Рішення
від 09.06.2020 по справі 687/1320/19
ЧЕМЕРОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

№ справи687/1320/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

09 червня 2020 року смт.Чемерівці

Чемеровецький районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого-судді Горобець Н. О.,

за участю секретаря - Матушкіної М.П.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - адвоката Назарчука Р.В.,

представника органу опіки і піклування в особі Чемеровецької районної державної адміністрації - Повар В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Чемерівці Хмельницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , третя особа на стороні позивача орган опіки та піклування в особі Чемеровецької районної державної адміністрації до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав, вказавши, що остання є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З 2009 року дитина проживає разом з нею та перебуває на її утриманні. ОСОБА_3 вихованням, утриманням, навчанням дитини не займається, життям та здоров`ям не цікавиться, матеріальної допомоги не надає, з донькою не проживає, зловживає алкогольними напоями. За таких обставин просить суд позбавити відповідача батьківських прав відносно доньки ОСОБА_4 , стягнути аліменти на утримання дитини в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та призначити її опікуном дитини.

В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали з підстав викладених в позовній заяві та просили задовольнити їх в повному обсязі.

Відповідач повторно в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомила. Клопотань про відкладення розгляду справи від неї не надійшло.

Відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Так як, відповідач належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання, не з`явилася в судове засідання без поважних причин та не подала відзив, а представник позивача не заперечує проти такого вирішення справи, то відповідно до ч.1 ст.281 ЦПК України суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи.

Представник органу опіки та піклування в судовому засіданні вважає за доцільне позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав щодо доньки ОСОБА_2 .

Заслухавши пояснення сторін, покази свідків, дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № НОМЕР_1 ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір`ю є ОСОБА_3 , батьком ОСОБА_5 . Відомості про батька зазначено відповідно до ч.1 ст. 135 СК України.

Стаття 150 СК України встановлює обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, зокрема, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

У відповідності до ст. 180 СК України та ч. 1 ст. 12 Закону України Про охорону дитинства батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Проте відповідач не виконує жодних із своїх батьківських обов`язків відносно своєї малолітньої доньки ОСОБА_2 .

Так, відповідач з 2009 року спільно з дитиною не проживає, дитина проживає з бабусею ОСОБА_1 та перебуває на її утриманні, остання без участі відповідача, виховує, доглядає та утримує малолітню онуку, піклується про її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечує необхідні їй харчування, медичний догляд і лікування.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 підтвердили суду, що відповідач з 2009 року не спілкується з донькою, не виявляє бажання спілкуватися з нею та брати участь у її вихованні та утриманні, не цікавиться її здоров`ям, розвитком і долею.

Вказані обставини підтверджуються також характеристикою Вишнівчицької ЗОШ І-ІІІ ст. від 04.09.2019 року.

Згідно ч. 6 ст. 12 Закону України Про охорону батьківства батьки несуть відповідальність, зокрема, за невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.

Підстави позбавлення батьківських прав визначені статтею 164 СК України, до яких відносяться , коли один з батьків не вчинив або вчинив наступні дії: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини та протягом шести місяців не виявили щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жеребкування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Згідно ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Відповідно до пунктів 15, 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема, ставлення батьків до дітей.

Позбавлення батьківських прав слід розглядати як виключний і надзвичайний спосіб впливу на недобросовісних матір та батька.

Не можна позбавити батьківських прав особу, яка не виконує своїх батьківських обов`язків за незалежних від неї причин.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків, як підстава для позбавлення батьківських прав має місце коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Вирішуючи дану справу, суд також бере до уваги висновок органу опіки та піклування Чемеровецької районної державної адміністрації Хмельницької області №27/21-25-180 від 21.01.2020 р., якім визнано за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 відносно малолітньої доньки ОСОБА_2 .

Суд вважає доведеним, що не спростовано і самим відповідачем, що остання протягом тривалого часу ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків відносно малолітньої доньки, не піклується про неї, не забезпечує її матеріально.

Відповідно до частини третьої статті 166 Сімейного кодексу України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. При цьому встановлено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини; мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (частина друга статті 182 названого Кодексу).

Зважаючи на наведене та виходячи з непорушності конституційного права неповнолітньої дитини на утримання батьками до досягнення нею повноліття, суд, оцінивши в сукупності надані позивачем докази, вважає, що відповідач зобов`язана згідно із законом належним чином забезпечувати і утримувати дитину, а тому позов в цій частині слід задовольнити в повному обсязі.

При вирішенні вимог позивача про призначення її опікуном малолітньої ОСОБА_2 , суд виходить з наступного.

Статтею 55 ЦК України визначено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Згідно з частиною третьою статті 60 ЦК України суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до статті 62 ЦК України опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.

Згідно з частинами четвертою та п`ятою статті 63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.

ОСОБА_1 є бабусею малолітньої ОСОБА_2 , здорова, на обліку у нарколога та психіатра не перебуває, що підтверджується відповідними медичними довідками. За актом обстеження житлово-побутових умов від 23.07.2019 року ОСОБА_1 проживає разом з ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 .

Висновком органу опіки та піклування Чемеровецької районної державної адміністрації Хмельницької області №27/21-25-375 від 27.02.2020 р., вирішено за доцільне призначити ОСОБА_1 опікуном малолітньої ОСОБА_2 .

Зважаючи на викладене, суд вважає за можливе призначити ОСОБА_1 опікуном малолітньої ОСОБА_2 .

Також, з відповідача на користь позивач слід стягнути понесені судові витрати в сумі 1536 грн. 80 коп.

Керуючись ст.ст. 4, 10, 18, 133, 141, 258, 263-265 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , третя особа на стороні позивача орган опіки та піклування в особі Чемеровецької районної державної адміністрації до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав задовольнити.

Позбавити батьківських ОСОБА_3 щодо малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 опікуном над малолітньою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 , аліменти на утримання доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі 1/4 частини всіх видів доходу щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 19.11.2019 року і до досягнення дитиною повноліття.

Рішення в частині стягнення аліментів в розмірі місячного платежу підлягає негайному виконанню.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 1536 грн. 80 коп. понесених судових витрат.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Відповідно до п. 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) строк подання заяви про перегляд заочного рішення та строки апеляційного оскарження продовжуються на період дії такого карантину.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2

Третя особа на стороні позивача - орган опіки і піклування в особі Чемеровецької районної державної адміністрації, 31600 вул. Центральна, 28 смт. Чемерівці Хмельницька область, код ЄДРПОУ 35180940.

Відповідач - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 .

Повний текст рішення складено 17 червня 2020 року.

Суддя:

СудЧемеровецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення09.06.2020
Оприлюднено19.06.2020
Номер документу89898163
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —687/1320/19

Рішення від 09.06.2020

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Горобець Н. О.

Рішення від 09.06.2020

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Горобець Н. О.

Ухвала від 01.04.2020

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Горобець Н. О.

Ухвала від 10.03.2020

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Горобець Н. О.

Ухвала від 11.02.2020

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Горобець Н. О.

Ухвала від 26.12.2019

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Горобець Н. О.

Ухвала від 27.11.2019

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Горобець Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні