УХВАЛА
iменем України
Справа № 330/716/20
2/330/253/2020
"27" квітня 2020 р. суддя Якимівського районного суду Запорізької області Федорець С.В., розглянувши позовну заяву адвоката Новікова Ігоря Олександровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Радивонівської сільської ради Якимівського району Запорізької області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності на житло,
встановив:
22 квітня 2020 року на адресу Якимівського районного суду Запорізької області через систему Електронний суд надійшла позовна заява адвоката Новікова Ігоря Олександровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Радивонівської сільської ради Якимівського району Запорізької області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності на житло.
Статтею 175 ЦПК України передбачено форму і зміст позовної заяви, зокрема частиною 2 статті встановлено, що позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Позовна заява сформована в системі Електронний суд 22.04.2020 року.
Відповідно до частин 1, 4 та 8 статті 14 ЦПК України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (далі - ЄСІТС).
ЄСІТС відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Реєстрація в ЄСІТС не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в ЄСІТС, можуть подати процесуальні, інші документи, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою ЄСІТС з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України Про електронний цифровий підпис , якщо інше не передбачено цим Кодексом.
За змістом частин 5, 6, 8 статті 43 ЦПК України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням ЄСІТС, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням ЄСІТС шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника).
Статтею 3 Закону України Про електронний цифровий підпис передбачено, що електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки) у разі, якщо: електронний цифровий підпис підтверджено з використанням посиленого сертифіката ключа за допомогою надійних засобів цифрового підпису; під час перевірки використовувався посилений сертифікат ключа, чинний на момент накладення електронного цифрового підпису; особистий ключ підписувача відповідає відкритому ключу, зазначеному у сертифікаті. Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму або не ґрунтується на посиленому сертифікаті ключа.
Відповідно до частин 1-3 статті 4 Закону України Про електронний цифровий підпис електронний цифровий підпис призначений для забезпечення діяльності фізичних та юридичних осіб, яка здійснюється з використанням електронних документів.
Електронний цифровий підпис використовується фізичними та юридичними особами - суб`єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі.
Використання електронного цифрового підпису не змінює порядку підписання договорів та інших документів, встановленого законом для вчинення правочинів у письмовій формі.
Згідно підпункту 14 пункту 1 розділу ІІ Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року № 30 електронний документ - оригінал електронного документу з обов`язковими реквізитами, що надають йому юридичної сили, в тому числі з електронним цифровим підписом автора.
За змістом пунктів 1, 2, 3, 6 розділу ХІ Положення про автоматизовану систему документообігу суду обмін електронними документами між судом, ОСП, фізичними особами та учасниками судового процесу забезпечується засобами підсистеми електронного суду.
Учасники судового процесу за допомогою зареєстрованого електронного кабінету можуть надсилати копії електронних документів іншим учасникам судової справи, крім випадків, коли інший учасник не має зареєстрованого електронного кабінету, подавати позовні заяви та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, а також отримувати судові рішення та інші електронні документи.
Особи, за допомогою зареєстрованого електронного кабінету формують проекти (створюють шляхом заповнення відповідних форм, редагують, долучають), підписують та подають до суду і ОСП електронні запити, скарги, пропозиції та інші непроцесуальні звернення, що стосуються діяльності таких органів, а також отримують відповідь на них .
Документи подаються за допомогою електронного кабінету в форматі електронного документа та електронної копії паперового документу. Суди та ОСП приймають подані електронні документи як оригінали документів, а електронні копії паперового документу, як завірені копії оригіналів документів та можуть вимагати надання їх оригіналів для перевірки.
Позовна заява, як вже зазначалося судом вище, сформована в системі Електронний суд , тобто скріплена електронним цифровим підписом представника позивача.
Разом з тим, відповідно до пункту 15.1 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.
01 грудня 2018 року в газеті Голос України було опубліковано оголошення про початок роботи в тестовому режимі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з 01.01.2019 року, однак 01 березня 2019 року Державною судовою адміністрацією України в газеті Голос України було опубліковано повідомлення про відкликання оголошення, опублікованого в газеті (№229 (6984) від 01.12.2018 щодо створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, і таким чином відтерміновано початок її функціонування.
З огляду на викладене, норми ЦПК України , пов`язані з початком функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, не набрали чинності.
Крім того, в листі Державної судової адміністрації України №15-4999/19 від 28.02.2019 року зазначено про те, що підключення судів та територіальних управлінь ДСА України до підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи для експлуатації їх у тестовому режимі буде здійснюватися поступово, згідно з окремими наказами ДСА України. До цього часу в судах продовжуватиметься тестова експлуатація окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, в тому числі і Електронного суду .
Таким чином, з урахуванням того, що станом на 22.04.2020 року функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи не розпочато, а експлуатація її підсистеми (модуля) Електронного суду здійснюється лише в тестовому режимі, позовна заява адвоката Новікова Ігоря Олександровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 про визнання права власності на житло разом з додатками має бути подана до суду у паперовій формі із дотриманням вимог ст. 175 ЦПК України , оскільки подання позовної заяви до суду з використанням підсистеми Електронний суд не відповідає на дату подання позовної заяви вимогам ЦПК України та унеможливлює її прийняття судом саме в електронній формі, що узгоджується із правовим висновком Великої Палати Верховного суду, викладеним в постанові від 14.02.2019 року у справі № 9901/43/19.
Згідно вимог ч. 2 ст.190 ЦПК України одночасно з копією ухвали про відкриття провадження у справі учасникам справи надсилається копія позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Відповідно до положень ст.177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Отже, враховуючи, що в разі відкриття провадження у справі копія позовної заяви з додатками має бути направлена поштою відповідачу, а відомості щодо його реєстрації в системі Електронний суд відсутні, представнику позивача належить надати до суду позовну заяву з додатками в паперовому вигляді, скріплену його підписом, а також її копії відповідно до кількості учасників справи.
Крім того, згідно з ч. 4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
З позовної заяви вбачається, що позивачем одночасно заявлено як вимога немайнового характеру - про встановлення факту родинних відносин,так і вимога майнового характеру про визнання права власності на житло.
Відповідно до ст. 6 Закону України Про судовий збір за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Згідно до ЗУ Про судовий збір розмір судового збору за подачу позову майнового характеру становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Відповідно до п. 1.2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір ставка судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яку подано фізичною особою, складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Законом України Про державний бюджет України на 2019 рік установлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2020 року - 2102 гривні.
Отже, ставка судового збору за подання позовної заяви немайнового характеру складає 840,80 гривень. (2102 грн. 00 коп. х 0,4).
Як вбачається з матеріалів справи, разом з позовною заявою представником позивача подано квитанцію про сплату № 85793 від 22 квітня 2020 року про сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.
Тому, позивачем за подачу позову, в якому одночасно поєднано позовні вимоги майнового та немайнового характеру необхідно сплатити судовий збір на суму 1681,60 гривень.
Згідно положень ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу , постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, вважаю за необхідне залишити позовну заяву без руху для надання позовної заяви в паперовому вигляді, з доданими до позовної заяви матеріалами, а також копій позовної заяви та доданих письмових матеріалів відповідно до кількості учасників справи, а також для доплати судового збору на суму 840 гривень 80 копійок.
Керуючись ст.ст. 175 , 177 , 185 , 260 , 261 ЦПК України , суд,-
ухвалив:
Позовну заяву адвоката Новікова Ігоря Олександровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Радивонівської сільської ради Якимівського району Запорізької області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності на житло - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали, виправити недоліки: надати позовну заяву в паперовому вигляді з доданими до позовної заяви матеріалами, а також копії позовної заяви та додані письмові матеріали відповідно до кількості учасників справи, а також квитанції про сплату судового збору на суму 840 гривень 80 копійок.
Роз`яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків позовної заяви у вказаний строк, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала окремо від рішення суду може бути оскаржена в апеляційному порядку лише щодо розміру судових витрат. В іншій частині заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Учасник справи, якому повний текст ухвали суду не був вручений у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua .
Суддя:
Суд | Якимівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2020 |
Оприлюднено | 02.07.2020 |
Номер документу | 90134596 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Якимівський районний суд Запорізької області
Федорець С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні