Справа №569/17681/19
Провадження №2/557/129/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2020 року смт.Гоща
Гощанський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Пацка Д.В.
секретар судового засідання Довгалець Н.М.
за участю:
представника позивача - адвоката Грозіка І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Гоща в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Рівненська обласна державна адміністрація, про розірвання договору оренди землі,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - Позивач) звернувсь до суду з позовом про розірвання договору оренди землі.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що 05 березня 2018, ним було укладено договір оренди землі відносно земельної ділянки з Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області (надалі - Відповідач), було укладено договір оренди землі земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості з кадастровим номером 5621281500:01:001:0102, яка розташована на території Воскодавської сільської ради Гощанського району Рівненської області, загальною площею 1,0834 гектара, строком на 7 років. Зазначений договір оренди Позивачем було укладено у зв`язку із перебуванням на орендованій земельній ділянці належного йому нерухомого майна.
Позивач вказує, що 05 квітня 2018 на підставі договорів купівлі-продажу, належне йому нерухоме майно, було передано у власність ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а на даний час власником нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці є Товариство з обмеженою відповідальністю МЕГА ФУД , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 23 квітня 2019 року (№ 164691996).
У зв`язку із відсутністю на земельній ділянці належного Позивачу нерухомого майна він звернувся до відповідача з заявою про розірвання договору оренди землі. Однак, на подану ним заяву про розірвання договору оренди землі він отримав необґрунтовану та незаконну відмову.
А тому, просить суд розірвати договір оренди землі від 05 березня 2018 укладений ним та Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості з кадастровим номером 5621281500:01:001:0102, яка розташована на території Воскодавської сільської ради Гощанського району Рівненської області, загальною площею 1,0834 гектара.
Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області в судове засідання не з`явився. Подано відзив на позовну заяву в якій вказує, що після затвердження проекту землеустрою, яким передбачена зміна цільового призначення земельної ділянки - повноваження щодо розпорядження даною земельною ділянкою перейшли до Рівненської облдержадміністрації, а тому в ГУ Держгеокадастру у Рівненській області відсутні повноваження щодо прийняття рішення про розірвання договору оренди земельної ділянки. Просили суд відмовити у задоволення позову.
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Рівненська обласна державна адміністрація в судове засідання не з`явився. Подано пояснення на позов в якій вказує, що твердження Позивача про необґрунтовану відмову у розірванні спірного договору не відповідає дійсності, так як Листом Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської облдержадміністрації від 02.08.2019 йому було повідомлено, що для прийняття відповідного рішення, орендарю необхідно звернутись з клопотанням до Рівненської облдержадміністрації для припинення права користування земельною ділянкою площею 1,0834 га та передачі згаданої земельної ділянки в оренду або власність шляхом викупу. Просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
05 березня 2018, між ОСОБА_1 та Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області (надалі - Відповідач), було укладено договір оренди землі земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за кадастровим номером 5621281500: 01:001: 0102 , яка розташована на території Воскодавської сільської ради Гощанського району Рівненської області, загальною площею 1,0834 гектара, строком на 7 років. Земельна ділянка передана в оренду з об`єктами нерухомого майна , які перебувають у власності Орендаря, а саме склад запчастин, право власності на яке виникло на підставі договору купівлі продажу від 05.05.2017.
Орендна плата встановлена у розмірі 12% на рік від нормативної грошової оцінки землі, що становить 149 183,88 грн. 88 коп.
05 квітня 2018 ОСОБА_1 та ОСОБА_3 уклали договір купівлі-продажу нерухомого майна.
05 квітня 2018 ОСОБА_1 та ОСОБА_3 уклали договір купівлі-продажу нерухомого майна, яким у власність передана 45/100 частки в праві власності виробничих приміщень, цеху по переробці м`яса, що знаходиться в АДРЕСА_1 .
05 квітня 2018 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали договір купівлі-продажу нерухомого майна, яким у власність передана 10/100 частки в праві власності виробничих приміщень, цеху по переробці м`яса, що знаходиться в АДРЕСА_1 .
Згідно з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 23.04.2019 №164691996 нерухоме майно, що розташоване на земельній ділянці зареєстроване за ТОВ МЕГА ФУД .
09.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до Рівненської обласної державної адміністрації із заявою про розірвання договору оренди землі від 05.03.2018.
02.08.2019 позивач отримав відмову у розірванні договору оренди землі.
Відповідно до статей 317, 319, 386, 391 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону; якщо має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, - може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню, та має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до статті 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є в тому числі набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на земельній ділянці.
За змістом статті 377 ЦК України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Згідно статті 120 ЗК України, в разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Зазначена норма закріплює загальний принцип цілісності об`єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований. За цією нормою визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухомість.
При цьому при застосуванні положень статті 120 ЗК України у поєднанні з нормою статті 125 ЗК України слід виходити з того, що у випадку переходу права власності на об`єкт нерухомості у встановленому законом порядку, право власності на земельну ділянку у набувача нерухомості виникає одночасно із виникненням права власності на зведені на земельній ділянці об`єкти. Це правило стосується й випадків, коли право на земельну ділянку не було зареєстроване одночасно з правом на нерухомість, однак земельна ділянка раніше набула ознак об`єкта права власності.
Окрім того, пунктом е частини першої статті 141 ЗК України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов`язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148-1 Земельного кодексу України. На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
За загальним правилом, закріпленим у ч.1ст.120 ЗК України, особа, яка набула права власності на будівлю чи споруду, стає власником земельної ділянки на тих самих умовах, на яких вона належала попередньому власнику.
Зазначена правова позиція закріплена в Постанові Верховного суду України від 12.10.2016 р. по справі № 6-2225цс16.
З викладеного вище вбачається, що з набуттям ТОВ МЕГА ФУД права власності на нерухоме майно, що розташоване на земельній ділянці за кадастровим номером 5621281500: 01 :001 : 0102 , яка розташована на території Воскодавської сільської ради Гощанського району Рівненської області, загальною площею 1,0834 гектара, припиняється договір оренди землі 05.03.2018, що був укладений між ОСОБА_1 та Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області, так як розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, право позивача підлягає захисту у судовому порядку, а тому, за таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 768 грн. 40 коп.
Керуючись ст.ст.317,319,386,391ЦК України, ст.ст.30-32ЗУ "Про оренду землі", ст.ст.120,125,141 ЗК України, ст.ст. 4,5,6, 12,13, 77-81, 258-259, 263-265, 273 ЦПК України, Законом України Про оренди землі , суд
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Рівненська обласна державна адміністрація, про розірвання договору оренди землі, - задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди землі від 05.03.2018 року, укладений між ОСОБА_1 та Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості з кадастровим номером 5621281500 :01:001:0102, яка розташована на території Воскодавської сільської ради Гощанського району Рівненської області загальною площею 1,0834 га.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі - сплачену суму судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку, визначеному п.15.5 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Всі процесуальні строки продовжуються на час дії карантину.
Повне судове рішення виготовлено 22.05.2020 року.
С у д д я Д.В. Пацко
Суд | Гощанський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2020 |
Оприлюднено | 23.06.2020 |
Номер документу | 89951955 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гощанський районний суд Рівненської області
Пацко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні