 39 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.12.2019 р. за вказаною позовною заявою було відкрите провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, учасникам справи надана можливість реалізувати свої процесуальні права та обов`язки.
Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, у визначений законом строк надав відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позову з огляду на порушення позивачем правил об`єднання позовних вимог, заявлених на підставі двох окремих договорів, що, на думку відповідача, значно утруднить вирішення спору.
Під час розгляду справи по суті представник позивача заявлені вимоги підтримав та обгрунтував, просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання повторно не з`явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив. Суд вважає, що неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи.
Розглянувши заяви учасників справи по суті спору, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Установлено, що 01.02.2019 р. між ТОВ "Діамант-Прогрес" (субпідрядник) та ТОВ "Буд-Оптіма-Констракшен" (підрядник) був укладений договір № 12 на виконання підрядних робіт (далі - договір підряду). Відповідно до умов цього договору субпідрядник зобов`язується своїми силами та засобами у відповідності до цього договору, технічної документації, державних будівельних норм та правил виконати на об`єкті: "Будівництво житлового комплексу з об`єктами інфраструктури на вул. Народного Ополчення, 3 у Солом`янському районі міста Києва", роботи з розробки, навантаження та вивезення грунту на відстань до 20 км. (п. 1.1). Загальний обсяг робіт за даним договором визначається на підставі актів приймання-передачі виконаних робіт (п. 1.2 договору підряду). Строк виконання робіт визначений - до отримання письмового повідомлення від підрядника про припинення робіт (п. 1.3 договору підряду).
Договірна ціна розробки та переміщення грунту становить 135,00 грн. за 1 куб. м. грунту (п. 2.1.1 договору підряду). Оплата вартості виконаних робіт здійснюється у наступному порядку: протягом 5 банківських днів з моменту підписання даного договору підрядник сплачує субпідряднику аванс у розмірі 100 000,00 грн. з урахуванням ПДВ, подальші платежі підрядник здійснює за виконані роботи на підставі актів виконаних робіт, які підписуються уповноваженими представниками сторін щомісячно (п. 2.5 договору підряду).
Відповідно до п. 2.6 договору підряду акт виконаних робіт (форма КБ-2) та довідку про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) субпідрядник передає підряднику не пізніше 28 числа звітнього місяця. Підрядник протягом 3 днів після після отримання акту має перевірити його реальність та підписати в частині фактично виконаних обсягів робіт, або направити субпідряднику мотивовану відмову від його підписання. У випадку ненадання претензії протягом зазначеного строку роботи вважаються прийнятими підрядником.
Оплата виконаних робіт здійснюється протягом 5 банківських днів після підписання актів виконаних робіт (п. 2.7 договору підряду).
Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань (п. 6.1).
Відповідно до ч. 1 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Згідно з ч. 2 наведеної статті договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
Відповідно до ст. 838 ЦК України підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи.
Згідно зі ст. 839 ЦК України підрядник зобов`язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором. Підрядник відповідає за неналежну якість наданих ним матеріалу і устаткування, а також за надання матеріалу або устаткування, обтяженого правами третіх осіб.
Судом встановлено, що ТОВ "Діамант-Прогрес" (субпідрядник) належним чином виконало умови договору підряду на загальну суму 1 831 040,10 грн., що підтверджується наявними у справі копіями акту приймання виконаних робіт за липень 2019 р. та довідки від 31.07.2019 р. про вартість виконаних будівельних робіт за липень 2019 р., підписаними уповноваженими особами сторін без заперечень щодо якості та строків виконання робіт.
Проте, ТОВ "Буд-Оптіма-Констракшен" свої грошові зобов`язання виконало неналежним чином, вартість робіт на вказану суму не оплатило. Отже, судом встановлено, що у зв`язку із порушенням грошового зобов`язання у відповідача за договором підряду виникла заборгованість у сумі 1 831 040,10 грн.
Також судом встановлено, що між ТОВ "Діамант-Прогрес" (виконавець) та ТОВ "Буд-Оптіма-Констракшен" (замовник) був укладений договір надання послуг № 109 від 01.03.2019 р. (далі - договір надання послуг), відповідно до якого виконавець зобов`язується виконати роботи за допомогою будівельної техніки (п. 1.1 договору надання послуг).
Замовник зобов`язується прийняти фактично надані послуги і здійснити їх оплату на умовах, передбачених договором. Фактичний обсяг наданих послуг вказується в актах виконаних робіт, на підставі даних про фактично виконані роботи, надані послуги, завірені представниками замовника та виконавця (п. 1.3 договору надання послуг).
Загальна вартість послуг складається із суми вартості послуг виконаних протягом строку дії даного договору, визначених згідно актів наданих послуг. Ціна надання послуг вказується в додатках до даного договору (п. 2.1 договору надання послуг).
Оплата за надані виконавцем послуги здійснюється у гривні шляхом перерахування грошових коштів замовника на розрахунковий рахунок виконавця протягом 3 робочих днів після підписання акту передачі-приймання наданих послуг, який підписується уповноваженими представниками сторін після завершення надання таких послуг (п. 2.4 договору надання послуг). В разі не підписання замовником акту прийому-передачі наданих послуг протягом 3 робочих днів з дати передачі замовнику акту та не надання претензій щодо виконаних робіт протягом зазначеного часу, послуги вважаються прийнятими замовником в безспірному порядку і замовник зобов`язаний розрахуватись з виконавцем протягом 5 днів з дати передачі замовнику акту передачі-приймання наданих послуг (п. 2.5 договору надання послуг).
Відповідно до п. 6.5 договору надання послуг оформлюється сторонами шляхом підписання актів передачі-приймання наданих послуг, які замовник зобов`язується підписати та повернути виконавцю протягом 3-х днів з моменту їх отримання від виконавця.
Договір набирає сили з моменту його підписання сторонами і діє до 31.12.2019 р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами фінансових зобов`язань за даним договором (п. 11.3).
Судом встановлено, що з метою виконання договору № 109 від 01.03.2019 р. та належного виконання підрядних робіт на об`єкті будівництва за вищевказаним договором підряду, ТОВ "Діамант-Прогрес" надало відповідачу послуги з оренди екскаватора та вивезення будівельного сміття на загальну суму 120 350,00 грн., що підтверджується актами наданих послуг № 135 від 26.04.2019 р., № 144 від 04.05.2019 р., № 218 від 31.05.2019 р. Указані акти були погоджені відповідачем у повному обсязі та підписані без зауважень.
Однак, у порушення своїх зобов`язань ТОВ "Буд-Оптіма-Констракшен" вартість наданих послуг не сплатило, внаслідок чого у нього виникла заборгованість в сумі 120 350,00 грн.
Таким чином, судом встановлено, що за договорами № 12 від 01.02.2019 р. та № 109 від 01.03.2019 р. у відповідача наявна заборгованість у загальній сумі 1 951 390,10 грн. (1 831 040,10 грн. + 120 350,00 грн.). Зазначені обставини підтверджуються належними та вірогідними доказами, наданими позивачем у визначеному законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (ч. 7 ст. 193 ГК України).
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГК України господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
Оскільки доказів належної сплати вартості виконаних робіт та наданих послуг відповідач не надав, доводів позивача не спростував, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з ТОВ "Буд-Оптіма-Констракшен" заборгованості в сумі 1 951 390,10 грн. підлягають задоволенню.
Суд відхиляє доводи відповідача про те, що у даній справі неможливо одночасно розглянути вимоги, що виникли на підставі різних договорів, тобто фактично два спори, оскільки розгляд заявлених ТОВ "Діамант-Прогрес" позовних вимог, які хоч і витікають з різних угод, проте, мають пов`язані між собою предмети - виконання будівельних робіт, суд вважає доцільним, при цьому сумісний розгляд таких вимог не затягне і не утруднить розгляд даної справи.
Також суд зазначає, що питання про дотримання позивачем правил об`єднання декількох вимог, передбачених ст. 173 ГПК України, вирішувалось судом на стадії відкриття провадження у даній справі, за результатами чого судом було вирішено здійснювати розгляд справи без роз`єднання позовних вимог з метою ефективного захисту прав позивача.
Далі, крім суми основного боргу позивач просив стягнути з відповідача пеню у сумі 230 988,80 грн. за прострочення виконання договірних зобов`язань, нараховану за період з 06.08.2019 р. по 10.12.2019 р.
Так, в силу ст. 611 ЦК України та ст. 230 ГК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до ч. 1 ст. 229 Господарського кодексу України учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов`язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов`язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов`язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Відповідно до п. 7.2 договору підряду у випадку порушення підрядником строків оплати прийнятих ним робіт, він зобов`язаний сплатити на користь субпідрядника штрафну санкцію в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми несплаченої заборгованості за кожен день такого прострочення.
Також, як вбачається з п. 7.3 договору надання послуг, сторони погодили, що за недодержання строків здійснення оплат замовник виплачує виконавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла на період, за який сплачується пеня, від вартості сплачених послуг відповідно до договору, за кожний день затримки платежу.
Згідно з ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
У пункті 2.5 постанови Пленуму від 17.12.2013 № 14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань", Вищий господарський суд України роз`яснив, що приписом ч. 6 ст. 232 ГК України передбачено період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконане; законом або укладеним сторонами договором може бути передбачено більшу або меншу тривалість цього періоду. Необхідно також мати на увазі, що умова договору про сплату пені за кожний день прострочення виконання зобов`язання не може розцінюватися як установлення цим договором іншого, ніж передбачений частиною шостою статті 232 ГК України, строку, за який нараховуються штрафні санкції.
Здійснивши власний перерахунок заявлених до стягнення штрафних санкцій, з урахуванням встановлених у даній справі обставин та наведених норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що з відповідача на користь позивача підлягає стягненню пеня в сумі 224 309,93 грн., тобто у меншому розмірі, ніж просить позивач, оскільки оплата робіт та послуг здійснюється із відстрочкою, яка обраховується у банківських днях, а не календарних. Також при нарахуванні пені позивачем не враховано 6-ти місячний строк, визначений ч. 6 ст. 232 ГК України.
Також позивач просив стягнути з відповідача 3 % річних у сумі 20 992,49 грн. за прострочене зобов`язання.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Зважаючи на встановлене судом прострочення виконання відповідачем грошового зобов`язання, вимоги про стягнення 3 % річних є такими, що заявлені правомірно.
Здійснивши власний перерахунок суми матеріальних втрат, суд встановив, що з відповідача підлягають стягненню 3 % річних у сумі 20 671,71 грн., тобто у меншій сумі, ніж просить позивач, з наведених вище підстав.
За таких обставин позов ТОВ "ДСМ" підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору у разі часткового задоволення позову покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 73-79, 129, 236-237 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Діамант-Прогрес" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Буд-Оптіма-Констракшен" про стягнення заборгованості у сумі 2 203 371, 39 грн. задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Буд-Оптіма-Констракшен" (03189, м. Київ, вул. Вільямса Академіка, 6-Д, офіс 43, ідентифікаційний код 41236299) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Діамант-Прогрес" (07400, Київська обл. м. Бровари, бульвар Незалежності, 14/1, кв. 136, ідентифікаційний код 38970389) основний борг у сумі 1 951 390 (один мільйон дев`ятсот п`ятдесят одна тисяча триста дев`яносто) грн. 10 коп., пеню у сумі 224 309 (двісті двадцять чотири тисячі триста дев`ять) грн. 93 коп., 3 % річних у сумі 20 671 (двадцять тисяч шістсот сімдесят одна) грн. 71 коп., витрати по сплаті судового збору в сумі 32 945 (тридцять дві тисячі дев`ятсот сорок п`ять) грн. 60 коп.
У решті вимог - відмовити.
Рішення ухвалене в нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 11 червня 2020 року.
Повний текст рішення складений 16 червня 2020 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 20-денний строк з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головіна К. І.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2020 |
Оприлюднено | 18.06.2020 |
Номер документу | 89850146 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головіна К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні