Рішення
від 09.06.2020 по справі 579/500/19
КРОЛЕВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 579/500/19

2/579/9/20

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

09 червня 2020 року Кролевецький районний суд Сумської області

в складі головуючого судді - Моргуна О.В.,

за участі секретаря судового засідання - Сергієнко Ж.М.,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Кролевець справу за позовом ОСОБА_1 до Кролевецької міської ради Сумської області та Добротівська сільська рада Кролевецького району Сумської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

в с т а н о в и в:

позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він є сином ОСОБА_2 , та ОСОБА_3

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько, після чого відкрилася спадщина на належне йому майно.

Спадкоємцями за законом є він та його мати ОСОБА_3 .

Його мати на день смерті батька проживала разом з ним, фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, а тому вважається такою, що прийняла спадщину.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_3 , після чого відкрилася спадщина на належне їй майно.

На випадок смерті його мати залишила розпорядження за яким все належне їй на день смерті майно заповіла йому. На час смерті матері він проживав за межами України.

В нього збереглися державні акти на право приватної власності на землю, що були отримані його батьками за їхнього життя.

З метою отримання свідоцтва про прийняття спадщини, звернувся до нотаріуса, однак отримав відмову, оскільки пропустив строк для прийняття спадщини.

Посилаючись на викладене, позивач просить визначити йому додатковий строк тривалістю два місяць для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 .

Позивач в судове засідання не з`явився, в позовній заяві міститься прохання про проведення судового засідання без його участі (а.с.3)

Відповідачі Кролевецької міської ради Сумської області та Добротівська сільська рада Кролевецького району Сумської області в судове засідання своїх представника не направили, будучи належним чином повідомленими про місце, дату та час розгляду справи. Заперечень щодо позову не мають (а.с.21, 42)

Згідно ч.3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

З урахуванням зазначеного положення ЦПК України та клопотання учасників справи суд вирішив можливим розглянути справу у їх відсутність.

Відповідно до положення ч.2 ст.247 ЦПК України суд здійснив розгляд справи без фіксування судового процесу технічними засобами.

Перевіряючи наявність підстав для задоволення позову, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 є сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується відповідним свідоцтвом про народження (а.с.8)

ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Добротове Кролевецького району Сумської області помер ОСОБА_2 , актовий запис №7, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 (а.с.9)

За змістом довідки Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області від 16.01.2019 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 був дійсно зареєстрований і постійно проживав в с.Добротове Кролевецького району Сумської області. Разом з ним була зареєстрована і постійно проживала його дружина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Заповіт від імені ОСОБА_2 виконкомом Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області не складався і не посвідчувався (а.с. 10)

За змістом позову ОСОБА_3 фактично вступила в управління та володіння спадковим майном після смерті ОСОБА_2 .

Згідно ст. 549 ЦК УРСР (1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Таким чином, ОСОБА_3 відповідно до ст.549 ЦК УРСР є такою, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2

10 липня 2001 року ОСОБА_3 на випадок смерті зробила заповітне розпорядження, яким все майно де б воно і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що їй належатиме за законом на день її смерті, і на що вона за законом матиме право заповіла ОСОБА_1 . Заповіт посвідчений секретарем Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області 10.07.2001 року та зареєстрований за №58 (а.с.13)

ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Кролевець Сумської області померла ОСОБА_3 , актовий запис №299, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 (а.с.11)

До складу спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 входять земельні ділянки, що розташовані на території Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області (а.с.14, 15)

За змістом довідки виданої Комунальною установою Сумської обласної ради Кролевецького будинку-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів від 31.01.2019 року №30 вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживала та була зареєстрована в будинку-інтернаті з 25 лютого 2006 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.12)

У судовому засіданні встановлено, що позивач має право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 , однак не може реалізувати його у зв`язку із пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини.

З огляду на положення абз. 6 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року №7, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не заводилася, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру від 12.02.2019 року (а.с.16).

Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

За змістом позову, позивач ОСОБА_1 своєчасно не подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , оскільки на час закінчення строку для подання заяви про прийняття спадщини проживав за межами України, вказані обставини і стали істотними труднощами прийняти спадщину.

Визначення додаткового строку позивачу необхідно для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .

Інших спадкоємців, які мають право на спадщину чи на обов`язкову спадщину після смерті ОСОБА_3 судом не встановлено.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, визнання відповідачами позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Дослідивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що строк для прийняття спадщини, який закінчився 19 березня 2007 року, пропущений позивачем з поважних причин, спадщина до теперішнього часу залишається неприйнятою, а тому є всі законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову та у відповідності з вимогами ч.3 ст.1272 ЦК України визначення додаткового строку терміном два місяці для подання позивачем заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ст. 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 19, 76-82, 211, 223, 247, 258, 259, 265, 268, 273 ЦПК України,-

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , до Кролевецької міської ради Сумської області, місцезнаходження:41300, м.Кролевець Сумської області, вул.Грушевського, буд.№19, код ЄДРПОУ 34135352, Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області, місцезнаходження: с.Добротове Кролевецького району Сумської області, код ЄДРПОУ 04389514, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - два місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Кролевець Сумської області.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Строк визначений ст.354 ЦПК України продовжується на строк дії карантину.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Кролевецький районний суд Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.273 ЦПК України.

Повне судове рішення складено 16 червня 2020 року.

Суддя О. В. Моргун

СудКролевецький районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення09.06.2020
Оприлюднено18.06.2020
Номер документу89877439
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —579/500/19

Рішення від 09.06.2020

Цивільне

Кролевецький районний суд Сумської області

Моргун О. В.

Ухвала від 21.11.2019

Цивільне

Кролевецький районний суд Сумської області

Моргун О. В.

Ухвала від 25.03.2019

Цивільне

Кролевецький районний суд Сумської області

Моргун О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні