25.06.2020
ЄУН 389/404/20
провадження №2/389/87/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2020 року Знам`янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі: головуючого судді Українського В.В.,
за участю секретаря судового засідання Гой І.С.
розглянувши в підготовчому засіданні в приміщенні залу суду у місті Знам`янка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Диківської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , мотивуючи свої вимоги наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_3 , який до дня смерті проживав в АДРЕСА_1 . Позивач після смерті ОСОБА_3 , як його син, фактично вступив своїми діями у право спадщини, вживає заходи по збереженню майна померлої особи, здійснює оперативне управління майном. Інші спадкоємці після смерті його батька відсутні, заповіт сільською радою не посвідчувався. Поховання батька він здійснив особисто. Смерть батька стала для нього важким ударом, його самопочуття погіршилося, він перебував у тяжкому психоемоційному стані, втратив сенс до життя, оскільки з батьком проживав поруч, постійно приходив до нього, ночував, здійснював ремонтні роботи у будинку, піклувався про нього та фактично мешкав однією сім`єю, не заявляв про відмову від спадщини.
Під час перегляду та упорядкування речей (фотоальбомів), в грудня 2019 року позивачем було випадково виявлено у особистих речах померлого оригінал Державного акту на право власності на земельну ділянку серії І-КР № 003133, а саме: на земельну ділянку з кадастровим номером №3522281200:02:000:0265, загальною площею 4,81 га., що виданий на підставі рішення сесії Диківської сільської ради народних депутатів від 14 січня 2002 року № 206 та який належав ОСОБА_3 . Мати позивача (дружина спадкодавця) ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті матері батько відмовився від отримання спадщини на користь сина. Батьки мали намір, щоб позивач успадкував все майно, яке їм належало на день смерті.
Звернувшись до нотаріуса Знам`янської районної державної нотаріальної контори позивач отримав роз`яснення про неможливість прийняття спадщини у зв`язку із пропуском 6-ти місячного строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця та запропоновано вирішити порушене питання у судовому порядку.
Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, відповідно до якої просить проводити розгляд справи без його участі та задовольнити вимоги позову.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. У матеріалах справи міститься його заява, відповідно до якої він не заперечує проти задоволення позовних вимог та просить суд розглядати справу без участі представника.
Третя особа в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки не повідомила, заперечень не надала.
Повно, всебічно та об`єктивно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне. Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР № 003133, ОСОБА_3 належала земельна ділянка з кадастровим номером №3522281200:02:000:0265, загальною площею 4,81 га, розташована на території Диківської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області. Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого виконавчим комітетом Диківської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до довідки Диківської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області №7 від 08.01.2020, ОСОБА_3 з 1964 року по день смерті був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 , один. Заповіт сільською радою від його імені не посвідчувався. Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 видане Диківсько сільською радою, ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Також, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 заповів ОСОБА_2 належну йому на праві власності земельну ділянку площею 4,81 га, кадастровий номер 3522281200:02:000:0267 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Диківської сільської ради, про що складено заповіт посвідчений 10 квітня 2014 року приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Приходько О.В. та зареєстрований в реєстрі за № 625.
Згідно інформаційної довідки із спадкового реєстру , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 спадкова справа не заводилась.
Згідно роз`яснення завідувача Знам`янської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_1 Вікторович вважається таким, що не прийняв спадщину після смерті спадкодавця, та рекомендовано звернутися до суду із заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України та п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Діти спадкодавця є спадкоємцями першої черги у праві на спадкування відповідно до ст. 1261 ЦК України.
Відповідно до статті 3 ЦК України серед загальних засад цивільного законодавства є: принцип неприпустимості позбавлення права власності, крім випадків встановлених Конституцією України та законом; справедливість, добросовісність та розумність.
Статтею 41 Конституції України передбачено: Кожен має право володіти користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Право приватної власності є непорушним. Підставою виникнення права приватної власності є також успадкування майна, що базується на правонаступництві.
Цивільний процесуальний кодекс України у статті 2 закріплює, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, якщо це не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, за наявності для того законних підстав суд ухвалює рішення про задоволення позову.
Згідно зі ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколів до неї про захист прав людини і основоположних свобод із змінами та доповненнями, внесеними Протоколом № 11 від 11 травня 1994 року, який діє для України з 11 вересня 1997 року та прецедентної практики Європейського суду з прав людини, кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Виходячи з рішення ЄСПЛ у справі Маркс проти Бельгії від 13 червня 1979 року, стаття 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, по своїй суті є гарантом права власності, оскільки визнає право будь-якої особи на безперешкодне користування своїм майном.
За змістом положень книги 6 ЦК України, спадкове право захищає власність фізичних осіб. Позивач пов`язаний зі спадкодавцем кровним спорідненням. Усі права та обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини в розумінні ст.1 Першого протоколу до Конвенції, становитиме майно позивача, виходячи із законодавчого визначення спадкових правовідносин, суб`єктом яких є позивач.
Враховуючи вищевикладене те, що відповідач не заперечує проти задоволення позову, що не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, після смерті спадкодавця із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса ніхто не звертався, спадщину після смерті ОСОБА_3 ніхто не прийняв, позивач на день смерті спадкодавця не знав про існування спадкового майна, земельна ділянка, яку бажає успадкувати позивач не охоплена заповітом від 10 квітня 2014 року, строк на прийняття спадщини позивачем порушений з причин, які суд визнає поважними, суд вважає за можливе визначити позивачеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України суд, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 строком в три місяці, який обчислювати з дня наступного після набрання рішенням суду законної сили.
Судові витрати віднести на користь позивача.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду в тридцятиденний строк з дня його проголошення.Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач Диківська сільська рада Знам`янського району Кіровоградської області місце знаходження Кіровоградська область Знам`янський район с.Диківка вул.Спичака,1, код ЄДРПОУ 04365253.
Третя особа ОСОБА_2 , місце проживання АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Суддя Знам`янського міськрайонного суду
Кіровоградської області В.В.Український
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2020 |
Оприлюднено | 01.07.2020 |
Номер документу | 90093094 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні