ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
У Х В А Л А
відмова у відкритті провадження у справі
30 червня 2020 року Справа № 923/633/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Нікітенка С.В. , дослідивши матеріали позовної заяви
за позовом: Фізичної особи ОСОБА_1 , м. Одеса, ІПН НОМЕР_1 ,
про стягнення 200000,00 грн.
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Херсонської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ІРРІЛЕНД" заборгованості за договором про надання поворотної фінансової допомоги.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що 23 жовтня 2013 року між нею і ТОВ "ІРІЛЕНД" був укладений договір про надання поворотної фінансової допомоги, за умовами якого ОСОБА_1 зобов`язалась надати ТОВ "ІРРІЛЕНД" поворотну фінансову допомогу у розмірі 200000,00 грн. На виконання умов зазначеного договору ОСОБА_1 надала "ІРІЛЕНД" вказані грошові кошти. Згідно з пунктом 3.1. договору поворотна фінансова допомога підлягає поверненню до 29 травня 2020 року.
За твердженням позивачки, станом на 24.06.2020 відповідач грошові кошти в строк визначений п.3.1. договору не повернув.
Вказані обставини стали підставою для звернення з даним позовом до Господарського суду Херсонської області.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження, з огляду на наступні обставини.
Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Судовий захист є одним із найефективніших правових засобів захисту інтересів фізичних та юридичних осіб. Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття суд, встановлений законом включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до ч.3 ст. 3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно із п.3 ч.1, п.13 ч.1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів; вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами.
Відповідно до ст. 21 ГПК України не допускається об`єднання в одне провадження кількох вимог, які підлягають розгляду в порядку різного судочинства, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
ГПК України визначає юрисдикцію господарських судів на підставі суб`єктного та предметного критеріїв.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Таким чином, господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, урегульованих Цивільним кодексом України (далі - ЦК України), Господарським кодексом України, іншими актами господарського й цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Відповідно до частини першої статті 167 Господарського кодексу України (далі - ГК України) корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Як корпоративні відносини мають на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Матеріали позовної заяви свідчать, що 23 жовтня 2013 року між фізичною особою ОСОБА_1 , яка є засновником та учасником ТОВ "ІРРІЛЕНД" (позикодавець) і Товариством з обмеженою відповідальністю "ІРРІЛЕНД" (позичальник) був укладений договір про надання поворотної фінансової допомоги №11/12.
Поворотна фінансова допомога надається на підставі договорів, що передбачають передачу підприємству у користування на певний строк суми грошових коштів без нарахування процентів або надання інших видів компенсацій як плату за користування такими грошовими коштами.
Операції з позики грошових коштів оформлюються згідно з вимогами статті 1046 "Договір позики" глави 71 Цивільного кодексу України. За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність іншій стороні (позичальнику) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцю таку ж суму коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду і такої ж якості. З моменту передачі грошей або інших речей, визначених родовими ознаками, договір позики вважається укладеним.
За умовами договору про надання поворотної фінансової допомоги №11/12 від 23.10.2013, засновник надає товариству поворотну фінансову допомогу, а товариство зобов`язується повернути надані грошові кошти в порядку та на умовах, передбачених цим договором.
Аналіз договору №11/12 від 23.10.2013 дає підстави для висновку, що він укладався між фізичною особою ( ОСОБА_1 ) з однієї сторони та юридичною особою (ТОВ "ІРРІЛЕНД") з іншої сторони. Умови вказаного договору не містять положень, які б свідчили, що даний договір укладався з метою зміни часток засновників товариства.
Разом з тим, укладення даного договору не призвело до зміни (збільшення чи зменшення) частки ОСОБА_1 у статутному капіталі ТОВ "ІРРІЛЕНД" .
Таким чином, укладення вказаного договору не вплинуло на корпоративні права позивачки, а лише свідчить про наявність між сторонами договірних правовідносин щодо позики грошових коштів.
Позивачка, обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, не посилається на порушення її прав як засновника/учасника товариства та будь-яких інших її корпоративних прав, визначених установчими документами чи законом, а вказує лише на неналежне виконання відповідачем договірних зобов`язань (повернути позику), тобто зобов`язання, що виникло на підставі цивільно-правової угоди.
Предметом спору є вимога позивачки до відповідача виконати своє зобов`язання, яке виникло на підставі договору про надання поворотної фінансової допомоги щодо повернення отриманих коштів, її позовні вимоги обґрунтовано виключно положеннями Цивільного кодексу України, які регулюють правовідносини позики.
Оскільки договір про надання поворотної фінансової допомоги №11/12 від 23.10.2013 не впливає на корпоративні права ОСОБА_1 , то цей спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що дана позовна заява подана із порушенням правил юрисдикції, встановлених ГПК України для відповідного позову, що в силу вимог п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України, є підставою для відмови у відкритті провадження у справі.
Керуючись п. 1 ч.1 ст.175, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
п о с т а н о в и в :
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження у справі.
2. Роз`яснити позивачу право звернення з даним позовом до відповідного місцевого загального суду з урахуванням правил територіальної юрисдикції (підсудності).
3. Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у порядку і строк, встановлені ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням положень п. 4 розділу Х Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України.
Додаток: позовна заява з додатком, всього на 15 арк. разом з поштовим конвертом, у тому числі оригінали наступних документів: квитанція №18 від 24.06.2020 про сплату судового збору у розмірі 3000,00 грн., фіскальний чек №0058226 0041272 від 24.06.2020, накладна Укрпошта №6508601438262 від 24.06.2020 та опис вкладення від 24.06.2020.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за наступною адресою: http://ks.arbitr.gov.ua.
Ухвалу підписано 30.06.2020.
Суддя С.В. Нікітенко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2020 |
Оприлюднено | 01.07.2020 |
Номер документу | 90115480 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Нікітенко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні