Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/480/20
Провадження № 2/279/774/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2020 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Шульги О.М., з секретарем Башинською Н.М., розглянувши в приміщенні суду в м.Коростені цивільну справу № 279/480/20 за позовом ОСОБА_1 до Ставищенської сільської ради про встановлення факту родинних відносин, встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача в якому зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина у виді земельної ділянки площею 3,0396 га, розташованої на території Ставищенської сільської ради Коростенського району, Житомирської області, яка згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЖТ в„– 023714 належала ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до довідки №258/02-22 від 19.07.2019 року ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею проживали та були зареєстровані: син ОСОБА_1 , невістка ОСОБА_4 , онука ОСОБА_5 та онука ОСОБА_6 . Відповідно до довідки №260/02-22 від 19.07.2019 року ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним були зареєстровані та проживали: дружина ОСОБА_2 , син ОСОБА_1 , невістка ОСОБА_4 , онука ОСОБА_5 , онук ОСОБА_7 . 18.12.2019 року він звернувся до Коростенської районної державної нотаріальної контори по питанню оформлення спадкових прав після смерті матері ОСОБА_2 на земельні ділянки, загальною площею 3,0396 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області. На своє звернення отримав відповідь за №1704/01-16 від 18.12.2019 року зміст якої містить інформацію про неможливість отримання свідоцтва про право на спадщину оскільки у Державному акті на право приватної власності на землю виявлено підчистки.
З метою видачі дублікату вищевказаного державного акту звернувся до відділу у Коростенському районі ГУ Держгеокадастру у Житомирській області де отримав інформацію про те, що на даний час видача дубліката державного акту є неможливою.
Встановлення факту родинних стосунків між ним та батьком необхідно для оформлення спадщини.
Той факт, що він є сином ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , підтверджується свідоцтвом про народження, де прізвище батька зазначено " ОСОБА_8 ". В свідоцтві про смерть батька прізвище зазначено " ОСОБА_8 ".
Звернувшись до Українського бюро лінгвістичних експертиз отримав експертний висновок про те, що зазначення прізвищ ОСОБА_8 , ОСОБА_8 у документах: державному акті на право приватної власності на землю, свідоцтві про смерть, свідоцтві про народження, попри розбіжності в документах, наданих для експертизи, а також в інших документах, є ідентичними.
Рішенням суду просить встановити, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є сином ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Одночасно просить встановити, що Державний акт серії ІІІ-ЖТ в„– 023714 від 10.05.2002 року на право приватної власності на землю, загальною площею 3,0396 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області, належав ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Також просить визнати право власності за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельні ділянки, загальною площею 3,0396 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області, які належали ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЖТ №023714 від 10.05.2002 року.
Сторони письмово повідомили про розгляд справи у їх відсутності.
За таких обставин фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наступне:
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Кропивня Коростенського району, Житомирської області у віці 76 років помер ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 .
З довідки Ставищенської сільської ради Коростенського району №260/02-22 від 19.07.2019 року слідує, що ОСОБА_3 до дня смерті був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 . До складу його сім`ї входили: дружина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , невістка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , онука ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , онук ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , які на момент його смерті проживали разом із ним та також були зареєстровані за вказаною адресою.
Частиною 1 ст. 1268, ч.1 ст.1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно вимог частини 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
З листа Коростенської районної державної нотаріальної контори №319/16/01-16 від 04.03.2020 року та Інформаційної довідки зі спадкового реєстру слідує, що після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкові справи не заводились, до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини (відмову від спадщини) спадкоємці не звертались.
Частиною 3 ст.1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Отже, позивач та ОСОБА_2 , на підставі ч.3 ст.1268 ЦК України, є такими, що прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 , що стверджується вищевказаною довідкою органу місцевого самоврядування.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Кропивня Коростенського району Житомирської області у віці 84 років померла ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 .
З довідки Ставищенської сільської ради Коростенського району №258/02-22 від 19.07.2019 року слідує, що ОСОБА_2 до дня смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . До складу її сім`ї входили: син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , невістка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , онука ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , онука ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , які на момент її смерті були зареєстровані та проживали разом із нею.
У свідоцтві про народження позивача серії НОМЕР_4 , виданому Ставищанським сільбюро ЗАГС від 08.12.1973 року в графі батько зазначено: ОСОБА_3 , а у графі мати зазначено: ОСОБА_2 .
Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5 від 09.11.1956 року, слідує, що 09.11.1956 року було укладено шлюб між (зазначено російською) ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , прізвище подружжя після реєстрації шлюбу стало " ОСОБА_8 ", " ОСОБА_8 ", про що складено актовий запис №8.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Ступінь рідства між позивачем та ОСОБА_3 підтверджується вищевказаними довідками органу місцевого самоврядування, однак і існує розбіжність в написанні їх прізвища. Інші дані, тобто ім`я, по батькові, дата народження, місце реєстрації та проживання повністю співпадають.
З експертного висновку №056/1709-ml-2 від 21.10.2019 року, наявного в справі слідує, що зазначення прізвища ОСОБА_8 у державному акті на право приватної власності на землю, ОСОБА_8 у свідоцтві про смерть, ОСОБА_8 у свідоцтві про одруження (запис російською мовою), у свідоцтві про народження та у інших документах є ідентичними. Розбіжності могли виникнути внаслідок міжмовного перетворювання.
Отже, оскільки достовірність факту родинних відносин між заявником та ОСОБА_3 ніким та нічим не спростовано при розгляді справи, при цьому не виключається, що розбіжність в написані прізвища могла бути допущена, зокрема з технічних причин або причин, зазначених у вищевказаному висновку, тому є підстави для задоволення заяви в цій частині, що має для заявника юридичне значення.
Пунктом 6 ч.1 ст.315 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи про встановлення належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995р. Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд вправі розглядати справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі прізвище, ім`я, по-батькові якої зазначені в документі не збігаються в свідоцтві про народження, паспорті, свідоцтві про смерть, інше.
Враховуючи те, що в свідоцтво про смерть серії НОМЕР_6 видано на ОСОБА_3 , факт належності державного акту серії ІІІ-ЖТ в„–023714 про право приватної власності на земельну ділянку ОСОБА_3 ніким не заперечується, тому є всі підстави для задоволення позову також в частині встановлення належності останньому вказаного правовстановлюючого документа, що має для позивача юридичне значення.
Статтею 1225 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Отже, позовні вимоги про визнання права власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 на земельні ділянки, то дані вимоги також підлягають задоволенню, оскільки позивачем надано суду копію листа нотаріуса, зміст якого містить інформацію про неможливість отримання свідоцтва про право на спадщину в органах нотаріату на вказане в позовній заяві нерухоме майно після смерті свого спадкодавця.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 4, 12, 19, 76 - 89, 141, 206, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 315, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.1217, 1223, 1225, 1268, 1269, 1296 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити .
Встановити факт родинних відносин, тобто те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є сином ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановити факт належності Державного акту серії ІІІ-ЖТ в„– 023714 від 10.05.2002 року на право приватної власності на землю, загальною площею 3,0396 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області - ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати право власності за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельні ділянки, загальною площею 3,0396 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області, які належали на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЖТ №023714 від 10.05.2002 року ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення. якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_8 , паспорт НОМЕР_9 виданий Коростенським МРВ УМВС України в Житомирській області від 10.02.2000 року.
Відповідач: Ставищенська сільська рада Коростенського району, місцезнаходження: 11582, с.Ставище, вул.Центральна, 17, Коростенського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 04348102.
Суддя:
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2020 |
Оприлюднено | 24.06.2020 |
Номер документу | 89970680 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Шульга О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні