РІШЕННЯ
Іменем України
25 червня 2020 року м. Чернігівсправа №927/373/20
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Белова С.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу
за позовом: Комунального підприємства «Управління розвитку території Вишневої
міської ради Києво-Святошинського району Київської області»
вул. Святошинська, 29, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область, 08132,
код ЄДРПОУ 35520522
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Вишневий квартал»
вул. Московська, 1, смт. Козелець, Козелецький район, Чернігівська область, 17000,
код ЄДРПОУ 32461810
про стягнення 888449,90 грн
Комунальним підприємством «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вишневий квартал» про стягнення 888449,90 грн, з яких 799462,05 грн заборгованості зі сплати орендної плати, 48148,30 грн трьох відсотків річних та 40839,55 грн пені.
Позовна заява обґрунтована неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору суборенди земельної ділянки від 02 червня 2016 року.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 04 травня 2020 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; зобов`язано позивача надати суду детальний розрахунок 48148,30 грн трьох відсотків річних та 40839,55 грн пені; встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов та всіх доказів, що підтверджують викладені у відзиві обставини протягом 15 (п`ятнадцяти) календарних днів з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі; позивачу встановлено строк протягом 7 (семи) календарних днів з моменту отримання відзиву на позов для подачі до суду відповіді на відзив з одночасним надсиланням копії відповіді на відзив та доданих до неї доказів відповідачу; відповідачу встановлено строк протягом 5 (п`яти) календарних днів з моменту отримання відповіді на відзив для подачі до суду заперечення на відповідь позивача на відзив з одночасним надсиланням його копії разом з доданими до нього документами позивачу.
Позивач належним чином був повідомлений про відкриття провадження у справі, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Ухвала про відкриття провадження у справі від 04 травня 2020 року, яка 05 травня 2020 року, 15 травня 2020 року та 26 травня 2020 року була направлена на адресу відповідача, повернулась неврученою з відміткою поштового зв`язку "за закінченням встановленого строку зберігання".
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 04 травня 2020 року місцезнаходження відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Вишневий квартал» , код ЄДРПОУ 32461810, вул. Московська, 1, смт. Козелець, Козелецький район, Чернігівська область, 17000.
Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Частиною 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Пунктами 110, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, передбачено, що у разі коли адресат не з`явився за одержанням реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу протягом трьох робочих днів після доставки першого повідомлення про надходження зазначеного поштового відправлення, поштового переказу, йому під розписку вручається повторне повідомлення (крім повторних повідомлень про надходження рекомендованих поштових відправлень). У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення. Поштові відправлення, поштові перекази повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику у разі його письмової заяви, письмової відмови адресата від одержання чи закінчення встановленого строку зберігання.
Крім того, судом було додатково було опубліковано оголошення на сайті Господарського суду Чернігівської області з повідомленням відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Вишневий квартал» , про те, що суд ухвалою від 04 травня 2020 року відкрив провадження у справі №927/373/20, яка здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та з повідомленням про встановлення відповідачу строку для подачі відзиву на позов.
Оскільки ухвала суду від 04 травня 2020 року неодноразово направлялась відповідачу на адресу, вказану в позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, і повернулась на адресу суду з відміткою відділення поштового зв`язку "за закінченням встановленого строку зберігання", суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило.
19 червня 2020 року на адресу суду від позивача на виконання ухвали суду надійшов детальний розрахунок 48148,30 грн трьох відсотків річних та 40839,55 грн пені.
Розглянувши по суті у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 20 квітня 2016 року між Вишневою міською радою Києво-Святошинського району Київської області (Орендодавець) та Комунальним підприємством «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки 0,5500 га кадастровий номер 3222410600:01:009:5049 (цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: вулиця Жовтнева, 31-а, м. Вишневе, Київська область).
02 червня 2016 року між Комунальним підприємством «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» (орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вишневий квартал» (суборендар) було укладено договір суборенди земельної ділянки, зареєстрований в реєстрі за №1112.
У відповідності до п. 2.1. договору суборенди земельної ділянки, в суборенду передається земельна ділянка загальною площею - 0,5500 га кадастровий номер 3222410600:01:009:5049 (цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: вулиця Жовтнева, 31-а, м. Вишневе, Київська область).
У відповідності до п.2.2. договору суборенди земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2095026,34 грн.
Згідно з п. 3.1. договору суборенди земельної ділянки, договір укладено строком з 02 червня 2016 року по 20 квітня 2026 року.
Орендна плата, у відповідності до п.4.1. договору суборенди земельної ділянки, становить 12% від нормативної грошової оцінки на рік.
У відповідності до п.4.3. договору суборенди земельної ділянки, орендна плата вноситься суборендарем у грошовому вигляді рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів , наступних за днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок Комунального підприємства «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» .
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, 02 червня 2016 року здійснено державну реєстрацію земельної ділянки площею - 0,55 га, кадастровий номер 3222410600:01:009:5049, цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, адреса: вулиця Жовтнева, 31-а, м.Вишневе, Київська область, підставою виникнення іншого речового права є договір суборенди земельної ділянки №1112 від 02 червня 2016 року /а.с.44-48/.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов`язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Платність використання земельної ділянки є обов`язковою умовою договору відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про оренду землі» і визначена в укладеному договорі.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У відповідності до статті 8 Закону України "Про оренду землі" орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця (крім випадків, визначених законом). Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду. Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому. Строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі. У разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється. Право суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації. За згодою сторін договір суборенди земельної ділянки посвідчується нотаріально.
Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
З метою досудового врегулювання спору Комунальним підприємством «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» на адресу відповідача 19 лютого 2019 року було направлено претензію за №32 від 18 лютого 2019 року з вимогою про сплату заборгованості зі сплати орендної плати у розмірі 784294,00 грн. Про направлення відповідачу претензії свідчить копія фіскального чеку в матеріалах справи /а.с.11/. Вказану претензію було залишено відповідачем без відповіді, заборгованість сплачена не була.
Як зазначає позивач у позовній заяві та не спростовано відповідачем, станом на дату подання позову, борг за останні три роки по орендній платі за землю становить 799462,05 грн.
Відповідно до ч. 1, 7 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (стаття 612 ЦК України).
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Станом на день винесення рішення відповідач доказів сплати заборгованості у розмірі 799462,05 грн суду не надав.
Позивачем також нараховано та заявлено до стягнення з відповідача 40839,55 грн пені за період з 01 жовтня 2019 року по 01 квітня 2020 року.
Відповідно до ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. ст. 546, 549 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язань за договором можуть забезпечуватись неустойкою (штрафом, пенею). Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредитору в разі порушення боржником зобов`язання.
Відповідно до ч.1 ст.216, ч.2 ст.217 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарську-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбаченим цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності є вчинене учасником господарських відносин правопорушення у сфері господарювання. Аналогічні положення містить стаття 610 Цивільного кодексу України.
Згідно зі ст.230 Господарського кодексу України - штрафними санкціями є господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойки, штраф, пеня), яка сплачується у разі порушення учасником господарських відносин правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання.
Пунктами 4 та 6 ст. 231 Господарського кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення зобов`язання застосовуються у розмірі передбаченому сторонами у договорі.
Так, пунктом 4.6. договору суборенди земельної ділянки передбачено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,03% непогашеної суми за кожний день прострочення.
Дослідивши поданий позивачем розрахунок, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення пені у сумі 40839,55 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись приписами частини 2 статті 625 ЦК України позивачем, за прострочення відповідачем грошових зобов`язань, нараховано та заявлено до стягнення 48148,30 грн трьох відсотків річних за період з 01.04.2017 по 31.03.2020.
Частиною 2 статті 625 ЦК України унормовано, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних з простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши розрахунок позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення трьох відсотків річних підлягають задоволенню в межах заявлених вимог у сумі 48148,30 грн за період з 01.04.2017 по 31.03.2020.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені допустимими доказами, тому доходить висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Судові витрати, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 42, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вишневий квартал» (вул. Московська, 1, смт. Козелець, Козелецький район, Чернігівська область, 17000, код ЄДРПОУ 32461810) на користь Комунального підприємства «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» (вул. Святошинська, 29, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область, 08132, код ЄДРПОУ 35520522) 799462,05 грн заборгованості зі сплати орендної плати, 48148,30 грн трьох відсотків річних та 40839,55 грн пені.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вишневий квартал» (вул. Московська, 1, смт. Козелець, Козелецький район, Чернігівська область, 17000, код ЄДРПОУ 32461810) на користь Комунального підприємства «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» (вул. Святошинська, 29, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область, 08132, код ЄДРПОУ 35520522) 13326,75 грн судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення складено та підписано 25 червня 2020 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду, з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, у строки, визначені ст. 256 цього Кодексу.
Суддя С.В. Белов
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2020 |
Оприлюднено | 26.06.2020 |
Номер документу | 90025132 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Белов С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні