Справа № 495/7108/18
рішення
ІМЕНЕМ УКрАЇНи
30 червня 2020 року м. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючої - одноособово судді Шевчук Ю.В.,
при секретарі - Славич Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білгород-Дністровську цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що після смерті його батька - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишилось спадкове майно у вигляді:
- земельної ділянки загальною площею 2,5299 га, розташованої на території Випасненської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 13а, масив №19 (за межами населеного пункту), кадастровий номер 5120882000:01:001:0427, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЛ №529592 від 06 грудня 2011 року, виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченого державним нотаріусом Білгород-Дністровської міської державної нотаріальної контори Одеської області Кушнір І.В. від 31.10.2008 року, за реєстровим № 7179;
- земельної ділянки, загальною площею 0,25 га, яка надана для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських споруд, що належала померлому на підставі Рішення Випасненської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 19.12.2008 року за № 312-У;
- житлового будинку під АДРЕСА_1 , та складається в цілому з: глинобитного житлового будинку, літ. А , житловою площею - 33,7 кв. м. загальною площею - 55,4 кв. м, та надвірних будівель та споруд під літерами: Б - сараю, В - літня кухня, Д - вбиральня, Є - сарай, Ж - сарай, споруди - 2, 3, 5, 6, 7, що належав спадкодавцю на підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченого державним нотаріусом Білгород-Дністровської міської державної нотаріальної контори Одеської області Кушнір І.В. від 31.10.2008 року, за реєстровим №7176.
Однак, через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно позивач позбавлений можливості оформити спадщину у позасудовому порядку, тому вимушений звертатись до суду за захистом свої прав та інтересів.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, проте надав до суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить розглядати справу в його відсутність.
В судове засідання представник відповідача Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району не з`явився, однак надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення позовних вимог не заперечує, просить розглянути справу згідно з діючим законодавством.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за слідуючими підставами.
Батько позивача, спадкодавець ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 14.06.2017 року Виконавчим комітетом Випаснянської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, актовий запис №20.
Те, що померлий ОСОБА_2 був батьком позивача ОСОБА_1 , підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданого 11.05.1999 року Виконавчим комітетом Випаснянської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, актовий запис №25.
Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ЯЛ №529592 від 06 грудня 2011 року, виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченого державним нотаріусом Білгород-Дністровської міської державної нотаріальної контори Одеської області Кушнір І.В. від 31.10.2008 року, за реєстровим №7179, померлому ОСОБА_2 за життя належала земельна ділянка загальною площею 2,5299 га, розташована на території Випаснянської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області №13а, масив №19 (за межами населеного пункту), кадастровий номер 5120882000:01:001:0427, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, зареєстрованого в реєстрі за №7176 від 31.10.2008 року, померлому ОСОБА_2 належав житловий будинок під АДРЕСА_1 , та складається в цілому з: глинобитного житлового будинку, літ. А , житловою площею - 33,7 кв.м, загальною площею - 55,4 кв. м, та надвірних будівель та споруд під літерами: Б - сараю, розташованих на земельній ділянці, площею 2500 кв.м. Самовільно зведені споруди: літня кухня літ. В , вбиральня літ. Д , сарай літ. Є , сарай літ. Ж , у це свідоцтво не включені та їх вартість у вартість спадкового майна не зараховано.
Згідно довідки №271 від 25.01.2018 року, з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 був зареєстрований ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно відповіді Приморської державної нотаріальної контори у м. Одеса №33/01-16 від 25.10.2018 року, спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилась.
Згідно відповіді Білгород-Дністровської міської державної нотаріальної контори Одеської області №3771/01-16 від 26.12.2019 року спадкову справу до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 було заведено 17.10.2019 року на підставі претензії-вимоги АТ Кредобанк від 01.10.2019 року №27-2033/19.
Вказані правовідносини регулюються вимогами ст.ст. 1216, 1218, 1223, 1297 ЦК України.
Так, відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.ст. 1217, 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за законом або заповітом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ч. 1 ст. 1266 ЦК України, внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкоємцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину.
Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини. Прийняття спадщини - це не обов`язок спадкоємців, а їх право.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.
Згідно положень статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім`я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.
Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно ч. 2 ст. 376 ЦК України, особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього, а відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 31.10.2008 року, зареєстрованого в реєстрі за №7176, самовільно зведені споруди: літня кухня літ. В , вбиральня літ. Д , сарай літ. Є , сарай літ. Ж , тому за життя спадкодавець не набув право власності на це майно.
Відповідно до Рішення 22 сесії Випаснянської сільської ради від 19.12.2008 року №312-У, спадкодавцю ОСОБА_2 було надано дозвіл на розробку технічної документації по передачі в натурі земельної ділянки для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських споруд площею 0,25 га, яка розміщена: АДРЕСА_1 . Однак, доказів того, що спадкодавець ОСОБА_2 за життя набув право власності на зазначену земельну ділянку суду позивач не надав.
Відповідно до ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини як визначено у ст.81 ч.1 Земельного кодексу України.
Чинним законодавством встановлено, що умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини.
Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно.
У відповідності до ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1, 2 статті 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч. 1, 2 статті 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Згідно статті 2 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно статті 12,13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Кожна сторона повинна довести ті обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених статтею 6 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Згідно статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказі в їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу, який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі вищевикладеного, у сенсі правового розуміння вимог чинного законодавства, прийнявши до уваги, що спадкодавець ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 за життя не набув у встановленому законом порядку право власності на земельну ділянку площею 0,25 га та самовільно зведені споруди, суд, не виходячи за межі позовних вимог приходить до обґрунтованого висновку про необхідність відмови в задоволенні позову ОСОБА_1 в цій частині.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_1 , а саме визнання за ним права власності на майно, на яке за життя спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 було набуте право власності. В задоволенні іншої частини позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 328, 376, 1216-1218, 1223, 1225, 1296, 1297 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 83, 263, 264, 265, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району про визнання права власності в порядку спадкування за законом- задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 , право власності на житловий будинок під АДРЕСА_1 , та складається в цілому з: глинобитного житлового будинку, літ. А , житловою площею - 33,7 кв. м. загальною площею - 55,4 кв. м, та надвірних будівель та споруд під літерами: Б - сараю, розташованих на земельній ділянці, площею 2500 кв.м. в порядку спадкування за законом після померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 , право власності на земельну ділянку загальною площею 2,5299 га, розташовану на території Випаснянської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 13а, масив №19 (за межами населеного пункту), кадастровий номер 5120882000:01:001:0427, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом після померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення, (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду через Білгород-Дністровський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя:
Суд | Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2020 |
Оприлюднено | 01.07.2020 |
Номер документу | 90113355 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Шевчук Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні