Рішення
від 09.06.2020 по справі 308/607/20
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 308/607/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2020 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі: головуючого - судді Фазикош О.В., за участі секретаря судового засідання Торчинович Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгород цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересовані особи: Стрийська державна нотаріальна контора, Стрийський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Подорожненська сільська рада Стрийського району Львівської області,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ч. 6 ст. 268 ЦПК України 09.06.2020 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення виготовлено та підписано 19.06.2020 року.

ОСОБА_1 звернулася до суду з зазначеною заявою про встановлення факту родинних відносин, в якій просить встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є дочкою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а він є її батьком.

Вимоги заяви мотивовані тим, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стало підставою для відкриття спадщини. Однак, у свідоцтві про народження в графі батько записано ОСОБА_2 . Згідно заповіту, складеного ОСОБА_2 , та посвідченим Секретарем виконкому с. Подорожнє Стрийського району Львівської області ОСОБА_3 , все майно, належне ОСОБА_2 , останній заповідає своїй дочці - ОСОБА_1 . У відповідь на заяву ОСОБА_1 № 1859 від 29 жовтня 2019 Стрийською державною нотаріальною контрою було роз`яснено, що у зв`язку з неточностями у Свідоцтві про народження НОМЕР_1 від 23.02.1981 року, а саме те, що в графі батько вказано ОСОБА_2 , для прийняття спадщини, заявниці необхідно встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_2 був батьком ОСОБА_1 .

Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 24.01.2020 у справі відкрито провадження за правилами окремого провадження, постановлено призначити справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 24.02.2020 постановлено залучити до участі в справі в якості заінтересованої особи Подорожненську сільську раду Стрийського району Львівської області.

Заявник у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, заяву просила задовольнити в повному обсязі.

Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з`явилися, будь-яких заяв/клопотань від останніх на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Судом з матеріалів справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданим виконавчим комітетом Подорожненської сільської ради Стрийського району Львівської області, про що 30.07.2019 складено відповідний актовий запис №25. На час смерті він мешкав за адресою: Львівська область, Стрийський район, с. Подорожнє.

Згідно ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Відповідно змісту долученої до матеріалів справи копії заповіту ОСОБА_2 від 12.11.2015, який складено в с. Подорожнє, Стрийського району, Львівської області, та посвідчено секретарем виконкому с. Подорожнє Стрийського району Львівської області ОСОБА_4, після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на все його майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде належати на день смерті і на що він за законом буде мати право. Вказане майно ОСОБА_2 заповів своїй доньці ОСОБА_1 .

Заявник звернулася до Стрийської державної нотаріальної контри з заявою про прийняття спадщини після смерті батька.

У відповідь на заяву ОСОБА_1 № 1859 від 29 жовтня 2019 Стрийською державною нотаріальною контрою було роз`яснено, що у зв`язку з неточностями у Свідоцтві про народження НОМЕР_1 від 23.02.1981 року, а саме те, що в графі батько вказано ОСОБА_2 , для прийняття спадщини, заявниці необхідно встановити факт родинних відносин в судовому порядку, а саме факт того, що ОСОБА_2 був батьком ОСОБА_1 .

Відповідно змісту свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 від 02.08.2002 судом встановлено, що при реєстрації шлюбу ОСОБА_1 змінила прізвище на ОСОБА_1 .

Відповідно змісту свідоцтва про народження ОСОБА_1. серії НОМЕР_1 від 23.02.1981, прізвище її батька вказано ОСОБА_1 .

Згідно копії довідки, виданої сільським головою Подорожненської сільської ради Стрийського району Львівської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована та проживала у АДРЕСА_1 з 11.02.1981 по 20.08.1998.

На підтвердження своїх вимог заявницею також подано копію диплому № НОМЕР_4 , виданого на ім`я ОСОБА_2 , копію паспорта гр. України серії НОМЕР_5 , виданим Стрийським МРВ УМВС України у Львівській області від 15.03.2001 на ім`я ОСОБА_2 , пенсійне посвідчення № НОМЕР_6 серії НОМЕР_7 від 07.02.2007, видане на ім`я ОСОБА_2 , копію будинкової книги, які в сукупності та логічному взаємозв`язку, з урахуванням критерію доказування поза розумним сумнівом , дають підстави суду дійти висновку про обґрунтованість заявлених вимог щодо наявності родинних зв`язків між заявницею ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

У відповідності до ст. 68 Закону України Про нотаріат та підпунктів 4.1., 4.14. пункту 4. глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (із змінами), затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року за № 296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за № 282/20595 (надалі - Порядок), нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину обов`язково перевіряє наявність підстав для закликання до спадкування за законом осіб, які подали заяви про видачу свідоцтва. На підтвердження цього факту спадкоємці повинні надати відповідні документи.

Відповідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Відповідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати заяву про прийняття спадщини .

Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).

Вимогами частини першої статті 316 ЦПК України передбачено те, що заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

Із заяви та доданої до неї копії паспорту заявника слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Перелік фактів, які підлягають встановленню судом в окремому провадженні викладений в ч. 1 ст. 315 ЦПК України та не є вичерпним (ч. 2 ст. 315 ЦПК України).

Зокрема суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами (п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення факту повинно бути зазначено причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт.

Крім того, згідно п. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої зазначені в документі, на збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаним у свідоцтві про народження або в паспорті, в тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.

Відповідно до діючого законодавства заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути, зокрема, спадкоємці померлої особи, котрі мають право на спадщину, проте, не мають відповідних документів, котрі підтверджують кровний зв`язок із померлим, або у цих документах була допущена помилка яку не можна виправити позасудовим шляхом.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31.03.1995 р. передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.

Згідно абз. 2 п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Аналогічно згідно п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення спадщини.

Вивчивши наявні в справі докази та проаналізувавши вищезазначені факти, суд дійшов висновку про наявність родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 як між донькою та батьком, отже, факт родинних відносин між заявником та померлим батьком підтверджено. Встановлення даного юридичного факту необхідно заявнику для подальшого оформлення спадщини. Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини, заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 258, 259, 264, 265, 315, 318, 319, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Стрийська державна нотаріальна контора, Стрийський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Подорожненська сільська рада Стрийського району Львівської області про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.

Встановити юридичний факт родинних відносин між ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; паспорт громадянки України серії НОМЕР_8 , виданий Ужгородським МВ УМВС України в Закарпатській області від 19.05.2003) та ОСОБА_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Відомості щодо учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; паспорт громадянки України серії НОМЕР_8 , виданий Ужгородським МВ УМВС України в Закарпатській області від 19.05.2003; адреса місця проживання: АДРЕСА_2 );

Заінтересована особа: Стрийська державна нотаріальна контора (код ЄДРПОУ - 02899542; адреса місцезнаходження: 82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Болехівська, 25);

Заінтересована особа: Стрийський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області (код ЄДРПОУ - 33321447; адреса місцезнаходження: 82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Болехівська, 27)

Заінтересована особа: Подорожненська сільська рада Стрийського району Львівської області (Код ЄДРПОУ: 04373703; адреса місцезнаходження: 82450, Львівська обл., Стрийський р-н, с.Подорожнє, вул. Т.Шевченка, 4)

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду О.В.Фазикош

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення09.06.2020
Оприлюднено23.06.2020
Номер документу89945933
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —308/607/20

Рішення від 09.06.2020

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Фазикош О. В.

Рішення від 09.06.2020

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Фазикош О. В.

Ухвала від 24.02.2020

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Фазикош О. В.

Ухвала від 24.01.2020

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Фазикош О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні