Рішення
від 18.06.2020 по справі 397/217/20
ОЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія

Справа № 397/217/20

н/п : 2/397/176/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.06.2020 . Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді Мирошниченка Д.В.,

за участю: секретаря судового засідання - Петренко Л.О.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Олександрівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовом в якому просить суд визначити їй додатковий строк тривалістю в один місяць для подання нею заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовної заяви зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 . На момент смерті вона проживала по АДРЕСА_1 разом зі своєю рідною сестрою ОСОБА_3 . Так як, ОСОБА_3 була її рідною сестрою та по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала разом з нею, тому фактично вступила у спадщину, але за життя не встигла оформити свої спадкові права. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 та від її імені 26.01.2006 секретарем Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області посвідчений заповіт, яким вона заповіла ОСОБА_2 земельну ділянку площею 6,14 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області, а їй все інше майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося, а також все те, що буде належати їй на день смерті та на що за законом вона матиме право. Таким чином, після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме: на земельну частку пай, що знаходиться на території Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 № 0146977, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП ім. Свердлова на території Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області.

Про те, що вона спадкоємиця всього іншого майна ОСОБА_3 , вона дізналась в листопаді 2019 від свого сина ОСОБА_2 , який знайшов серед паперів покійної ОСОБА_3 сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 № 0146977, виготовлений на ім`я ОСОБА_4 .

Звернувшись до державного нотаріуса Кропивницької міської державної нотаріальної контори № 1 виконуючої обов`язки по наданню нотаріальних послуг населенню Олександрівського району Кіровоградської області Сибірцевої О.В. щодо оформлення спадщини, їй відмовлено у прийнятті спадщини у зв`язку з пропуском встановленого законодавством строку на прийняття спадщини (шість місяців).

Зазначила, що шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини пропустила з поважних причин.

Позивач та її представник у підготовче судове засідання не з`явилися, надали заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити (а.с. 42-43, 78).

Представник відповідача Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області у підготовче судове засідання не з?явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечив (а.с. 41, 77).

Відповідач ОСОБА_2 у підготовче судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнав у повному обсязі (а.с. 44).

Згідно ч. 3 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийняті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Дослідивши матеріали позовної заяви, враховуючи клопотання відповідачів про те, що не заперечують проти задоволення вимог позивача, таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає за можливе розглянути дану цивільну справу у підготовчому судовому засіданні, за наслідками чого винести рішення про задоволення позовних вимог позивача.

У підготовчому судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 , яка була сестрою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5, 21 зворотній бік).

Згідно довідки, виданої Родниківською сільською радою Олександрівського району Кіровоградської області від 15.01.2020 № 15, ОСОБА_4 проживала за адресою: АДРЕСА_1 , з 12.07.1978 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом зі своєю сестрою ОСОБА_3 , яка проживала з 12.12.1980 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 14).

Згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 0146977 ОСОБА_4 належить право на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП ім. Свердлова розміром 7,66 га, яка розташована на території Родниківської сільської ради Олександрівського району (а.с. 7).

Згідно довідки виданої Родниківською сільською радою Олександрівського району Кіровоградської області від 11.02.2020 № 69 за ОСОБА_4 рахується земельна ділянка № НОМЕР_2 розміром 6,14 га, згідно схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) (а.с. 15).

Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори), інформація про складання ОСОБА_4 заповіту відсутня (а.с. 8-9).

Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) встановлено, що інформація про заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_4 відсутня (а.с. 10).

Згідно довідки № 4 від 08.01.2020 та виписок з погосподарських книг за 1950-2010 Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області, ОСОБА_4 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 разом з її сестрою ОСОБА_3 , яка здійснила поховання (а.с. 16-17).

З вищевикладеного вбачається, що після смерті ОСОБА_4 її спадкоємцем за законом є ОСОБА_3 .

Згідно заповіту посвідченого секретарем Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області від 26.01.2006 ОСОБА_3 , заповіла належну їй земельну ділянку розміром 6,14 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області ОСОБА_2 , а все інше її майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося і взагалі все те, що мені буде належати на день її смерті і на що вона за законом матиме право, заповіла ОСОБА_1 (а.с. 6).

Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори), посвідчено заповіт ОСОБА_3 (а.с. 12-13).

Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) після смерті ОСОБА_3 заведено спадкову справу № 152/2010 (а.с. 11).

Згідно матеріалів спадкової справи № 152/2010, до нотаріуса з заявою звернувся ОСОБА_2 про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримав свідоцтво про прийняття спадщини за заповітом посвідченим Родниківською сільською радою за № 1 від 26.01.2006 після смерті ОСОБА_3 (а.с. 59-76).

З вищевикладеного вбачається, що після смерті ОСОБА_3 її спадкоємцем за заповітом є також позивач ОСОБА_1 .

Листом державного нотаріуса Кропивницької міської державної нотаріальної контори № 1 виконуючої обов`язки по наданню нотаріальних послуг населенню Олександрівського району Кіровоградської області Сибірцевою О.В. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з чим їй необхідно звернутися до суду для встановлення додаткового строку для подачі заяви для прийняття спадщини (а.с. 18).

Згідно зі ст. 1233 Цивільного кодексу (далі ЦК) України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220 , 1222 , 1270 ЦК України ).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину , але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Відповідно до статті 63 Закону України Про нотаріат , нотаріус або в сільських населених пунктах посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.

Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

У постанові Верховного Суду України від 06.09.2017 у справі № 6-496цс17 висловлено правову позицію стосовно того, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

У позовній заяві позивач зазначає, що про існування сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 0146977, зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП ім. Сверлова на території Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області на ім`я ОСОБА_4 стало відомо лише у листопаді 2019, після того як даний документ знайшов син ОСОБА_2 , тобто після спливу шестимісячного строку встановленого для подання заяви про прийняття спадщини.

Таким чином, судом встановлено, що позивач у встановлений строк до нотаріуса з питанням прийняття спадщини не звернулася, оскільки вона не проживала з померлою на час відкриття спадщини та не була обізнана про наявність сертифікату на право на земельну частку (пай), тобто про існування складеного у тому числі і на неї заповіту їй було відомо, проте не було відомо про наявність, крім земельної ділянки, яку успадкував її син, іншого майно, належного спадкодавцю.

Враховуючи викладене та з огляду на те, що відповідачі визнали позов, судом не виявлено обставин, що суперечать закону або порушують права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 200, 206, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком один місяць.

Додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням чинності.

На рішення суду протягом 30 днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду.

У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, в редакції від 03.10.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Олександрівський районний суд Кіровоградської області).

Згідно п. 3 розділу ХІІ Перехідних положень ЦПК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки визначені ст. 354 ЦПК продовжуються на строк дії такого карантину.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , рнокпп - НОМЕР_3 .

Представник позивача: ОСОБА_5 , АДРЕСА_3 , свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю КР № 000085 від 26.01.2017, ордер серії КР № 111743 від 10.02.2020.

Відповідач: Родниківська сільська рада Олександрівського району Кіровоградської області, 27343, Кіровоградська область, Олександрівський район, с. Родниківка, код ЄДРПОУ 04364147.

Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 .

Суддя:/підпис/ Д.В.Мирошниченко

Згідно з оригіналом:

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.

Судове рішення станом на ____


набрало законної сили.

Оригінал судового рішення знаходиться у матеріалах справи №397/217/20

Помічник судді Олександрівського

районного суду

Кіровоградської області О.І.Савченко

Копію засвідчено "___"


СудОлександрівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення18.06.2020
Оприлюднено19.06.2020
Номер документу89899270
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —397/217/20

Рішення від 18.06.2020

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

Ухвала від 18.05.2020

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

Ухвала від 17.04.2020

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні