Справа № 636 / 2050 / 20
2 / 636 / 1337 / 20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2020 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Ковригіна О.С.
при секретарі - Фатєєвій С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини за законом, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду із позовною заявою в якій просить суд встановити їй додатковий строк тривалістю в три місяці після набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається із земельних ділянок.
Позивач вчасно не подала заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини, оскільки проживає в місті Харкові та у зв`язку із введем по всій території України обмежувальних заходів пов`язаних із карантином було обмежено рух транспорту. Лише після відновлення руху транспорту та частковому скасуванню обмежень звернулася до Чугуївської державної нотаріальної контори Харківської області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину.
Однак Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області у зв`язку з пропущенням строку подачі заяви про прийняття спадщини відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину та порекомендувала звернутись до суду.
Обмеження руху транспорту, значна віддаленість нотаріальної контори, карантинні заходи введені урядом і стали основною причиною пропуску строку на прийняття спадщини.
За таких обставин Позивач змушена звернутися до суду з зазначеним позовом з метою захисту своїх прав.
Позивач в судове засідання не з`явилася, належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надала заяву про слухання справи без її участі (а.с. 27).
Відповідач, в судове засідання не з`явилася, належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надала заяву про слухання справи без її участі позовні вимоги визнала (а.с. 25).
Дослідивши та перевіривши письмові докази по справі, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим 11.11.2019 року.
Родинний зв`язок між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , підтверджується: Свідоцтвом про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_2 ; Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина яка складається із:
- земельної ділянки площею 14,9035 га у межах згідно з планом, кадастровий номер 6325483000:01:000:0179, яка розташована на території Граківської сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ХР №032579 від 29.10.2004 року.
- земельної ділянки площею 0,2500 га, кадастровий номер 6325483001:00:001:0096, розташованої на території Граківської сільської ради за адресою: АДРЕСА_1 призначеної для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що належала їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ХР № 002694 від 21.02.2005 року.
- земельної ділянки площею 0,0138 га, кадастровий номер 6325483001:00:01:0030, розташованої на території Граківської сільської ради за адресою: АДРЕСА_1 , призначеної для ведення особистого селянського господарства, що належала їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ХР №002695 від 21.02.2005 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Таким чином шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 розпочався 09.11.2019 та закінчився 09.04.2020 року.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (далі - Постанова № 211) було заборонено: з 12 год. 00 хв. 18 березня 2020 р.:
регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньо обласному і міжобласному сполученні (крім перевезення легковими автомобілями);
перевезення понад 10 пасажирів одночасно в одному транспортному засобі у міському електричному (трамвай, тролейбус) та автомобільному транспорті, що здійснює регулярні пасажирські перевезення на міських маршрутах у звичайному режимі руху;
перевезення понад 10 пасажирів одночасно в автобусах, які виконують регулярні пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах в режимі маршрутного таксі;
заїзд на територію автостанцій автобусів, які здійснюють перевезення пасажирів у приміському, міжміському внутрішньо обласному і міжобласному сполученні, та реалізацію власниками автостанцій квитків автомобільним перевізникам, які виконують такі перевезення;
5) з 17 березня 2020 р. до 25 травня 2020 р. перевезення пасажирів метрополітенами мм. Києва, Харкова і Дніпра відповідно до рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 16 березня 2020 р.;
6) з 12 год. 00 хв. 18 березня 2020 р. до 25 травня 2020 р. перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення (приміському, міському, регіональному та дальньому). Дозволяється здійснення акціонерним товариством "Українська залізниця" окремих пасажирських рейсів у внутрішньому залізничному сполученні, рішення щодо яких приймається в кожному окремому випадку за погодженням з Міністерством інфраструктури та Міністерством охорони здоров`я, а також окремих пасажирських рейсів у міжнародному залізничному сполученні, рішення щодо яких приймається в кожному окремому випадку за погодженням з Міністерством інфраструктури, Міністерством закордонних справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби.
Враховуючи вищевикладені обставини та беручи до уваги, що Позивач згідно паспортних даних зареєстрована в м. Харкові, а тому фактично починаючи з 18.03.2020 року була позбавлена можливості звернутись до Чугуївської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином після смерті матері Позивач не подала вчасно заяви про прийняття спадщини, у зв`язку із обмеженнями встановленими Кабінетом міністрів України спрямованими на запобігання поширенню коронавірусної хвороби.
Відповідно до п.24 Постанови №7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування : Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Згідно із листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013р. №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування : відповідно до змісту ст. 1272 ЦК позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
Якщо спадкоємець не подав заяву про прийняття спадщини з поважних причин суд у відповідності з ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України має право визначити додатковий строк для її подання.
Оцінивши зібрані у справі докази, суд дійшов до переконання, що наведені позивачем обставини щодо пропуску строку для прийняття спадщини є поважними та не порушують права, свободи чи інтереси інших осіб,
При таких обставинах суд приходить до висновку про задоволення позову та встановлення додаткового строку тривалістю три місяці з дня набрання рішення законної сили для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись: ст. ст. 10, 11, 200, 211, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини за законом - задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , додатковий строк тривалістю в три місяці після набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя -
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2020 |
Оприлюднено | 01.07.2020 |
Номер документу | 90104172 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Ковригін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні