Рішення
від 24.06.2020 по справі 539/1754/18
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/1754/18

Провадження № 2/539/81/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2020 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

в складі: головуючого судді - Іващенка Ю. А.

при секретарі Павличенко О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права на земельну частку (пай),

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права на земельну частку (пай).

Позов мотивовано тим, що він будучи інвалідом 2 групи з дитинства з 12.05.1969 року був прийнятий в члени колгоспу ім. Ульянова, в послідуючому КСП Промінь де працював шофером. З членів КСП він звільнений не був. 10.01.1996 року КСП Промінь було отримано Державний акт на право колективної власності на землю згідно рішення Духівської сільської ради від 29.12.1995 року серія ПЛ -22. На час отримання Державного акта на право колективної власності на землю він працював в КСП Промінь шофером по 2000 рік включно, але підтверджуючі документи відсутні, так як після реорганізації підприємства вони до архіву не здавалися, тому факт того, що він дійсно працював в КСП Промінь на час отримання Державного акта на право колективної власності на землю 10.01.1996 року необхідно встановити. В даний час йому стало відомо, що він як інвалід з дитинства маючи 2 групу інвалідності будучи членом КСП Промінь мав право на отримання земельної частки паю із земель КСП Промінь , але з не відомих для нього причин він не був включений до списку пайовиків, які додаються до Державного акта колективної власності на землю.

Позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 23.10.2019 року прохає суд встановити, що він працював та був членом КСП Промінь в період з 1985 року по 2000 рік включно; визнати за ним право на земельну частку (пай) площею 4,42 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, встановлену для членів КСП Промінь с. Духове Лубенського району Полтавської області, що розташована на території Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 не з`явились, ОСОБА_2 надав суду заяву з проханням розглядати справу за їх відсутності, позов підтримують в повному обсязі.

Відповідач Духівська сільська рада Лубенського району Полтавської області в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву з проханням слухати справу за відсутності її представника, заперечень щодо позову ОСОБА_1 не має.

Відповідач ГУ Держгеокадастру у Полтавській області в судове засідання не з`явився, надав суду відзив згідно якого прохав справу розглядати за відсутності його представника. Також прохав відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , оскільки він не є належним відповідачем по даній справі.

Суд вирішив можливим розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ст. 247 ч. 2 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З`ясувавши обставини справи, дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Судом встановлено, що позивач є інвалідом 2 групи з дитинства, що підтверджується довідкою серії ВТЄ-33 №023428 від 17.07.1990 року, пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 03.02.2009 року.

12.05.1969 року ОСОБА_1 прийнято в члени колгоспу ім. Ульянова (де він працював шофером, що підтверджується відповідним записом у трудовій книжці колгоспника №427.

Згідно архівної довідки №07-03/А-23 від 24.06.2020 року у протоколі № 3 звітних зборів уповноважених колгоспників колгоспу імені Ульянова с. Духове Лубенського району Полтавської області від 14 листопада 1992 року є рішення реорганізувати колгосп імені Ульянова в колективне сільськогосподарське підприємство Промінь , яке є правонаступником колгоспу з усіма його правами і обов`язками.

Державний акт на право колективної власності на землю отримано КСП Промінь 10.01.1996 року, ОСОБА_1 не включений до списку - додатку до державного акту на право колективної власності на землю КСП Промінь , які мали право на земельну частку /пай/, що підтверджується листами Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області №02-26/198 від 23.06.2015 року, №02-26/467 від 29.12.2017 року, архівним витягом №07-02/83 від 10.12.2018 року з протоколу №3 засідання зборів уповноважених членів КСП Промінь с. Духове Лубенського району Полтавської області від 24.12.1995 року.

Відповідно довідки відділу у Лубенському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області №1007/111-18 від 04.06.2018 р. розмір паю у КСП Промінь становив 4,42 умовних кадастрових гектари.

Згідно архівної довідки №01-13/414 від 26.12.2018 року у книзі обліку трудового стажу і заробітку колгоспника колгоспу імені Ульянова с. Духове Лубенського району Полтавської області значиться, що ОСОБА_1 -ч* за період роботи з 1969** року по 1984** рік. В документах з особового складу Приватно-пайового об`єднання Промінь (Колективного сільськогосподарського підприємства Промінь , колгоспу імені Ульянова) с. Духове Лубенського району Полтавської області за 1985-2000 роки, переданих на зберігання до трудового архіву, відомостей про роботу ОСОБА_1 не виявлено.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лубенському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та з 2009 року отримує пенсію по втраті годувальника. Згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 його страховий стаж становить 13 років 6 місяців 16 днів, що підтверджується листом Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №641/07-15 від 17.01.2019 року.

Відомостей про звільнення з роботи та виключення з членів колгоспу Ульянова ОСОБА_1 в протоколах загальних зборів уповноважених членів та протоколах засідань правління колгоспу Ульянова с. Духове Лубенського району Полтавської області за 1984 рік та протоколах засідань правління колгоспу Ульянова с. Духове Лубенського району Полтавської області за 1985 рік, не виявлено, згідно листа архівного відділу Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області №07-01/А-52 від 10.12.2018 року.

Згідно посвідчення про відрядження від 15.05.1998 року виданого на підставі наказу від 15.05.1998 року №1020 ОСОБА_1 відряджений з автопарку КСП Промінь до м. Києва, строк відрядження 6 днів, мета відрядження - перевезення будівельних матеріалів.

Відповідно до Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 8 серпня 1995 року право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

При вирішенні питання щодо наявності чи відсутності у позивача права на земельну частку (пай), суд враховує, що право на земельну частку (пай) має особа, яка є членом колективного підприємства на час передачі державного акту на право колективної власності на землю конкретному колективному підприємству.

Право власності на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі державного акта про право колективної власності на землю конкретному КСП, членом якого він є.

Необхідною умовою для отримання земельної частки (паю) є членство в колективному підприємстві.

Відповідно до Практики розгляду судами земельних спорів Судової палати у цивільних справах Верховного суду України від 01.09.2003 року: Всі працівники колишніх господарств (колгоспів, радгоспів, інших утворень), у тому числі й пенсіонери, які залишилися членами нових підприємств, та члени підприємств, які були живими на дату отримання державного акта про передачу землі у колективну власність КСП, починаючи із зазначеної дати стали її власниками у рівних частках .

Також, відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 16.04.2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ : Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель..." має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність .

Суд вважає, що до вручення державного акта на право колективної власності на землю власником землі була держава, а після передачі його КСП (у колективну власність) земля стала належати на праві спільної часткової власності тим особам, які працювали на ній і були членами цього КСП, та працівникам інших сільськогосподарських утворень. Кожен з них став власником ще не визначеної за розміром частки землі. Всі працівники колишніх господарств (колгоспів, радгоспів, інших утворень), у тому числі й пенсіонери, які залишилися членами нових підприємств, та члени підприємств, які були живими на дату отримання державного акта про передачу землі у колективну власність КСП, починаючи із зазначеної

дати стали її власниками у рівних частках.

Встановлено, що позивач у 1990 році отримав другу групу інвалідності, тобто став непрацездатним, будучи членом колгоспу ім. Ульянова до його реорганізації у КСП Промінь , яка відбулася у 1992 році, а тому він, будучи непрацездатним інвалідом-пенсіонером членом колгоспу ім. Ульянова має право на земельну частку (пай) на час передачі 10.01.1996 року державного акту на право колективної власності на землю КСП Промінь , яке є правонаступником колгоспу ім. Ульянова.

Викладене також підтверджується Узагальненням судової практики розгляду судами земельних спорів, проведеним Верховним Судом України 01.09.2003 року.

Тому позовні вимоги ОСОБА_1 у частині визнання за ним права на земельну частку (пай) суд знаходить обґрунтованими.

З огляду на вищевказане суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) площею 4,42 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, встановлену для членів КСП Промінь с. Духове Лубенського району Полтавської області, що розташована на території Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області.

Встановивши, що особа має право на земельну частку (пай) та її не було внесено до списку членів КСП Промінь с. Духове Лубенського району до Державного акту на право колективної власності на землю серії ПЛ-22 від 10.01.1996 року, суд визнає за нею право на земельну частку (пай), що є належним та достатнім способом захисту та відновлення прав особи, яка помилково не була внесена до списку.

Тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про встановлення факту того, що він працював та був членом КСП Промінь в період з 1985 року по 2000 рік включно, суд вважає за необхідне відмовити.

Щодо заявлених позовних вимог до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області суд зазначає наступне.

ГУ Держгеокадастру у Полтавській області діє відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, та реалізує покладені на нього повноваження згідно ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України по передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у відповідності до вимог Земельного кодексу України, які знаходяться за межами населених пунктів, тобто не розпоряджається землями колективної власності.

Рішення щодо надання земельних ділянок у власність або користування, приймаються органами виконавчої влади видаються у відповідності та на підставах згідно вимог чинного законодавства, зокрема ст. 116, 118, 121 Земельного кодексу України.

З ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України випливає, що ГУ Держгеокадастру у Полтавській області розпоряджається тільки вільними землями сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів.

Відповідно до ст. 3 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.

Отже, на підставі вище викладеного у ГУ Держгеокадастру у Полтавській області відсутні повноваження щодо розпорядження землями колективної власності та комунальної власності, а тому в задоволенні позовних вимог до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 247, 259, 263-265, 268 ЦПК України,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 ) до Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області (місце знаходження с. Духове, вул. Центральна, 24, Лубенського району, Полтавської області, код ЄДРПОУ - 25154951), Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (місце знаходження м. Полтава, вул. Уютна, 23, ЄДРПОУ - 39767930) про визнання права на земельну частку (пай) - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) площею 4,42 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, встановлену для членів КСП Промінь с. Духове Лубенського району Полтавської області, що розташована на території Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області.

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 та в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пп.15.5 п.15 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного судового рішення 25.06.2020 року.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду Ю.А. Іващенко

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення24.06.2020
Оприлюднено26.06.2020
Номер документу90033973
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —539/1754/18

Рішення від 24.06.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Іващенко Ю. А.

Рішення від 24.06.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Іващенко Ю. А.

Ухвала від 08.10.2019

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Іващенко Ю. А.

Ухвала від 26.07.2019

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Гудков С. В.

Ухвала від 25.01.2019

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Грузман Т. В.

Ухвала від 27.02.2019

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Грузман Т. В.

Ухвала від 25.01.2019

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Грузман Т. В.

Ухвала від 03.12.2018

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 15.08.2018

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 08.06.2018

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні