Рішення
від 25.06.2020 по справі 671/272/20
ВОЛОЧИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 671/272/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2020 року м. Волочиськ

Волочиський районний суд Хмельницької області

в складі головуючої - судді Павлової А.С.,

за участі секретаря судового засідання Козак Г.А.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Наркевицької селищної ради Волочиського району Хмельницької області до ОСОБА_3 про визнання спадщини відумерлою, -

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2020 року Наркевицька селищна рада Волочиського району Хмельницької області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання спадщини відумерлою.

В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , належало право на земельну частку (пай) площею 2,3 в умовних кадастрових гектарах, що розташована у с. Шмирки Волочиського району Хмельницької області, право на яку посвідчувалось сертифікатом серії НОМЕР_1 049722 від 02.07.1996. У листопаді 2018 року Наркевицька селищна рада звернулася до суду із заявою про визнання спадщини, померлої ОСОБА_4 відумерлою. Ухвалою Волочиського районного суду Хмельницької області від 28.11.2018 дану заяву було залишено без розгляду у зв`язку з тим, що заінтересована особа ОСОБА_3 заперечував проти задоволення вищевказаної заяви.

Рішенням Волочиського районного суду Хмельницької області від 25.06.2018 ОСОБА_3 було відмовлено у задоволенні позову про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 . Причиною відмови у зазначеному позові стали ті обставини, що ОСОБА_3 не належить до числа спадкоємців за законом, а заповіту щодо свого нерухомого майна на користь ОСОБА_3 померла за життя не складала.

Враховуючи те, що будь-які спадкоємці, як за законом так і за заповітом, після смерті ОСОБА_4 відсутні, місцем відкриття спадщини є с. Шмирки, яке належить до Наркевицької селищної об`єднаної територіальної громади, позивач вважає, що є всі підстави для визнання спадщини померлої ОСОБА_4 відумерлою, з подальшою її передачею у власність Наркевицької селищної територіальної громади в особі Наркевицької селищної ради Волочиського району Хмельницької області.

Ухвалою Волочиського районного суду Хмельницької області від 28.02.2020 позовну заяву було прийнято до розгляду і відкрито провадження.

03.06.2020 представник позивача ОСОБА_1 подала заяву про зміну предмета позову, та просила суд визнати відумерлою спадщину померлої 04.11.2002 ОСОБА_4 та передати у власність Наркевицької селищної об`єднаної територіальної громади в особі Наркевицької селищної ради Волочиського району Хмельницької області земельну ділянку з кадастровим номером 6820984300:03:023, площею 1,96 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Ухвалою Волочиського районного суду Хмельницької області від 15.06.2020 закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні представник Наркевицької селищної ради Чорна Г.Б. позовні вимоги з урахуванням зміни предмета позову підтримала, просила їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 проти задоволення позову заперечила. Зазначила, що ОСОБА_3 є племінником померлої, який вступив в управління майном ОСОБА_4 , як такий що проживав разом з останньою, тому позовні вимоги не визнають і мають намір в судовому порядку захищати спадкові права відповідача.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Шмирки Волочиського району Хмельницької області померла ОСОБА_4 , що підтверджується копією повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № 00021191690 від 12.10.2018 (а.с. 4).

ОСОБА_4 на підставі сертифікату серії НОМЕР_2 , виданого згідно розпорядження Волочиської районної державної адміністрації від 13.05.1996 № 156, належало право на земельну частку (пай) площею 2,3 в умовних кадастрових гектарах по колишньому КСП Аврора с. Шмирки Волочиського району Хмельницької області (справа № 671/2173/18, а.с. 5).

З матеріалів справи вбачається, що земельній частці (паю), що належав ОСОБА_4 було встановлено відповідні межі в натурі (на місцевості) та присвоєно кадастровий № земельної ділянки 6820984300:03:023:0052, площа 1,9600 га (а.с. 30-33).

Ухвалою Волочиського районного суду Хмельницької області від 28.11.2018 по справі № 671/2173/18 заяву Наркевицької селищної ради Волочиського району Хмельницької області про визнання спадщини відумерлою було залишено без розгляду, через наявність спору про право, так як на спадкове майно померлої ОСОБА_4 претендував ОСОБА_3 , який був залучений до участі у даній справі в якості заінтересованої особи (а.с. 5).

Разом з тим, рішенням Волочиського районного суду Хмельницької області від 25.06.2018 по справі № 671/272/18 ОСОБА_3 було відмовлено в позові до Наркевицької селищної ради про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування. Відмовляючи в позові, суд виходив з того, що племінник ОСОБА_4 - ОСОБА_3 , не входить до кола спадкоємців за законом, передбачених ст.ст. 529, 530 ЦК УРСР 1963 року, і позивач не довів, що ОСОБА_4 вчинила на його користь заповіт на все належне їй майно, в тому числі і на земельну частку (пай).

Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 82 ЦПК України).

Отже, з вказаного вище судового рішення слідує що ОСОБА_3 не являється спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_4 . Також встановлено судом, що остання не вчиняла заповіт щодо розпорядження своїм правом на земельну частку (пай).

Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності; якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

За змістом ч.ч. 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України (2004 року) відносини спадкування регулюються нормами ЦК України (2004 року), якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати (строк на прийняття якої закінчився до 1 січня 2004 року), або якщо вона була прийнята хоча б одним із спадкоємців, то до таких спадкових відносин застосовуються норми ЦК УРСР 1963 року.

Відповідно до абз. 2 п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України правила статті 1277 Цивільного кодексу України про відумерле майно застосовуються також до спадщини, від дня відкриття якої до набрання чинності цим Кодексом спливло не менше одного року.

Згідно з роз`ясненнями Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, наведеними в листі від 16 травня 2013 року за № 24-753/0/4-13, із метою єдності правозастосовної практики і уникнення колізій щодо спадкування державою (ст. 555 ЦК УРСР) та переходу спадщини, визнаної судом відумерлою, у власність територіальної громади (ст. 1277 ЦК), правила абз. 2 п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК слід застосовувати, якщо спадщина відкрилась після ІНФОРМАЦІЯ_2 , проте не була прийнята ніким зі спадкоємців, що мають право спадкування відповідно до норм ЦК УРСР.

Таким чином, сплив однорічного строку, встановленого ч. 2 ст. 1277 ЦК та абз. 2 п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК, може підлягати обчисленню, починаючи не раніше 01 липня 2003 року.

В даному випадку спадщина ОСОБА_4 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто в період чинності ЦК УРСР, нормами якого було передбачено певні дії, які свідчили про прийняття спадщини, у тому числі прийняття спадщини шляхом вступу у володіння та управління спадковим майном (фактичне прийняття спадщини).

Пунктом 5 ч. 1 ст. 555 ЦК УРСР встановлено, що спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави, якщо ні один із спадкоємців не прийняв спадщину.

ЦК УРСР не обмежувався строк для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом або заповітом, у тому числі й для держави. Тому, якщо упродовж встановленого шестимісячного строку ніхто зі спадкоємців за законом або за заповітом не прийняв спадщину, вважається, що спадщина переходить до держави.

Отже, позовна заява Наркевицької селищної ради про визнання спадщини відумерлою, яка відкрилася до 01 липня 2003 року не може бути задоволена.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 524-526, 529-530, 555 ЦК УРСР (в ред. 1963 року), ст.ст. 81, 247, 263-265, 334-338 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову Наркевицької селищної ради Волочиського району Хмельницької області до ОСОБА_3 про визнання спадщини відумерлою - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга подається до Хмельницького апеляційного суду через Волочиський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Наркевицька селищна рада Волочиського району Хмельницької області, ЄДРПОУ 04403444. місцезнаходження: 31260, смт. Наркевичі, Волочиського району Хмельницької області, вул. Незалежності, 2.

Відповідач: ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складено 26 червня 2020 року.

Суддя: Павлова А.С.

СудВолочиський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення25.06.2020
Оприлюднено27.06.2020
Номер документу90066195
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —671/272/20

Рішення від 25.06.2020

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Павлова А. С.

Рішення від 25.06.2020

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Павлова А. С.

Ухвала від 15.06.2020

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Павлова А. С.

Ухвала від 28.02.2020

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Павлова А. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні