Рішення
від 17.06.2020 по справі 685/610/20
ТЕОФІПОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 685/610/20

Провадження № 2/685/164/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 червня 2020 року Теофіпольський районний суд Хмельницької області в складі

головуючого судді Самойловича А.П.,

за участі секретаря Казмірчук І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Теофіполь цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоставецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В :

12 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, заявивши вимогу визнати за ним право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 з господарськими будівлями та спорудами, успадкований за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Необхідність визнання права власності на спадковий будинок через суд викликана неможливістю отримання свідоцтва про право на спадщину, так як спадкодавець за життя не виготовив правовстановлюючих документів на будинок.

Позивач подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності та підтримання своїх позовних вимог.

Відповідач, про час та місце розгляду справи повідомлений, в судове засідання представника не направив, надав заяву про розгляд справи за відсутності їх представника та визнання позовних вимог.

Справа розглянута за відсутністю сторін та без здійснення фіксації судового засідання звукозаписувальним технічним засобом.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов переконання про наявність підстав для задоволення позову.

Позивач прийняла у спадщину за законом майно після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в смт Теофіполь.

Зазначені обставини підтверджуються:

- свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 22 травня 1961 року Човгузівською сільською Радою, згідно якого батьками ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Човгузів Мануїльського району Хмельницької області, є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ;

- свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 07 жовтня 2019 року Новоставецькою сільською радою Теофіпольського району Хмельницької області, відповідно до якого ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Човгузів у 83-річному віці;

- довідкою Новоставецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області від 07 квітня 2020 року № 188 про те, що ОСОБА_2 до дня своєї смерті проживав одиноко по АДРЕСА_1 ;

- довідкою приватного нотаріуса Теофіпольського районного нотаріального округу Сурми Г.Ф. від 09 квітня 2020 року № 24/01-16, після смерті ОСОБА_2 заведено спадкову справу № 221/2019 за заявою сина ОСОБА_1 , інших спадкоємців, які прийняли або відмовилися від спадщини, немає;

- витягом № 58716933 від 12 грудня 2019 року про реєстрацію в Спадковому реєстрі під № 65222609 спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , номер справи у нотаріуса 221/2019.

До складу спадкового майна входить житловий будинок по АДРЕСА_1 , однак, як вбачається з постанови приватного нотаріуса Сурми Г.Ф. від 09 квітня 2020 року № 23/02-31, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на даний будинку через відсутність правовстановлюючих документів на нього.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 392 ЦК України власник майна має право пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою.

Статтями 1216 та 1268 ЦК України встановлено, що спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), а також належність спадщини спадкоємцю з часу відкриття спадщини незалежно від часу її прийняття. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до статей 1258, 1261 та 1262 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово, зокрема, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки, у другу чергу - рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Пунктом 1 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 26 серпня 1948 р. Про право громадян на придбання і будівництво індивідуальних житлових будинків передбачено, що побудовані або придбані громадянами на відведених їм земельних ділянках будинки є їх особистою власністю.

Порядок правової реєстрації будинків та господарських будівель і споруд, а також домоволодіння в містах та селищах міського типу був врегульований в Україні Інструкцією про порядок реєстрації будівель в містах, робочих, дачних і курортних селищах України від 23/25 грудня 1947 року, Інструкцією про порядок реєстрації будинків і домоволодінь в містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженою 31 січня 1966 року Мінкомгоспом УРСР.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону УРСР Про сільську Раду депутатів трудящих УРСР від 2 червня 1968 року, зі змінами від 13 грудня 1979 р., кожна сільська рада вела погосподарські книги, в яких відповідним записом посвідчувалося право землекористування всіх громадян на території сільської ради, в особовому рахунку вказувались прізвище, ім`я та по батькові глави сім`ї, на ім`я якого відкрито особовий рахунок, він і був власником будинку.

Таким чином, запис в реєстраційній книзі про належність домоволодіння на праві особистої власності певній особі є офіційним доказом права власності даної особи на це домоволодіння.

Відповідно до технічного паспорту на житловий будинок, виготовленого Теофіпольським районним бюро технічної інвентаризації, спірний житловий будинок по АДРЕСА_1 був побудований в 1961 році.

Як вбачається з вищезазначених виписок із погосподарських книг по спірному господарству головою двору був ОСОБА_2 з моменту зведення будинку до своєї смерті. Дружина померлого та матір позивача ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданим 05 серпня 2010 року Човгузівською сільською радою Теофіпольського району Хмельницької області.

Таким чином, покійний ОСОБА_2 був главою сім`ї господарства по АДРЕСА_1 .

Згідно довідки Новоставецької сільської ради від 07 квітня 2020 р. № 187 спірний житловий будинок не є об`єктом комунальної власності територіальної громади сільської ради.

Оцінивши надані докази, суд прийшов до висновку, що спадкодавець за життя набув право власності на спірний житловий будинок відповідно до закону, який діяв на час його набуття, проте не зареєстрував це право відповідно до закону, який почав діяти пізніше, зокрема, на час своєї смерті.

Після смерті спадкодавця позивач, успадкувавши його майно за законом, набув у порядку спадкування право власності на будинок, який входить до складу спадщини, а також на господарські будівлі та споруди, як приналежність.

Розбіжність у написанні по батькові батька у свідоцтві про народження позивача та свідоцтві про смерть, а саме, ОСОБА_2 та ОСОБА_2 , не є перешкодою для успадкування, оскільки вони є співзвучними, а родинні відносини між померлим та позивачем підтверджуються іншими дослідженими доказами.

Керуючись ст.ст. 15, 16, 392, 1217, 1218, 1223, 1273 ЦК України, ст.ст. 197, 200, 263-265 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Човгузів Теофіпольського району Хмельницької області, право власності на житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 з господарськими будівлями та спорудами, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в смт Теофіполь Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду через Теофіпольський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) сторін, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 17 червня 2020 року.

Суддя Самойлович А.П.

СудТеофіпольський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення17.06.2020
Оприлюднено24.06.2020
Номер документу89979257
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —685/610/20

Рішення від 17.06.2020

Цивільне

Теофіпольський районний суд Хмельницької області

Самойлович А. П.

Ухвала від 15.05.2020

Цивільне

Теофіпольський районний суд Хмельницької області

Самойлович А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні