Справа № 487/2957/20
Провадження № 1-кс/487/3587/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.06.2020 року Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Гол-Авто» на бездіяльність уповноважених осіб територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
ВСТАНОВИВ:
29.05.2020 року до Заводського районного суду м Миколаєва надійшла скарга адвоката ОСОБА_3 в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Гол-Авто» на бездіяльність уповноважених осіб територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Свої вимоги заявник мотивував тим, що 13.05.2020 року директор ТОВ «Гол-Авто» ОСОБА_4 звернувся до територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві із заявою про вчинення кримінального правопорушення за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.383 КК України з проханням невідкладно передати заяву слідчому слідчого підрозділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 383 КК України та розпочати досудове розслідування за вказаними у його заяві фактами, видати витяг про реєстрацію у Єдиному реєстрі досудових розслідувань, визнати ТОВ «ГОЛ-АВТО», директором якого є ОСОБА_4 потерпілим у кримінальному провадженні та повідомити його про початок досудового розслідування. 26.05.2020 року адвокат ОСОБА_3 отримав лист начальника другого слідчого відділу слідчого управління територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві, ОСОБА_5 , у якій зазначено, що відсутні підстави для внесення відомостей до ЄРДР. Заявник вважає, що уповноваженою особою територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві були порушені вимоги законодавства, оскільки відомості про вчинене кримінальне правопорушення не внесені до ЄРДР всупереч вимогам ст. 214 КПК України.
До судового засідання заявник не з`явився, у скарзі просив розглядати скаргу без його участі у зв`язку із карантинними заходами через пандемію.
Слідчий другого слідчого відділу слідчого управління територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві ОСОБА_6 в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву з проханням розглядати скаргу без його участі, з урахуванням того, що на даний час немає підстав вносити відомості до ЄРДР, просив в задоволенні скарги відмовити.
Вивчивши матеріали скарги, слідчий суддя дійшов наступного.
Слідчим суддею встановлено, що генеральний директор ТОВ «ГОЛ-АВТО» ОСОБА_4 звернувся до Територіального управління Державного Бюро Розслідування, розташованого у місті Миколаєві із заявою від 13.05.2020 року про вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст. 383 КК України. 26.05.2020 року ОСОБА_4 отримав відповідь начальника другого слідчого відділу ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві ОСОБА_5 від 20.05.2020 року вих. №05/05.4/10355, у якій зазначено, що його заяви від 13.05.2020 року розглянуто. Вивченням змісту заяв встановлено, що вони не містять об`єктивних даних, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 383 КК України та на даний час відсутні достатні правові підстави для застосування слідчими органів Держаного бюро розслідувань наданих повноважень щодо початку досудового розслідування і внесення відомостей до ЄРДР. Таким чином, станом на день розгляду скарги відомості про кримінальні правопорушення, які зазначені у заяві ОСОБА_4 не були внесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до ч.ч. 1,2,4ст.214 КПК Українислідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Генеральною прокуратурою України за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.
Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Відповідно до ч.5ст.214 КПК Українидо Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про: 1) дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин,що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 2) прізвище, ім`я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника; 3) інше джерело,з якого виявлені обставини,що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 4) короткий виклад обставин,що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; 5) попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 6) прізвище, ім`я,по батькові та посада службової особи,яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування; 7) інші обставини,передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань. У Єдиному реєстрі досудових розслідувань автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження.
Таким чином,КПК Українидійсно передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень. Разом з тим слід враховувати, що на цьому етапі розвитку правових відносин стосовно ймовірного вчинення діяння, відповідальність за яке встановленаКК України, не достатньо об`єктивних відомостей навіть для попередньої констатації наявності або відсутності ознак складу злочину.
НормамиКПК Українине передбачено іншого порядку перевірки обставин викладених у заяві, повідомленні про вчинене кримінальне правопорушення, окрім як проведення досудового розслідування, яке, відповідно до ч.2ст. 214 КПК України, розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР, а, виходячи із загальних засад кримінального провадження - всебічність, повнота та неупередженість дослідження обставин кримінального провадження є обов`язком прокурора, керівника органу досудового розслідування, слідчого.
Згідно з положеннями ч.3ст. 214 КПК України, здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Таким чином, встановити наявність або відсутність події кримінального правопорушення, встановити наявність чи відсутність в діянні складу кримінального правопорушення можливо лише шляхом здійснення досудового розслідування у встановленому законом порядку.
Отже, якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначенихКПК України, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно дост.284 КПК України.
Положеннями п.3 ч.2 ст.307 КПК України визначено, що ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути, зокрема, про зобов`язання вчинити певну дію.
З огляду на наведене, слід зобов`язати уповноважену особу Територіального управління ДБР, розташованого у м. Миколаєві, внести в Єдиний реєстр досудових розслідувань відомості заяви, поданої ОСОБА_4 щодо вчинення кримінального правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.306, 307 КПК України,
УХВАЛИВ :
Скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Гол-Авто» - задовольнити.
Зобов`язати уповноважену особу Територіально управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві, внести в Єдиний реєстр досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення викладені в заяві ОСОБА_4 від 13.05.2020 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Заводський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 23.06.2020 |
Оприлюднено | 07.02.2023 |
Номер документу | 89991743 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Заводський районний суд м. Миколаєва
Гаврасієнко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні