Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Справа № 674/216/20
Провадження № 2/674/217/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2020 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Артемчук В. М.
за участю секретаря судового засідання Бойчук С.В.
номер справи 674/216/20
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дунаївці, в порядку ч.2 ст.247 ЦПК України, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дунаєвецької міської ради Хмельницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору : державний реєстратор Дунаєвецької районної державної адміністрації Стозуб О.В., державний реєстратор Маківської об`єднаної територіальної громади Дунаєвецького району Козловець Л.М., про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, скасування рішення про державну реєстрацію речового права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування (ціна позову 20490,11 грн.),
В С Т А Н О ВИВ:
25 лютого 2020 року позивачка, ОСОБА_1 звернулася з позовом до Дунаєвецької міської ради Хмельницької області, треті особи ,які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: державний реєстратор Дунаєвецької районної державної адміністрації Стозуб О.В., державний реєстратор Маківської об`єднаної територіальної громади Дунаєвецького району Козловець Л.М., про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, скасування рішення про державну реєстрацію речового права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування (ціна позову 20490,11 грн.),посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік, ОСОБА_2 .
Після його смерті залишилось спадкове майно, яке складається із: житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,0693 та, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,0785 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,138 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,8128 га, що розташована за межами населеного пункту с. Зеленче Дунаєвецького району.
Позивачка є спадкоємцем за законом першої черги на вказане майно, як дружина померлого, спадщину прийняла у встановленому законом порядку, окрім позивачки на спадщину претендують дочки померлого ОСОБА_2 : ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
З метою врегулювання питання розподілу майна після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за р.№1094 був посвідчений договір про поділ спадщини між донькою померлого - ОСОБА_3 , донькою - ОСОБА_4 та дружиною померлого - ОСОБА_1 , згідно якого ОСОБА_1 являється спадкоємцем земельної ділянки площею 1,8128 га, кадастровий номер - 6821883000:02:002:0036, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населеного пункту с. Зеленче Дунаєвецького району Хмельницької області.
21 січня 2020 року позивачка звернулась до приватного нотаріуса Дунаєвецького районного нотаріального округу Шевченко Н.В. для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, однак нотаріус відмовив їй у зв`язку з тим, що державну реєстрацію права власності земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно проведено після смерті спадкодавця.
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №168187677 від 28.05.2019 р. вбачається, що Державну реєстрацію права власності на вищевказану земельну ділянку проведено ОСОБА_6 , державним реєстратором Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області 23 травня 2019 року, тобто після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому позивачка звертається до суду з позовом про визнання за нею права власності на земельну ділянку, яка належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , та про скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Ухвалою судді Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 02 березня 2020 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання за загальними правилами позовного провадження.
Ухвалою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 01 квітня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу та судового розгляду.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву, в якій позов підтримує повністю, просить його задовольнити та проводити розгляд справи у її відсутності.
Відповідач: представник Дунаєвецької міської ради Дунаєвецького Хмельницької області в судове засідання не з`явився, однак надіслав суду заяву в якій просив проводити розгляд справи у його відсутності, не заперечив проти задоволення позову.
Третя особа: державний реєстратор Дунаєвецької районної державної адміністрації Стозуб О.В. в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчать поштові повідомлення, причин неявки суду не повідомляв.
Третя особа: державний реєстратор Маківської об`єднаної територіальної громади Дунаєвецького району Козловець Л.М. в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчать поштові повідомлення, причин неявки суду не повідомляв.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Суд ухвалив проводити розгляд даної справи у відсутності сторін по наявних матеріалах.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, яке складається із: житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,0693 та, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,0785 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,138 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,8128 га, що розташована за межами населеного пункту с. Зеленче Дунаєвецького району.
Позивачка, відповідно 1261 ЦК України, є спадкоємцем за законом першої черги після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловіка ОСОБА_2 , яка прийняла спадщину, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 та копією спадкової справи, заведеної приватним нотаріусом 23.10.2019р. за № 110-2019. Спадкоємцями померлого ОСОБА_2 є його дочки: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Відповідно до копії договору про поділ спадщини від 13 грудня 2019 року №1094 між донькою померлого - ОСОБА_3 , донькою померлого - ОСОБА_4 та дружиною померлого - ОСОБА_1 , здійснено розподіл спадкового майна, згідно якого ОСОБА_1 являється спадкоємцем земельної ділянки площею 1,8128 га, кадастровий номер - 6821883000:02:002:0036, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населеного пункту с. Зеленче Дунаєвецького району Хмельницької області, що підтверджується копією договору про поділ спадщини від 13.12.2019 р..
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій приватного нотаріуса Дунаєвецького районного нотаріального округу Шевченко Н.В. від 21 січня 2020 р., видача свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 1,8128 га, кадастровий номер - 6821883000:02:002:0036, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населеного пункту с. Зеленче, Дунаєвецького району, Хмельницької області, що належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 є неможливою, в зв`язку із тим, що державну реєстрацію права власності цієї земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно проведено після смерті спадкодавця.
Згідно із ст. 16 ЦК України способом захисту свого права є визнання права.
Відповідно до ч.4 ст. 25, ст. 346 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті; право власності припиняється у разі смерті власника, у зв`язку з чим позивач позбавлений можливості іншим чином, ніж у судовому порядку визнати за собою право на спадкове майно.
Судом встановлено, що відповідно до рішення п`ятдесят третьої (позачергової) сесії Дунаєвецької міської ради Хмельницької області VII скликання Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу безоплатно у власність земельних ділянок від 14 травня 2019 р. №25-53/2019 вбачається, що ОСОБА_2 передано у власність для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку площею 1,8128 га, кадастровий номер - 6821883000:02:002:0036, що розташована за межами населеного пункту с. Зеленче Дунаєвецького району Хмельницької області.
З 01 січня 2013 року у зв`язку з набранням чинності Закону України Про Державний земельний кадастр державні акти на право власності чи право постійного користування земельною ділянкою не видаються, а право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень шляхом внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №168187677 від 28.05.2019 р. вбачається, що державну реєстрацію права власності на вищевказану земельну ділянку проведено ОСОБА_6 , державним реєстратором Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області 23 травня 2019 р., номер запису про право власності : 31733879, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1838711668218, тобто після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 ..
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ- 6810061232019 від 13.11.2019 р. вбачається, що 09.07.2019 р Маківською об`єднаною територіальною громадою здійснено державну реєстрацію речового права вищевказаної земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно .
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-6810061232019 та витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до якого вартість земельної ділянки площею 1,8128 га, кадастровий номер - 6821883000:02:002:0036 становить 20490,11 грн..
Згідно змісту статті 25 ЦК України правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Вимогами ст.ст. 1218 та 1267 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до статті 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Пунктом першим частини першої статті 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Повноваження суб`єктів державної реєстрації прав визначені ст. 9 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , відповідно до якої до повноважень суб`єктів державної реєстрації прав належить, зокрема, забезпечення проведення державної реєстрації прав, ведення Державного реєстру прав, формування та зберігання реєстраційних справ.
У відповідності до ч. 3 ст. 10 Закону, державний реєстратор, зокрема: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Відповідно до ст. 13 Закону, Державний реєстр прав складається з розділів, спеціального розділу, бази даних заяв та реєстраційних справ в електронній формі. Невід`ємною архівною складовою частиною Державного реєстру прав є Реєстр прав власності на нерухоме майно, Єдиний реєстр заборон відчуження об`єктів нерухомого майна та Державний реєстр іпотек. На кожний об`єкт нерухомого майна під час проведення державної реєстрації права власності на нього вперше у Державному реєстрі прав відкривається новий розділ та формується реєстраційна справа, присвоюється реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна.
Згідно з ч. 4 ст. 18 Закону, державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам. У ч. 1 ст. 24 Закону зазначено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою; 3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; 4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження; 5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; тощо. За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав (ч. 2 ст. 24 Закону).
Приписами ст.182 ЦК України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до вимог ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень , підставою для реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав є, зокрема, рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно і обмежень цих прав, що набрали законної сили.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
У відповідності до ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Частиною 2 статті 26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Відповідно до абзаців першого та другого пункту 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1141, державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Отже наявність реєстрації права на земельну ділянку за №168187677 від 28.05.2019 р. та №НВ- 6810061232019 від 13.11.2019 р., в с. Зеленче Дунаєвецького району Хмельницької області, які зареєстровані після смерті спадкодавця, перешкоджають позивачці як спадкоємцю за законом після смерті чоловіка, яка фактично прийняла спадщину, отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину. Тому суд вважає, що право позивачки підлягає захисту, шляхом скасування державної реєстрації права власності на вищезазначені земельні ділянки за відповідачем.
Окрім того, проаналізовані в судовому засіданні докази свідчать про те, що слід визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 1,8128 га, як за спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 16, 316, 328, 392, 1216, 1217, 1220, 1222, 1223, 1225, 1261, 1268, 1270, 1273 ЦК України, суд,
УХВАЛИВ :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Дунаєвецької міської ради Хмельницької області, треті особи: Державний реєстратор Дунаєвецької районної державної адміністрації Стозуб О.В., Державний реєстратор Маківської об`єднаної територіальної громади Дунаєвецького району Козловець Л.М., про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, скасування рішення про державну реєстрацію речового права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування (ціна позову 20490,11 грн.), задовольнити повністю.
Скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 47064466 від 28.05.2019 р., ОСОБА_6 , державного реєстратора Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 1,8128 га, (кадастровий номер 6821883000:02:002:0036).
Скасувати рішення про державну реєстрацію іншого речового права №47723015 від 11.07.2019 р., ОСОБА_7 , державного реєстратора Маківської об`єднаної територіальної громади в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та скасувати державну реєстрацію іншого речового права (оренди) на земельну ділянку площею 1,8128 га, (кадастровий номер 6821883000:02:002:0036).
Визнати за ОСОБА_1 , 1958 року народження, право власності на земельну ділянку площею 1,8128 га, (кадастровий номер 6821883000:02:002:0036) з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту с. Зеленче Дунаєвецького району Хмельницької області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через Дунаєвецький районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Позивачка: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 );
Відповідач: Дунаєвецька міська рада Хмельницької області (місцезнаходження м.Дунаївці вул.Шевченка,50 Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04060714);
Третя особа: Державний реєстратор Дунаєвецької районної державної адміністрації Стозуб О.В . (місцезнаходження: м.Дунаївці вул Красінських,12, Хмельницької області);
Третя особа: Державний реєстратор Маківської об`єднаної територіальної громади Дунаєвецького району Козловець Л.М. (місцезнаходження: с.Маків вул Воздвиженська ,22, Дунаєвецького району Хмельницької області).
Повне судове рішення складено 18 червня 2020 року.
Суддя Дунаєвецького районного суду В. М. Артемчук
Суд | Дунаєвецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2020 |
Оприлюднено | 21.06.2020 |
Номер документу | 89929931 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Артемчук В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні