621/686/20
2/621/514/20
РІШЕННЯ
іменем України
30 червня 2020 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області в складі:
головуючого Бібіка О.В.
з участю секретаря Горобець Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду справу за позовною заявою ОСОБА_1 до територіальної громади Великогомільшанської сільської ради Зміївського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
13.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до територіальної громади Великогомільшанської сільської ради Зміївського району Харківської області з вимогами: встановити факт його постійного проживання з батьком ОСОБА_2 , та на час відкриття спадщини, а саме, ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовної заяви зазначено про те, що його батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які перебували в зареєстрованому шлюбі з 25 грудня 1971 року по 29 травня 1980 року . Інших дітей у батьків не було. ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Велика Гомольша Зміївського району Харківської області помер батько ОСОБА_2 . На випадок своєї смерті залишив заповіт, яким заповів все своє майно ОСОБА_1 . Після смерті батька залишилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 5, 5643 у межах згідно з планом, яка розташована на території Костянтинівської селищної ради Краснокутського району Харківської області; цільове використання земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. З січня 2015 року по 24.06.2016 батько ОСОБА_2 без реєстрації проживав разом з сином, без реєстрації місця проживання, та сестрою ОСОБА_4 в належній їй квартирі, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки батько хворів і потребував стороннього догляду. З метою оформлення спадщини змушений звернутися до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 30.04.2018 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження.
Учасники справи в судове засідання не з`явилися.
Позивач ОСОБА_1 подав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Голова Великогомільшанської сільської ради Зміївського району Харківської області Усіченко А.В. у листі № 02-19/187 від 18.05.2020 просив розглянути справу без участі представника відповідача.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо за положеннями ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (частина друга статті 247 ЦПК України).
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Спірним є факт постійного проживання ОСОБА_1 однією сім"єю з померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 батьком ОСОБА_2 на день його смерті.
Факт родинних відносин між ОСОБА_1 та його бутьками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 8)
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , зареєстрованого виконавчим комітетом Великогомільшанської сільської ради Зміївського району Харківської області (а.с. 11)
Після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 5, 5643 у межах згідно з планом, яка розташована на території Костянтинівської селищної ради Краснокутського району Харківської області; цільове використання земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала померлому на підставі державного акту серії ЯБ № 617184, виданого на підставі рішення Костянтинівської селищної ради ХХІІ сесії ХХІІІ скликання від 12.12.2001 (а.с. 13)
З довідки Великогомільшанського сільського голови Зміївського району Харківської області № 02-28/58 від 10.03.2020 вбачається, що ОСОБА_2 дійсно проживав без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , з 2015 року і по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . Крім нього, за вказаною адресою на день смерті зареєстрована ОСОБА_4 з 2010 року. Крім них, за вказаною адресою на день смерті більш ніхто не зареєстрований. За вказаною адресою на день смерті ОСОБА_2 без реєстрації проживав син ОСОБА_1 (а.с. 14)
З листа завідувача Зміївської державної нотаріальної контори № 332/01-16 від 22.05.2020 вбачається, що з заявами про прийняття або відмову від спадщини у встановлений законом шестимісячний термін до нотаріальної контори ніхто не звертався (а.с. 28)
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом 23 Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування зазначено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Відповідно до п. 21 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни Просудову практикуу справахпро спадкування №7від 30.05.2008року зазначено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другоїстатті 3 СК Українипро те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини, і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також: інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.
Відповідно до п. 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (втратила чинність на підставі наказу Міністерства юстиції України № 296/5 від 22 лютого 2012 року) доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
У статті 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України ).
Згідно з частиною другою статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
За змістом норми статті 1268 ЦК України порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Так, відповідно до частин третьої і четвертої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Статтями 2, 3 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом.
З огляду на зазначені норми, позивачем доведено належними та допустимими доказами факт постійного проживання однією сім"єю з батьком ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , та на день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлення якого необхідно позивачу для вирішення спадкових прав.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 89, 141, 223, ч. 2 ст. 247, 259, 263-265, 268, 273, 274, 352, 354 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до територіальної громади Великогомільшанської сільської ради Зміївського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397537, місце знаходження: с. Велика Голільша Зміївського району Харківської області, вул. Бараєва, 5) про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , разом з батьком ОСОБА_2 , постійно та на момент відкриття спадщини, тобто 24 червня 2016, за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Повне рішення складено 30.06.2020.
Суддя:
Суд | Зміївський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2020 |
Оприлюднено | 02.07.2020 |
Номер документу | 90136855 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Зміївський районний суд Харківської області
Бібік О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні