Рішення
від 15.06.2020 по справі 595/440/20
БУЧАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 595/440/20

Провадження 2/595/240/2020

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.06.2020

Бучацький районний суд Тернопільської області

в складі: одноособово суддею Федорончуком В.Б.,

при секретарі Ковалівському Б.В.,

з участю прокурора Борис І.С.,

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Бучач справу за позовом заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції України в Тернопільської області до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та третьої особи Стінківської сільської ради Бучацького району Тернопільської області про відшкодування шкоди, завданої незаконною порубкою дерев,

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Теребовлянської місцевої прокуратури Волошин О.М. звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та третьої особи Стінківської сільської ради Бучацького району Тернопільської областіпро відшкодування шкоди, завданої незаконною порубкою дерев в розмірі 8370 грн. В позовній заяві вказала, що вироком Бучацького районного суду від 30 січня 2020 року, який набрав законної сили 03 березня 2020 року, ОСОБА_2 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.246 Кримінального кодексу України.Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №541 від 24.07.2013 року Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно заповідний фонд ОСОБА_2 заподіяв державі в особі державного підприємства Бучацьке лісове господарство матеріальну шкоду на суму 8370 гривень. В добровільному порядку останній матеріальну шкоду не відшкодував.

В судовому засіданні прокурор Бучацького відділу Теребовлянської місцевої прокуратури Борис І.С. позовні вимоги, викладені в позовній заяві, підтримала.

В судове засідання представник Державної екологічної інспекції в Тернопільській області не з`явився, однак подав до суду заяву, в якій вказав, що позов підтримує і просив справу розглядати у його відсутності.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов визнала.

В судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з`явився, хоч належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.

В судове засідання представник третьої особи - Стінківської сільської ради Бучацького району Тернопільської області не з`явився, однак подав до суду заяву, в якій вказав, що проти позовних вимог не заперечує і просив справу розглядати у його відсутності.

Заслухавши осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Згідно ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Статтею 56 ЦПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою про захист інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним (лісовим) квитком, що видається безоплатно.

Судом встановлено, що у один із днів другої декади місяця жовтня 2019 року, ОСОБА_2 , перебуваючи у кварталі №22 виділу №7 Золотопотіцького лісництва на території природно-заповідного фонду, а саме у межах регіонального ландшафтного парку Дністровський каньйон , що поблизу с.Стінка Бучацького району, в порушення нормативних положень ст.ст. 4,24,67,68,69 Лісового кодексу України від 21 січня 1994 року, ст.ст. 5,12 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , ст.ст. 3,10 Закону України Про природно-заповідний фонд України , порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відтворення лісу, незаконно без спеціального дозволу, який посвідчується відповідним документом (лісорубним квитком, ордером), виданим уповноваженим органом, діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, за допомогою металевої ручної пилки шляхом повного відокремлення стовбура від кореня у спосіб спилювання здійснив незаконну порубку одного дерева породи ясен , діаметром пня у корі 60 см. та розрізав його на дві колоди довжиною 219 см та 232 см.

Вироком Бучацького районного суду від 30 січня 2020 року, який набрав законної сили 03 березня 2020 року, ОСОБА_2 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.246 Кримінального кодексу України.

Внаслідок зазначеного протиправного діяння відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №541 від 24.07.2013 року Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно заповідний фонд ОСОБА_2 заподіяв державі в особі державного підприємства Бучацьке лісове господарство матеріальну шкоду на суму 8370 гривень.

Розмір шкоди нараховано з урахуванням того, що квартал 22 виділ 7 Золотопотіцького лісництва ДП Бучацьке лісове господарство розташований у межах регіонального ландшафтного парку Дністровський каньйон (підтверджується інформацією управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації від 22.11.2019 року).

Відповідно до вимог ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Статтею 66 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ч.4 ст.68, ст.69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно інформації ДП Бучацьке лісове господарство від 02.03.2020 року, земельна ділянка, на якій здійснено рубку дерев ОСОБА_2 , а саме квартал 22 виділ 7 Золотопотіцького лісництва, згідно матеріалів лісовпорядкування відноситься до Стінківської сільської ради Бучацького району Тернопільської області.

Із інформації Управління ДКСУ у Бучацькому районі Тернопільської області за №2-08/121 від 05.03.2020 року вбачається, що на рахунок місцевого бюджету Стінківської сільської ради (код ЄДРПОУ 04392741) по коду бюджетної класифікації 24062100 грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності не надходили.

У відповідності до положення п.1 ч.2 ст. 105 Лісового кодексуУкраїни відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Зі змісту ст. 107 Лісового кодексу України вбачається, що громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Статтею 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно ст.1166 Цивільного Кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

У відповідності до п.7 ч.3 ст. 29 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України, в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

До надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків (п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України).

З огляду на викладене, шкода, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодуванню до відповідних бюджетів органів місцевого самоврядування за місцем заподіяння такої шкоди. В даному випадку на спеціальний фонд Стінківської сільської ради Бучацького району, на території якої здійснено незаконну порубку деревини.

Відповідно до ст. 7 Лісового Кодексу України ліси, які знаходяться на території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Згідно ч.3 ст.33 Цивільного кодексу України неповнолітня особа несе відповідальність за шкоду, завдану нею іншій особі, відповідно до статті 1179 цього Кодексу, якою передбачено, що неповнолітня особа (у віці від чотирнадцяти вісімнадцяти років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах. У разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини. У зв`язку з наведеним, у позовній заяві вказано співвідповідача - ОСОБА_1 .

Прокурором надано достатні і належні докази розміру збитків, заподіяних лісовому господарству, зокрема Стінківській сільській раді Бучацького району Тернопільської області незаконними діями ОСОБА_2 , на суму 8370 грн., і вказані кошти підлягають солідарному стягненню з відповідачів.

За встановлених обставин та визначених відповідно до них правовідносин суд приходить до переконання, що позов обгрунтований і його слід задовольнити.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідачів на користь держави слід стягнути судовий збір у розмірі 2102 грн.

Керуючись ст.ст. 12,13,81,89,141,263-265 ЦПК України, ст.1166 ЦК України, ст.69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , ст.ст.105,107 Лісового кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь держави шкоду, заподіяну самовільною порубкою дерев, в розмірі 8370 (вісім тисяч триста сімдесят) гривень, які перерахувати в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Стінківської сільської ради Бучацького району Тернопільської області на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , УК у Бучацькому районі/с.Стінка/24061600, код отримувача ЄДРПОУ 38038030, код класифікації доходів бюджету 24061600.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в дохід держави 2102 гривні судового збору.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: В. Б. Федорончук

СудБучацький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення15.06.2020
Оприлюднено18.06.2020
Номер документу89870535
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —595/440/20

Рішення від 15.06.2020

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Федорончук В. Б.

Ухвала від 10.04.2020

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Федорончук В. Б.

Ухвала від 20.03.2020

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Федорончук В. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні