Рішення
від 02.06.2020 по справі 452/1014/20
САМБІРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 452/1014/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

"02" червня 2020 р. м.Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого - судді Галина В.П.,

секретар судового засідання Задорожна В.Б.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Луківської сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Луківської сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання за ним вцілому право на земельну частку (пай) розміром 2,60 в умовних кадастрових гектарах із земель СВСГ Купновицька розташованого на території Луківської сільської ради Самбірського району Львівської області (1/2 в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та Ѕ після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке вона успадкувала, після смерті свого чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

У обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_3 .

Після смерті батьків позивач звернувся до органів нотаріату з метою оформлення спадщини на спадкове майно:

-Ѕ частину земельної частки (паю), яка знаходиться на території Купновицької сільської ради, право на яке мав його батько, після смерті якого вони з матір`ю (його дружиною) успадкували в рівних частках, по Ѕ кожен. Після смерті чоловіка ОСОБА_3 прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав і після її смерті відкрилася спадщина на Ѕ частину земельної частки (пай), яка знаходиться на території Купновицької сільської ради.

Враховуючи відсутність правовстановлюючого документа на земельну частку (пай), 30 січня 2020 року державний нотаріус Самбірської нотаріальної контори на підставі листа № 151/02-14 відмовив позивачу у вчиненні нотаріальних дій та рекомендував звернутися до суду.

За життя батькові належало право на земельну частку (пай), що знаходиться на території Купновицької сільської ради Самбірського району Львівської області. Відповідно до Закону України від 05.02.2015 року № 157-VIII Про добровільне об`єднання територіальних громад та на підставі рішення 34 сесії VI-го скликання Луківської сільської ради Самбірського району Львівської області № 1 від 09 серпня 2015 року відбулося об`єднання територіальних громад та Купновицька сільська рада ввійшла в Луківську територіальну громаду з центром в с. Луки. Луківська сільська рада є правонаступником активів та пасивів Купновицької сільської ради.

ОСОБА_2 був включений у списки осіб, які мали право на середню земельну частку (пай), затверджені на сесії Купновицької сільської ради від 05 травня 1993 року.

17 квітня 1997 року Самбірською РДА було прийнято розпорядження №245 Про видачу сертифікатів на право на земельну частку (пай) особам, що мають право на середню земельну частку згідно статті 6 Земельного Кодексу України по Купновицькій сільській раді . Тобто видача сертифікатів по Купновицькій сільській раді розпочалася з 1997 року, вже після смерті батька.

Вважає, що до складу спадщини, яка відкрилася унаслідок смерті ОСОБА_2 , входить право на земельну частку (пай) в СВСГ Купновицька розміром 2.60 га. Із врахуванням наведеного та поданих документів просить суд задовольнити поданий ним позов.

Позивач ОСОБА_1 у підготовче засідання не з`явився. Представник позивача адвокат Захарко Ю.Ю. подала клопотання, в якому вказала про неможливість явки її та позивача через запроваджені карантинні заходи, просила розглядати справу у їхній відсутності та задовольнити заявлені позовні вимоги.

Представник відповідача Луківської сільської ради Самбірського району Львівської області у підготовче засідання не з`явився, подав відзив на позовну заяву, в якому визнав позов у повному обсязі.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.

Згідно зі ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 58 років помер ОСОБА_2 (а.с.8).

На день смерті ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав в селі Загір`я разом із дружиною ОСОБА_3 та сином ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою № 2117, виданою 04 жовтня 2019 року Луківською сільською радою Самбірського району Львівської області ( а.с. 10).

Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 80 років померла ОСОБА_3 ( а.с. 11).

На день смерті ОСОБА_4 була зареєстрована та проживала в с.Загір`я разом із сином ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою № 215, виданою 04 жовтня 2019 року Луківською сільською радою Самбірського району Львівської області ( а.с. 12).

Відповідно до ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.

Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Із довідки № 493 від 27.02.2020 року, виданої Луківською сільською радою відомо, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 працював в колгоспі ім. Калініна з 1954 року по ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв`язку з реорганізацією колгоспу ім. Калініна з 01.03.1990 року по ІНФОРМАЦІЯ_6 року працював в колгоспі ім. Стефаника, який було реорганізовано в Купновицьку СВСГ, в якій він працював з 01.05.1992 року по 01.08.1993 року - до моменту смерті. Він був включений у списки пайовиків СВСГ Купновицька , затверджені 03.05.1993 року, в схемі розбивки земель пайового фонду включений на площах не витребуваних земель пайовиків по с. Купновичі. Сертифікат на земельну частку (пай) не одержав ( а.с. 16).

Відповідно до ст. 6 Земельного кодексу України (в редакції 1990 року), при обчисленні розміру середньої земельної частки, що обчислюється сільською радою враховуються сільськогосподарські угіддя ( у тому числі рілля), якими користуються підприємства, установи, організації та громадяни у межах території даної Ради, крім тих земель які не підлягають приватизації.

Загальний розмір обчисленої площі поділяється на кількість осіб, які працюють у сільському господарстві, пенсіонерів, які раніше працювали у сільському господарстві, а також осіб, зайнятих у соціальній сфері на селі.

Згідно ст.ст. 22, 23 Земельного кодексу України (в редакції 1990 року) та Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання, включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю, одержання КСП цього акта.

Згідно п. 17 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Отже, до складу спадщини, яка відкрилася унаслідок смерті ОСОБА_2 , входить право на земельну частку (пай) в СВСГ Купновицька розміром 2.60 га.

Після смерті батька, ОСОБА_1 звертався до органів нотаріату з метою оформлення спадщини на спадкове майно, а саме: Ѕ частину земельної частки (паю), яка знаходиться на території Купновицької сільської ради, право на яке мав його батько, після смерті якого вони з матір`ю (його дружиною) успадкували в рівних частках, по Ѕ кожен. Після смерті чоловіка ОСОБА_3 прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав і після її смерті відкрилася спадщина на Ѕ частину земельної частки (пай), яка знаходиться на території Купновицької сільської ради. Враховуючи відсутність правовстановлюючого документа на земельну частку (пай), 30 січня 2020 року державний нотаріус Самбірської нотаріальної контори на підставі листа № 151/02-14 відмовив позивачу у вчиненні нотаріальних дій та рекомендував звернутися до суду.

У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно ст. 1225 Цивільного кодексу України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Ураховуючи наведене, право позивача на спадкове майно підлягає захисту шляхом визнання за ним права на спадкове майно за законом, а саме права на земельну частку (пай) площею 2,60 га в умовних кадастрових гектарах із земель СВСГ Купновицька розташованого на території Луківської сільської ради Самбірського району Львівської області (1/2 в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_2 та Ѕ після смерті матері ОСОБА_3 , яке вона успадкувала, після смерті чоловіка ОСОБА_2 ).

Сторонам відомі наслідки визнання позову.

Отже, визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Керуючись ст. ст. 200, 206, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 вцілому право на земельну частку (пай) розміром 2,60 в умовних кадастрових гектарах із земель СВСГ Купновицька розташованого на території Луківської сільської ради Самбірського району Львівської області (1/2 в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та Ѕ після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке вона успадкувала, після смерті свого чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач: Луківська сільська рада Самбірського району Львівської області, адреса місцезнаходження с. Луки Самбірський район Львівська область, поштовий індекс 81435, ЄДРПОУ 04370120.

Текст повного рішення буде складено 07.06.2020 року.

Суддя

СудСамбірський міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення02.06.2020
Оприлюднено23.06.2020
Номер документу89948246
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —452/1014/20

Рішення від 02.06.2020

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Галин В. П.

Рішення від 02.06.2020

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Галин В. П.

Ухвала від 13.04.2020

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Галин В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні