Справа № 452/946/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"01" червня 2020 р. м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючого - судді Галина В.П.
секретар судового засідання Задорожна В.Б.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Воле-Баранецької сільської ради Самбірського району Львівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
за участю позивача ОСОБА_1 ,
відповідачки ОСОБА_2 ,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезгаданим позовом. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що згідно Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 09.03.2007 року виданого на підставі рішення виконавчого комітету Воле-Баранецької ради Самбірського району Львівської області № 6 від 16.01.2007 року, власниками житлового будинку по АДРЕСА_1 (по 1/6 частині кожен) були: батько позивача ОСОБА_3 , мати ОСОБА_4 , позивач ОСОБА_1 , його дружина ОСОБА_5 та їхні діти - син ОСОБА_6 , дочка ОСОБА_7 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 . Його 1/6 частина будинку, згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого Самбірською державною нотаріальною конторою, перейшла до позивача і він став власником 2/6 частин будинку.
У 2006 році мати позивача ОСОБА_4 виписалась з будинку та перейшла проживати до своєї дочки, сестри позивача - відповідачки ОСОБА_2
ІНФОРМАЦІЯ_2 мати позивача ОСОБА_4 померла. Заповіту вона не склала. Спадкоємцями першої черги за законом після її смерті, згідно ст. 1261 ЦК України, є позивач і його рідна сестра. Однак сестра на спадщину не претендує.
Спадковим майном після смерті матері стала 1/6 частина житлового будинку по АДРЕСА_1 . При житті мати говорила, що будинок вцілому буде належати його сім`ї і цьому сестра не заперечувала.
Позивач хворів і тому своєчасно не скористався своїм правом спадкоємця. Його хвороба прогресувала і в грудні 2017 року він потрапив у лікарню з інсультом і як результат отримав параліч. Він не міг ходити, погано говорив. Продовжує лікуватись, оскільки наслідки хвороби залишились. Крім того вважав, що маючи спільну часткову власність в будинку зі спадкодавцем, може в будь-який час оформити свої спадкові права.
Лише в березні 2020 року позивач зміг звернутись до Самбірської державної нотаріальної контори з метою оформлення своїх спадкових прав, однак йому в усній формі було відмовлено у зв`язку із пропущенням строку для прийняття спадщини, для якого встановлено строк у шість місяців з моменту відкриття спадщини та рекомендовано звернутись в суд за захистом свого права.
Оскільки право позивача на спадкове майно не може бути оформлене у державній нотаріальній конторі, тому просить суд про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Про порушення свого права на прийняття спадщини і про неможливість отримання свідоцтва про право на спадщину він дізнався від державного нотаріуса вже після спливу шестимісячного терміну після смерті спадкодавця, то вважає, що перебіг позовної давності для звернення до державного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини необхідно обчислювати з часу, коли йому стало відомо про порушення його права на прийняття спадщини, тобто з березня 2020 року.
У підготовчому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав поданий позов з підстав викладених у позовній заяві та просить задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_2 в підготовчому засіданні позов визнала, згідна на його задоволення.
Представник відповідача Воле-Баранецької сільської ради Самбірського району Львівської області в підготовче засідання не з`явився, але подав до суду заяву, в якій позов визнав повністю, просив слухати справу у відсутності представника.
З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви, виходячи із такого.
Згідно зі ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Баранівці Самбірського району Львівської області померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 . (а.с. 5) .
Відповідно до ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
Отже, ІНФОРМАЦІЯ_3 внаслідок смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина.
Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
У відповідності, до ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Із свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 відомо, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками були: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . ( а.с. 7).
Із Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 09.03.2007 року виданого виконавчим комітетом Воле-Баранецької сільської ради Самбірського району Львівської області відомо, що власниками будинку АДРЕСА_1 , по 1/6 частині кожен, є: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ( а.с. 8).
Із свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 31.05.2007 року відомо, що ОСОБА_1 успадкував після смерті батька ОСОБА_3 1/6 частину житлового бужинку АДРЕСА_1 . ( а.с. 12).
Із виписки з історії хвороби ОСОБА_1 відомо про факт перебування останнього на стаціонарному лікуванні в період із 05.12.2017 року по 21.12.2017 року. ( а.с. 13).
Із довідки виданої виконкомом Воле-Баранецької сільської ради Самбірського району Львівської області від 03.03.2020 року відомо, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , до дня смерті була зареєстрована у АДРЕСА_3 . ( а.с. 16).
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 цього Кодексу спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
ОСОБА_1 саме по причині тривалої хвороби своєчасно не скористався своїм правом спадкоємця, про що дізнався поза межами строку, передбаченого ч. 1 ст. 1270 ЦК України.
Згідно правового висновку висловленого Верховним судом у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного суду України, в постанові від 26.06.2019 року справа № 565/1145/17, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, тривала хвороба спадкоємця є поважною причиною пропуску ним строку для прийняття спадщини.
Із врахуванням наведеного в сукупності, суд дійшов висновку, що позивачем пропущено строк для прийняття спадщини з поважної причини, а тому позов слід задовольнити визначивши ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини терміном три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст. ст. 200, 206, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) додатковий строк в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилася після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання АДРЕСА_5 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 .
Відповідач: Воле-Баранецька сільська рада Самбірського району Львівської області, місце знаходження с. Воля-Баранецька, вул. Цимбрили, 36-а, Самбірського райо6ну Львівської області, поштовий індекс 81422, код ЄДРПОУ 04369883.
Текст повного рішення буде складено 06.06.2020 року.
Суддя
Суд | Самбірський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2020 |
Оприлюднено | 23.06.2020 |
Номер документу | 89948245 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
Галин В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні