Рішення
від 24.02.2020 по справі 752/25359/19
ГОЛОСІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №752/25359/19

Провадження № 2/752/3525/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

24.02.2020 року Голосіївський районний суд м.Києва в складі:

головуючого судді - Колдіної О.О.

з участю секретаря - Петрова Є.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будівельник-14/11 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

в с т а н о в и в:

У грудні 2019 року ОСББ Будівельник-14/11 звернулось до Голосіївського районного суду м. Києва з позовом про стягнення з відповідача ОСОБА_1 заборгованості по оплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 22 213, 88 грн., а також судові витрати у розмірі 4 291 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що 08.08.2018 року проведено державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будівельник-14/11 у будинку АДРЕСА_1 .Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будівельник-14/11 здійснює утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та прибудинкової території за рахунок відповідних внесків всіх співвласників. Відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 . Статутом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будівельник-14/11 передбачено обов`язок співвласника виконувати обов`язки, передбачені статутом, а саме - своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні платежі та внески. З метою забезпечення функціонування та утримання будинку за вказаною адресою об`єднанням співвласників укладено ряд договорів. Однак відповідач внески у відповідності до положень Статуту не сплачує, у зв`язку з чим виникла заборгованість.За вказаних обставин, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по сплаті внесків сумі 17 835, 49 грн., три проценти річних - 971,79., інфляційні нарахування - 3406,60 грн., а всього - 22 213,88 грн.

Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 05.12.2019 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

Згідно ч. 13 ст.7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідачем отримано копію ухвали про відкриття провадження у справі, позовну заяву та додані до неї документи 20.01.25020 року, що стверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового направлення.

Відповідно до ст.ст. 174, 178 ЦПК України, відповідач не скористався своїм правом та не направив суду відзив на позовну заяву, із викладенням заперечень проти неї.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд надходить до наступного.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 27 кв.м., на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого державним нотаріусом Другої київської державної нотаріальної контори 16.09.1994 року ОСОБА_2

08.08.2018 року проведено державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будівельник-14/11 , що вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будівельник-14/11 створене шляхом реорганізації житлово-будівельного кооперативу Будівельник і є його правонаступником та об`єднує власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку в„– 11 за адресою: АДРЕСА_1, та багатоквартирного будинку в„– 14 за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно положень розділу II Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будівельник-14/11 ,метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та Статутом.

За змістом розділу IV Статуту, порядок сплати, перелік внесків і платежів співвласників, у тому числі розміри відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та Статуту.

Відповідно до розділу V Статуту, співвласник зобов`язаний, зокрема, своєчасно і в повному обсязі сплачувати внески і платежі.

Згідно розділу ІІІ протоколу установчих зборів від 05.07.2018 року, загальними зборами затверджено внесок на утримання будинку АДРЕСА_1 та його прибудинкової території у розмірі 5,52 грн. за 1 кв.м. загальної площі квартири.

Відповідно до ст. 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) абошляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.

Статтею 13 вказаного Закону передбачено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

Відповідно до ст. 16 Закону об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; укладати договори; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Статтею 17 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку визначені права об`єднання щодо забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків, до яких включено право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднаннявнесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

Статтею 20 вказаного Закону встановлено, що частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Відповідно до ст. 22 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.

Відповідно до положень ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників відноситься до виключної компетенції загальних зборів співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Відповідно до ст. 15 цього Закону співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 27 кв.м. в м. Києві.

Частиною 4 статті 319 ЦК України визначено, що власність зобов`язує.

Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 322 ЦК України).

Статтею 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Проаналізувавши вказані норми законодавства, положення статуту позивача, а також надавши оцінку рішенням загальних зборів ОСББ, суд дійшов висновку про наявність обов`язку відповідача як власника житлового приміщення сплачувати платежі (внески), встановлені рішеннями загальних зборів ОСББ, на утримання будинку та прибудинкової території, а також інші платежі.

Обов`язок утримання зазначеного майна виникає у співвласника багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. При цьому, витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належного їм нежитлового приміщення та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку.

При цьому з матеріалів справи не встановлено даних про оскарження та визнання недійсними рішень позивача про встановлення розміру внесків, оформлених вищевказаними протоколами.

Кошти, які позивач просить стягнути з відповідача - це платежі по внесках на утримання будинку, прибудинкової території, заборгованість по яким, станом на 01.11.2019 року становить 17835,49 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги про стягнення заборгованості по внесках на утримання будинку та прибудинкової території, є законними та обґрунтованими.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом цієї норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

За викладених обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача заборгованості по внесках на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 17 835,49 грн., трьох процентів річних - 971,79 грн., інфляційних нарахувань - 3406,60 грн., а всього - 22 213,88 грн.

Позивач також просить стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3000 грн. та судовий збір у розмірі 1921 грн.

Відповідно до ч.ч. 1-2, п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу.

Згідно з ч.ч. 1-4 ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Відповідно до п. 1 ч. 2, ч. 8 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що 21.11.2019 року між Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будівельник-14/11 та адвокатом Бардашем О.В. укладено договір про надання правничої(правової) допомоги № 1, за умовами якого адвокат зобов`язується за дорученням клієнта на умовах та в порядку, передбаченому договором, надати правову допомогу клієнту, як його представник у справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будівельник-14/11 до власника квартири АДРЕСА_1 про стягнення заборгованості, а клієнт зобов`язується сплатити адвокату гонорар за надану правову допомогу, а також у випадку необхідності, фактичні витрати, пов`язані із виконанням договору (п. 1.1 розділу 1 договору).

Відповідно до п. 3.1 договору, вартість послуг адвоката, визначених у п.п. 1.1 цього договору, становить 3 000 грн.

На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу позивачем надано суду платіжне доручення № 130 від 28.11.2019 року про сплату позивачем 3 000 грн. за правничу допомогу адвокату Бардаш О.В. згідно договору № 1 від 21.11.2019 року.

Так, як позовні вимоги позивача були задоволені, відповідач зобов`язаний відшкодувати позивачу витрати на правову допомогу.

За таких обставин, суд вважає необхідним стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будівельник-14/11 3 000 грн. вартості надання правничої допомоги.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Заяви відповідача ОСОБА_1 про зменшення розміру витрат на правничу допомогу матеріали справи не містять. А тому у суду відсутні підстави робити висновок про неспівмірність витрат на правову допомогу без відповідної заяви відповідача.

Згідно ст. ст. 141, 142 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 1921 грн.

Керуючись ст. статтями 12. 13. 76, 77, 78, 81, 259, 261, 265, 273, 274-279, 354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будівельник-14/11 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будівельник-14/11 (код 25772945, м. Київ, вул. В. Дубініна, 14, кв. 3) заборгованість по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 22 213 (двадцять дві тисячі двісті тринадцять) гривень 88 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Будівельник-14/11 (код 25772945, м. Київ, вул. В. Дубініна, 14, кв. 3) витрати, пов`язані із надання професійної правничої допомоги, у розмірі 3 000 (три тисячі) гривень, судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня а всього - 4 921 (чотири тисячі дев`ятсот двадцять одна) гривня.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя:

СудГолосіївський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення24.02.2020
Оприлюднено21.06.2020
Номер документу89934961
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —752/25359/19

Рішення від 24.02.2020

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Колдіна О. О.

Ухвала від 05.12.2019

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Колдіна О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні