Рішення
від 26.06.2020 по справі 607/237/20
МОНАСТИРИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 607/237/20

Провадження №2/603/152/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" червня 2020 р. м. Монастириська

Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді : Іванчука В.М.

при секретарі : Швець Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Монастириська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лядської сільської ради Монастириського району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Монастириська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача - адвокат Кметик Я.С., в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Лядської сільської ради Монастириського району в якому просить ухвалити рішення, яким визначити позивачу ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 .

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина, до якої входить житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , грошові вклади на рахунках №1304, №05700429, №91551657 в Монастириському відділенні Ощадбанку України, відкритих на ОСОБА_2 , земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,01 га, згідно державного акта на право приватної власності на землю серія ТР №01455, виданого Лядською сільською радою Монастириського району 17.11.2002 року, земельні ділянки площею 0,14 га та 0,64 га, згідно державного акта на право приватної власності на землю серія Р1 №669859, виданий Лядською сільською радою 17.11.2002 року, земельна ділянка площею 0,15 га, згідно державного акта на право приватної власності на землю серія Р1 №678016, виданий Комарівською сільською радою Монастириського району 19.11.2002 року.

Крім того, позивач є єдиним спадкоємцем за законом, після смерті матері ОСОБА_2 , спадщину прийняла, оскільки вступила в управління спадковим майном, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину позивачу було відмовлено, оскільки позивачем пропущено шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Також позивач вказує, що рішенням Монастириського районного суду Тернопільської області від 03.12.2008 року в справі №2-531/2008, було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 про спадкування частин спадкового майна, а саме, житлового будинку з надвірними будівлями в АДРЕСА_1 Монастириського АДРЕСА_2 та грошових вкладів. Вказаним рішенням було встановлено, що ОСОБА_1 фактично вступила в управління спадковим майном і прийняла його.

Враховуючи те, що при оформленні права власності на частину спадкового майна, а саме грошових вкладів та житлового будинку, позивач вважала, що оформити право власності на земельні ділянки зможе в будь-який час, оскільки вона вже зверталась в нотаріальну контору і фактично вступила в управління спадковим майном. Крім того, причиною пропуску встановленого законом строку для подання заяви про прийняття спадщин позивач вказує важке фінансове становище.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, хоча належним чином повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи. Від представника позивача - адвоката Кметик Я.С., до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності та відсутності позивача ОСОБА_1 , позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача Лядської сільської ради Монастириського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи. Від представника відповідача надійшла заява, в якій останній просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги визнає.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Монастириської державної нотаріальної контри в судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутності, щодо задоволення позову не заперечує.

Згідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

У відповідності до ч. 4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Лядською сільською радою Монастириського району Тернопільської області 16.10.2004 року, актовий запис №19.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на майно, до якого, зокрема, входить: земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,01 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акта на право приватної власності на землю серія ТР №01455, виданого Лядською сільською радою Монастириського району 17.11.2002 року; земельна ділянка площею 0,14 га та 0,64 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акта на право приватної власності на землю серія Р1 №669859, виданий Лядською сільською радою 17.11.2002 року; земельна ділянка площею 0,15 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акта на право приватної власності на землю серія Р1 №678016, виданий Комарівською сільською радою Монастириського району 19.11.2002 року.

Згідно з довідкою №539 від 10.12.2019 року, виданою Лядською сільською радою Монастириського району Тернопільської області, на момент смерті ОСОБА_2 та протягом шести місяців з нею проживала без реєстрації ОСОБА_1 .

Як вбачається з копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , виданого Червоною сільською радою Монастириського району від 15.11.1980 року, позивач після реєстрації шлюбу змінила прізвище з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 .

Згідно рішення Монастириського районного суду Тернопільської області від 03.12.2008 року, за позивачем ОСОБА_1 визнано право власності на спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_2 , а саме житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та грошові вклади на рахунках №1304, №05700429, № НОМЕР_3 в Монастириському відділенні Ощадного Банку України.

Згідно ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Строк для прийняття спадщини встановлений ст.1270 ЦК України і він становить шість місяців.

Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Як вбачається із відповіді завідувача Монастириської державної нотаріальної контори №727/01-16 від 11.12.2019 року, у встановлений законом шестимісячний строк позивач ОСОБА_1 не звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з чим нотаріус не може оформити свідоцтво про право на спадщину.

Згідно ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо (Постанова Верховного Суду у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17).

У встановлений законом строк позивач ОСОБА_1 до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернулась. Причини пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини позивачем суд вважає поважними, а тому наявні підстави для визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст.ст. 5-7 , 12 , 265 , 268 ЦПК України, ст. 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд,-

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 до Лядської сільської ради Монастириського району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Монастириська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 - три місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач: Лядська сільська рада Монастириського району Тернопільської області, с. Лядське, Монастириський район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04396236.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Монастириська державна нотаріальна контора, вул.Шевченка, 12, м.Монастириська, код ЄДРПОУ 02900558.

Суддя В. М. Іванчук

СудМонастириський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення26.06.2020
Оприлюднено27.06.2020
Номер документу90066068
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/237/20

Рішення від 26.06.2020

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

Ухвала від 27.05.2020

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

Ухвала від 17.04.2020

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

Ухвала від 10.01.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні