Рішення
від 19.06.2020 по справі 743/2411/19
РІПКИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 743/2411/19

Провадження № 2/743/107/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2020 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючої-судді Павленко О.В., при секретарі Воєдило О.В.,

з участю: представника позивача - ОСОБА_1 , відповідача - ОСОБА_2 , представника третьої особи - Красножона М.П.,

у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ріпки під час розгляду цивільної справи за позовом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області до ОСОБА_2 , третя особа: Голубицька сільська рада Ріпкинського району Чернігівської області, про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок,

УСТАНОВИВ:

ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 , в якому просило стягнути з останнього шкоду у розмірі 14850 грн. 01 коп., що заподіяна внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, яку перерахувати до бюджету Голубицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання плану роботи Управління з контролю за використанням та охороною земель на ІІІ квартал 2019 року державним інспектором була проведена перевірка з питань дотримання вимог земельного законодавства під час використання земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Голубицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області. В ході перевірки 24.07.2019 було встановлено, що ОСОБА_2 самовільно зайнято та використовується для вирощування сільськогосподарських культур частина земельної ділянки державної власності, яка знаходиться біля с. Голубичі, площею 3,3229 га, а також частина земельної ділянки державної власності, яка знаходиться біля с. Голубичі, площею 10,0950 га. Внаслідок чого 01.08.2019 відносно ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 53-1 КУпАП та постановою головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області державного інспектора Манька П.Г. від 08.08.2019 відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн. Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою КМУ від 25.07.2007 №963, внаслідок винних дій відповідача була визначена шкода, заподіяна державі у зв`язку з самовільним зайняттям земельної ділянки площею 3,3229 га, яка складає 3677,56 грн., та земельної ділянки площею 10,0950 г, яка складає 11172,45 грн., що в загальному становить 14850 грн. 01 коп.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд задовольнити їх.

Відповідач у судовому засіданні спочатку заперечував проти задоволення позову у повному обсязі, а на судових дебатах визнав позов. Зазначив, що він використовував зазначені земельні ділянки за домовленістю з жителями с. Голубичі та знав, що на ці земельні ділянки відсутні правовстановлюючі документи. Про те, що його було притягнуто до адміністративної відповідальності за самовільне зайняття земельних ділянок державної власності йому було відомо. Він добровільно сплатив штраф у розмірі 170 грн, оскільки не мав часу на оскарження постанови про притягнення його до адмінвідповідальності, хоча вважає дії головного спеціаліста ОСОБА_3 при складенні адмінматеріалу відносно нього незаконними.

Представник третьої особи у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Вислухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 188 ЗК України, державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Згідно ст. 1 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель , самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до п. б ч. 1 ст. 211 ЗК України, ст. 56 ЗУ Про охорону земель , громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, самовільне зайняття земельних ділянок. Юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно п. 12, п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , у випадках самовільного зайняття земельних ділянок, псування, забруднення земель чи вчинення інших порушень земельного законодавства шкода відшкодовується відповідно до статей 211, 212 ЗК України, статей 22, 623, 1166, 1172, 1192 ЦК України особами, що її заподіяли. Вирішуючи спори про відшкодування власникам землі й землекористувачам шкоди, заподіяної самовільним зайняттям або забрудненням земельних ділянок та іншими порушеннями земельного законодавства, суди мають виходити з того, що відповідно до статті 156 ЗК України, статті 1166 ЦК України така шкода відшкодовується у повному обсязі. Розмір шкоди, заподіяної пошкодженням посівів і насаджень при прокладенні шляхів, трубопроводів та проведенні розвідувальних, бурових, будівельних робіт, псуванням і забрудненням сільськогосподарських та інших земель, іншими порушеннями земельного законодавства, визначається з урахуванням витрат на відновлення родючості землі, а також доходів, які власник землі або землекористувач міг би одержати при використанні земельної ділянки і які він не одержав за час до приведення землі у стан, придатний для її використання за цільовим призначенням, або до повернення самовільно зайнятої ділянки. Зокрема, при пошкодженні посівів, самовільному зайнятті ріллі або сінокосінні на користь землекористувача (власника) стягується вартість неодержаних сільськогосподарської продукції чи сіна, обчислена за ринковими цінами, з урахуванням середньої врожайності певної культури в господарстві, за винятком витрат виробництва, пов`язаних зі збиранням урожаю, а також витрат на відновлення якості земель відповідно до їхнього призначення. Якщо замість пошкоджених посівів землекористувач провів у тому ж сезоні повторний посів культур, відшкодуванню підлягають витрати на пересівання (вартість насіння, обробітку землі тощо). Відповідно до статей 90, 95, 212 ЗК самовільно зайняті земельні ділянки повертаються їх власникам або землекористувачам з передачею останнім незібраного врожаю без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Згідно з п.3.1. Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову без спеціального дозволу, затверджених наказом Державного агентства земельних ресурсів України, Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 №110, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Судом встановлено, що головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області державним інспектором Маньком П.Г. було проведено перевірку з питання дотримання вимог земельного законодавства під час використання земель сільськогосподарського призначення державної власності (земель запасу, земель резервного фонду), як об`єктів перевірки, які не надані у власність, користування (оренду) на території Голубицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області.

Перевіркою на місцевості 24.07.2019, проведеною також за участю інженера-землевпорядника відділу землевпорядних та землеоцінюючих робіт ДП Чернігівського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою ОСОБА_4 , голови Голубицької сільської ради ОСОБА_5 та жителя с. Голубичі ОСОБА_6 , було встановлено, що ОСОБА_2 без правовстановлюючих документів використовується для вирощування сільськогосподарських культур землі державної власності сільськогосподарського призначення, а саме: частину земельної ділянки, яка знаходиться біля с. Голубичі, площею 3,3229 га, та частину земельної ділянки, яка знаходиться біля с. Голубичі, площею 10,0950 га. Вказані факти свідчать про самовільне зайняття земельних ділянок, що є порушенням статей 125, 126 Земельного кодексу України. Усі вказані факти зафіксовані у Акті перевірки від 30.07.2019 №286-ДК/318/АП/09/01/-19 та Акті обстеження земельної ділянки, яка знаходиться біля с. Голубичі, площею 10,0950 га, від 30.07.2019 №286-ДК/158/АО/10/01/-19.

За результатами перевірки 01.08.2019 головним спеціалістом Маньком П.Г. було складено припис, згідно якого ОСОБА_2 було зобов`язано у 30-ти денний термін, з дня отримання припису, усунути виявлене порушення земельного законодавства при використанні земельної ділянки, яка знаходиться біля с. Голубичі, площею 10,0950 га, тобто оформити правовстановлюючі документи на її використання або звільнити самовільно зайняту земельну ділянку.

Зазначені акти та припис були відправлені головним спеціалістом ОСОБА_3 . Сусло О.І. поштою 02.08.2019.

Також 01.08.2019 головним спеціалістом Маньком П.Г. було складено протокол про адміністративне правопорушення №286-ДК/0172П/07/01/-19, в якому ОСОБА_2 відмовився від підписання протоколу у присутності свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_5 .

За результатом розгляду справи про адміністративне правопорушення 08.08.2019 головним спеціалістом Маньком П.Г. винесено постанову №286-ДК/0158По/08/01/-19, якою ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн. Постанова була відправлена поштою ОСОБА_2 08.08.2019.

Відомостей про те, що зазначена постанова змінена або скасовано судом не встановлено. Крім того, з пояснень відповідача ОСОБА_2 , судом встановлено, що останнім у добровільному порядку сплачено штраф у розмірі 170 грн.

Відповідно до розрахунків розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, вбачається, що розрахунки проведені відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМУ від 25.07.2007 року № 963, шкода, заподіяна внаслідок самовільно зайнятих ОСОБА_2 земельних ділянок площею 3,3229 га становить 3677,56 грн., а площею 10,0950 га - 11172,45 грн, а загалом - 14850 грн. 01 коп.

Таким чином, факти, викладені позивачем у позовній заяві в обґрунтування позовних вимог знайшли своє підтвердження, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, тому суд дійшов висновку, що позов ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області звернулося до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, яка складає 14850 грн. 01 коп. підлягає задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до ч.1ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір пропорційно задоволеним вимогам в сумі 1921 грн.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ :

Позовні вимоги Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (місцезнаходження: пр-т. Миру, 14, м. Чернігів, код ЄДРПОУ: 39764881) до ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), третя особа: Голубицька сільська рада Ріпкинського району Чернігівської області (місцезнаходження: вул. 40-річчя Перемоги, 4, с. Голубичі Ріпкинського району Чернігівської області, код ЄДРПОУ: 02165751), про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 шкоду у розмірі 14850 (чотирнадцять тисяч вісімсот п`ятдесят) грн. 01 коп., що заподіяна внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, яку перерахувати до бюджету Голубицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області (поточний рахунок 31416611025431, одержувач платежу УК у Ріпкинському районі/с.Голубичі/ 24062200, ЄДРПОУ одержувача 38046020, МФО-899998).

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області судовий збір, в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Ріпкинський районний суд Чернігівської області до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення суду складено 26 червня 2020 року.

Суддя О.В. Павленко

СудРіпкинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення19.06.2020
Оприлюднено01.07.2020
Номер документу90109513
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —743/2411/19

Рішення від 19.06.2020

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Павленко О. В.

Рішення від 19.06.2020

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Павленко О. В.

Ухвала від 25.05.2020

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Павленко О. В.

Ухвала від 10.04.2020

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Павленко О. В.

Ухвала від 13.03.2020

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Павленко О. В.

Ухвала від 21.01.2020

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Павленко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні