Постанова
від 15.06.2020 по справі 826/11767/17
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 826/11767/17 Суддя (судді) першої інстанції: Клименчук Н.М.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Коротких А.Ю.,

суддів: Єгорової Н.М.,

Сорочка Є.О.,

при секретарі Григорук В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві (правонаступник Головного управління ДФС у м. Києві) на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2019 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Інойл-Сервіс" до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Інойл-Сервіс" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2019 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, Головне управління ДПС у м. Києві (правонаступник Головного управління ДФС у м. Києві) звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю. Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення неповно досліджено обставини, що мають значення для справи та неправильно застосовано норми процесуального права.

В судове засідання суду апеляційної інстанції з`явились представник апелянта та позивача, представник апелянта апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити, представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги.

15 червня 2020 року у судовому засіданні Шостого апеляційного адміністративного суду протокольною ухвалою замінено Головне управління ДФС у м. Києві на його правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві.

Заслухавши суддю-доповідача,дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що уповноваженою особою - начальником відділу адміністрування єдиного внеску ГУ ДФС у м. Києві Черняєвим В.С. 12 липня 2017 року прийнято рішення №0029271303 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до товариства з обмеженою відповідальністю "Інойл-Сервіс" у вигляді штрафу у розмірі: 1737, 99 грн. (10% до 01.01.2015 року) за період з 23.12.2013 року до 29.12.2014 року; 7357, 25 грн. (20% з 01.01.2015 року) за період з 21.01.2015 року до 26.06.2017 року; пені у розмірі 584,78 грн. (1% від суми недоїмки). Всього на суму 9675, 00 грн., які протягом 10 календарних днів з дня отримання рішення підлягають перерахуванню (сплаті) на рахунки ДПІ у Солом`янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві.

Позивач звернувся 19.07.2017 року до ДПІ у Солом`янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві з заявою про надання акту звірки (довідки) відносно суми коштів (передані залишки) ЄСВ з Управління ПФУ Солом`янського району м. Києва та по платежах ЄСВ в ДПІ у Солом`янському районі Головного управління Державної фіскальної служби м. Києва, що були здійснені ним за період з 01 жовтня 2013 року до 19 липня 2017 року. Як зазначено позивачем, відповіді на даний запит ним не отримано.

Позивач звернувся з листом до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України з вимогою надати акт звірки наявності/відсутності заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску в Управління ПФУ в Солом`янському районі м. Києва станом на 01 жовтня 2013 року.

У відповідь на даний запит, Правобережним об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України повідомлено, що з 01.10.2013 року базу по нарахуванню та сплаті та інші функції адміністрування ЄСВ передано до структурних підрозділів Міністерства доходів і зборів України. Також зазначено, що згідно із базою ОССВ заборгованість ТОВ "Інойл-Сервіс" по сплаті страхових внесків відсутня.

ТОВ "Інойл-Сервіс", відповідно до абзацу 4 частини 4 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-17, оскаржено рішення у адміністративному порядку шляхом подання скарги від 20 липня 2017 року до Державної фіскальної служби України.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 22.08.2017 року №18749/6/99-99-11-02-02-55 про результати розгляду скарги від 20.07.2017 року рішення залишено без змін, а скаргу ТОВ "Інойл-Сервіс" - без задоволення.

В подальшому, 08.09.2017 року позивачем отримано вимогу від 14 серпня 2017 року №Ю-63825-17 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 8972,11 грн., у складі штрафу - 8387,33 грн. та пені 584, 78 грн.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України, а також Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно з частиною 5 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" сплата єдиного внеску здійснюється на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується у іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Частина 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" встановлює, що єдиний внесок сплачується за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті першому частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Відповідно до частини 11 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом (частина одинадцята).

Нарахування штрафу і пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків передбачено статтею 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Так, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частина десята).

Процедура нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року №449 (далі по тексту - Інструкція).

Відповідно до частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" до платників, визначених підпунктами 1- 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум; за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Таким чином, у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску на платників єдиного внеску накладається штраф, розрахунок якого здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, а на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня; при цьому факти порушень законодавства щодо несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, оформлюються актом довільної форми, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів.

Пунктом 7 розділу VII Інструкції № 449 передбачено, що рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5 та 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник відповідного органу доходів і зборів або його заступник.

Рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається за результатами розгляду акта документальної перевірки протягом десяти робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки-приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Крім того, як вказується в Інструкції № 449, розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що в порушення вказаної норми відповідачем прийнято оскаржуване рішення без проведення перевірки, за результатами якої повинен складатись акт, на підставі якого приймається відповідне рішення.

Затверджена наказом Міністерством фінансів України № 449 від 20.04.2015 року (у редакції наказу Міністерства фінансів України № 813 від 07.09.2016 року) процедура нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів вказує на обов`язок прийняття необхідних рішень про застосування штрафних санкцій, пені на підставі актів перевірки.

Отже, передумовою для визначення сум несвоєчасної сплати, нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату, пені за несплату єдиного внеску є перевірка платника податків, за результатами якої складається акт перевірки.

Втім, відповідач не надав суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що ТОВ "Інойл-Сервіс допустило порушення законодавства щодо несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску.

Разом з тим, посилання відповідача на витяг з інтегрованої картки платника податків не приймається судом до уваги, оскільки така картка не є належним доказом несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску і з неї не вбачається, які суми послужили підставою для нарахування штрафних санкцій та пені.

Відсутність у справі будь-яких доказів на підтвердження вчиненого порушення позбавляє можливості встановити факт несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) ТОВ "Інойл-Сервіс" єдиного внеску, звітний період, за який допущено порушення, та відповідні не сплачені (несвоєчасно сплачені) суми єдиного соціального внеску.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем не доведено правомірності застосування до ТОВ "Інойл-Сервіс" штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на підставі оскаржуваного рішення.

Отже, рішення ГУ ДФС про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 12 липня 2017 року №0029271303 є протиправним та підлягає скасуванню.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 325, 328 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві (правонаступник Головного управління ДФС у м. Києві) залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2019 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтями 329, 331 КАС України.

Головуючий суддя: Коротких А.Ю.

Судді: Єгорова Н.М.

Сорочко Є.О.

Повний текст виготовлено: 18 червня 2020 року.

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення15.06.2020
Оприлюднено22.06.2020
Номер документу89927761
СудочинствоАдміністративне