Рішення
від 15.05.2020 по справі 554/1770/20
ОКТЯБРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Дата документу 15.05.2020 Справа № 554/1770/20

Провадження № 2/554/1120/2020

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2020 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави в складі:

головуючого судді Гальонкіної Ю.С.,

за участю секретаря судового засідання Юрченко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради, третя особа - обслуговуючий кооператив Автогаражний колектив Парус інвалідів ВВВ, ЧАЕС та афганців , про визнання права власності на гараж,-.

ВСТАНОВИВ :

У березні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради, третя особа - обслуговуючий кооператив Автогаражний колектив Парус інвалідів ВВВ, ЧАЕС та афганців , у якому просив визнати за ним право власності на гараж, загальною площею 19,4 кв.м, який розташований в обслуговуючому кооперативі Автогаражний колектив Парус інвалідів ВВВ, ЧАЕС та афганців за адресою АДРЕСА_1 .

На обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що він є власником гаража АДРЕСА_2 , згідно довідки обслуговуючого кооперативу Автогаражний колектив Парус інвалідів ВВВ, ЧАЕС та афганців №27 від 18.02.2020 року.

Оскільки, реєстрація права власності на вказаний гараж АДРЕСА_3 в обслуговуючому кооперативі станом на 31.12.2012 року не проводилася, позивач звернувся до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Полтавській області з проханням прийняти в експлуатацію даний гараж, однак листом від 10.01.2020 року йому повідомлено, що прийняття самочинно збудованого гаражу у експлуатацію можливе лише після вирішення в судовому порядку питання щодо права власності на гараж.

Після чого, з метою визнання права власності на гараж позивач звернувся до виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради, однак йому було відмовлено у такій реєстрації та рекомендовано звернутися до суду.

Таким чином, ОСОБА_1 вважає, що він у встановленому законом порядку набув право власності на спірний гараж. Однак, на даний час позбавлений можливості прийняти в експлуатацію вказаний об`єкт нерухомості та провести державну реєстрацію права власності на нього і відповідно реалізувати гарантоване Конституцією України право власності.

05 березня 2020 року ухвалою суду відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження.

08 травня 2020 року ухвалою суду закрито підготовче судове засідання та справу призначено до судового розгляду по суті.

Позивач у судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача до суду не з`явився, подав письмовий відзив, у якому просив розглядати справу без їх участі, при вирішенні справи покладався на розсуд суду.

Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову не заперечує.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно дост.4 ЦПК України, до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За вимогами ст. ст.12,81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом.

Відповідно дост.13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом установлено, що у 1999 році позивачем за власні кошти господарським способом побудовано гараж АДРЕСА_3 , що розташований в обслуговуючому кооперативі Автогаражний колектив Парус інвалідів ВВВ, ЧАЕС та афганців за адресою вул. АДРЕСА_1 .

Відповідно до рішення Полтавської міської ради № 316 від 10.11.1999 року Про закріплення земельних ділянок закріплено земельні ділянки без зміни цільового призначення за автогаражним кооперативом Парус по АДРЕСА_1 Г площею 0,0556 га для розміщення автогаражного кооперативу (а.с. 5)

Відповідно до договору оренди землі від 26.11.2018 року обслуговуючому кооперативу на підставі рішення вісімнадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 19.10.2018 року Про надання земельних ділянок, передачу в користування та продовження права користування земельними ділянками надано в оренду земельну ділянку для експлуатації та обслуговування гаражів, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 площею 873 кв. м.. кадастровий номер 5310137000:18:003:0325 та зареєстровано під реєстраційним номером 1731447353101, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 26.12.2018 року (а.с. 6).

Рішенням виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради № 203 від 08.06.1999 року ОСОБА_1 , дозволено будівництво гаражу розміром 6,0 х 3,6 м. в автогаражному колективі Парус , яке закінчити до 01.06.2000 року.

Відповідно до технічного паспорта на гараж по АДРЕСА_1 , який виготовлений 22.11.2019 року приватним підприємством Полтавське бюро технічної інвентаризації Інвентаризатор вказаний гараж побудовано у 1999 році і має загальну площу 19,4 кв.м.

За результатом проведення технічного обстеження обєкта - гаражу АДРЕСА_2 встановлено можливість його надійної та безпечної експлуатації, що підтверджується Звітом про проведення технічного обстеження вказаного гаражу який виконаний приватним підприємством Полтавське бюро технічної інвентаризації Інвентаризатор

Згідно довідки № 27 від 18.02.2020 року, виданої головою правління обслуговуючого кооперативу позивач є членом обслуговуючого кооперативу і є власником вищевказаного гаража, який побудований господарським способом за власні кошти.

Проте, реєстрація права власності на гараж АДРЕСА_4 1 в обслуговуючому кооперативі не проводилася, що підтверджується довідкою ПБТІ Інвентаризатор № 12927 від 06.12.2019 року.

У реєстрації права власності на вищевказаний гараж позивачу відмовлено з посиланням на самочинність будівництва та рекомендовано звернутися до суду.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ст. 15 ЗУ Про власність ( чинного на час виникнення спірних правовідносин) член житлового, житлово-будiвельного, дачного, гаражного чи iншого кооперативу або товариства, який повнiстю внiс свiй пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, iншу будiвлю або примiщення, наданi йому в користування, набуває права власностi на це майно.

Громадянин, який став власником цього майна, має право розпоряджатися ним на свiй розсуд: продавати, обмiнювати, здавати в оренду, укладати iншi угоди, не забороненi законом.

На підставі ч.ч.1,2 ст.331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.

Слід також зазначити, що відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 1 липня 2004 року державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.

Згідно зі ст. 3 зазначеного Закону право власності та інші речові права на нерухоме майно набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою.

Отже, право власності на збудоване до набрання чинності Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його будівництва, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення (постанова Верховного Суду України від 13 червня 2012 року № 6-54цс12).

Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

За змістом ч.1 ст.376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Відповідно до ч.3 ст.376 ЦК України, право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Окрім цього, як передбачено ч.5 ст.376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Судом установлено, що законність користування побудованим вищевказаним гаражем № 1 підтверджується технічним паспортом на вказане нерухоме майно (а.с.12-14), відповідач не спростував обставини, на які позивач посилається як на підставу позову, оформити своє право в позасудовому порядку позивач не може, тому суд вважає, що позов заявлено обґрунтовано.

Відповідно до вимог ст. 55 Конституції України, ст. 3 ЦПК України кожній особі надано право на звернення до суду за захистом своїх прав.

Відповідно до ст. 16 ЦК України суд захищає невизнані, оспорюванні або порушені цивільні права кожної особи.

Таким чином, ураховуючи ту обставину, що нежитлова будівля - гараж АДРЕСА_2 , побудований позивачем на земельній ділянці, що перебуває в оренді, та який побудований відповідно до будівельно-технічних вимог, що діють на території України та висуваються до індивідуальних гаражів, не порушує права інших осіб, використовується позивачем за його господарським призначенням, то позов потрібно задовольнити та визнати за позивачем право власності на гараж, загальною площею 19,4 кв.м, який розташований в обслуговуючому кооперативі Автогаражний колектив Парус інвалідів ВВВ, ЧАЕС та афганців за адресою АДРЕСА_1 .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12,13,81,141,223,259,263-265,268 ЦПК України, ст.ст.316,317,328 ЦК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , проживаючим за адресою: АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , право власності на гараж, загальною площею 19,4 кв.м, який розташований в обслуговуючому кооперативі Автогаражний колектив ІНФОРМАЦІЯ_1 інвалідів ВВВ, ЧАЕС та афганців за адресою АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ;

відповідач: виконавчий комітет Шевченківської районної у м.Полтаві ради , місцезнаходження: м. Полтава, вул. Івана Мазепи, 30, код ЄДРПОУ 05384695;

третя особа: обслуговуючий кооператив Автогаражний колектив Парус інвалідів ВВВ, ЧАЕС та афганців , місцезнаходження: м. Полтава, вул. Щепотьєва, 3г, код ЄДРПОУ 26013234.

Суддя: Ю.С. Гальонкіна

СудОктябрський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення15.05.2020
Оприлюднено26.06.2020
Номер документу90034203
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —554/1770/20

Рішення від 15.05.2020

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гальонкіна Ю. С.

Ухвала від 05.03.2020

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гальонкіна Ю. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні