Рішення
від 01.07.2020 по справі 139/1112/19
МУРОВАНОКУРИЛОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 139/1112/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2020 року смт Муровані Курилівці

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючої судді Коломійцевої В.І.,

за участі секретаря судових засідань Пилипчук В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Муровані Курилівці за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Територіальної громади села Наддністрянське в особі Наддністрянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду із заявою про перегляд рішення суду від 19.12.2019 за нововиявленими обставинами у цивільній справі № 139/1112/19. Заяву мотивували тим, що після винесення вказаного рішення суду стали відомі обставини, які є істотними для справи і які не були і не могли бути відомі під час розгляду цієї справи. Тому просили рішення Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області №139/1112/19 від 19.12.2019 скасувати та винести нове рішення яким визнати за ними по 1/2 право власності на земельну ділянку, що розташована на території Наддністрянської сільської ради Мурованокуриловецького району загальною площею 1,8962 га (державний акт серії ЯБ № 675956), кадастровий номер 0522884400:02:002:0131, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області від 10.06.2020 було прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 і відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, а також, за клопотанням позивача витребувано з канцелярії Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області матеріали цивільної справи №139/1112/19, від приватного нотаріуса Мурованокуриловецького районного нотаріального округу Долі Тетяни Іванівни - належним чином завірену копію спадкової справи № 316/2019, заведену щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , а з архіву Центру надання адміністративних послуг Мурованокуриловецької районної державної адміністрації належним чином завірену копію реєстраційної справи на ім`я ОСОБА_3 , номер запису - НОМЕР_1 .

Заявники в судове засідання не з`явилися, в поданій заяві просили справу розглянути у їх відсутності (а.с. 1 зворот).

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи у його відсутності, вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 визнав у повному обсязі(а.с.63).

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 429 ЦПК України, заява про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами розглядається судом у судовому засіданні протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами.

Справа розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом для провадження, у суді тієї інстанції, яка здійснює перегляд. У суді першої інстанції справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, давши оцінку зібраним доказам, суд прийшов до наступного висновку.

Встановлено, що рішенням Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області від 19.12.2019, що набрало законної сили 21.01.2020, було визнано за ОСОБА_1 право на 1/2 земельної частки (паю) розміром 1,86 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Наддністрянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області на землях, що перебували в колективній власності КСП Дністер (сертифікат серія НОМЕР_2 ), в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Визнано за ОСОБА_2 право на 1/2 земельної частки (паю) розміром 1,86 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Наддністрянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області на землях, що перебували в колективній власності КСП Дністер (сертифікат серія НОМЕР_2 ), в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 20-21).

Підставою для винесення вказаного рішення була, у тому числі, довідка Відділу у Мурованокуриловецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області № С-555/0-0.29-1871/141-19 від 21.10.2019 згідно якої на ім`я ОСОБА_3 державний акт на право власності на земельну ділянку не видавався та архівного примірника у відділі немає (а.с. 14 оглянутої в судовому засіданні цивільної справи №139/1112/19).

Разом з тим, при оформленні спадщини державним реєстратором 12.05.2020 заявникам було відмовлено у державній реєстрації на підставі вказаного рішення суду у зв`язку з тим, що за життя спадкодавця ОСОБА_3 останньому 04.12.2009 на підставі сертифікату про земельну частку (пай) що була предметом позову у справі №139/1112/19, видано державний акт на земельну ділянку серії ЯБ № 675956.

Відповідно до положень частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до частини першої статті 423 ЦПК України рішення, постанова або ухвала суду, якими закінчено розгляд справи, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами.

Частиною другої статті 423 ЦПК України передбачено, що підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є: 1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи; 2) встановлений вироком або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, факт надання завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що призвели до ухвалення незаконного рішення у даній справ; 3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, що підлягає перегляду.

Згідно з частиною четвертою статті 423 ЦПК України не є підставою для перегляду рішення суду за нововиявленими обставинами: 1) переоцінка доказів, оцінених судом у процесі розгляду справи; 2) докази, які не оцінювалися судом, стосовно обставин, що були встановлені судом.

Відповідно до частини п`ятої статті 423 ЦПК України при перегляді судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд не може виходити за межі тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається, розглядати інші вимоги або інші підстави позову.

Нововиявлені обставини - це юридичні факти, які мають істотне значення для розгляду справи та існували на час розгляду справи, але не були і не могли бути відомі заявнику, а також обставини, які виникли після набрання судовим рішенням законної сили та віднесені законом до нововиявлених обставин.

Необхідними умовами нововиявлених обставин є те, що вони існували на час розгляду справи; ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи; вони входять до предмета доказування у справі та можуть вплинути на висновки суду про права та обов`язки осіб, які беруть участь у справі.

Для визначення обставин нововиявленими необхідними умовами є те, що вони існували на час розгляду справи, але підстави виникли після ухвалення рішення у справі (зокрема, шляхом скасування судового рішення, яке стало підставою для його ухвалення), спростовують обставини, встановлені судом на час розгляду справи, та мають важливе значення для її розгляду.

Нововиявлені обставини мають підтверджуватися фактичними даними (доказами), що в установленому порядку спростовують факти, покладені в основу судового рішення. Суд має право скасувати судове рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами лише за умови, що ці обставини можуть вплинути на юридичну оцінку обставин, здійснену судом у судовому рішенні, що переглядається.

Обставини, які є підставою для перегляду судового рішення, - це юридичні факти, які існували на час розгляду справи, але не були і не могли бути відомі заявнику, повинні бути істотними, тобто такими, що могли вплинути на висновки суду при ухваленні судового рішення і були встановлені після набрання ним законної сили.

Питання про те, які обставини можна вважати істотними, є оціночним, і вирішується судом у кожному конкретному випадку з урахуванням того, чи ці обставини могли спростувати факти, покладені в основу судового рішення, та вплинути на висновки суду під час його ухвалення таким чином, що якби вказана обставина була відома особам, які беруть участь у справі, то зміст судового рішення був би іншим (Постанова Верховного Суду №61-16371св19 від 17.12.2019).

Процедура скасування остаточного судового рішення за нововиявленими обставинами передбачає, що існує доказ, який раніше не міг бути доступний, однак він міг би призвести до іншого результату судового розгляду. Особа, яка звертається із заявою про скасування рішення, повинна довести, що в неї не було можливості представити цей доказ на остаточному судовому слуханні і що цей доказ є вирішальним. Ця процедура є характерною для правових систем багатьох держав-учасниць. Зазначена процедура сама по собі не суперечить принципу правової визначеності доти, доки вона використовується задля виправлення помилок, допущених під час здійснення правосуддя (PRAVEDNAYA v. RUSSIA, заява № 69529/01, § 27, 28, ЄСПЛ, від 18 листопада 2004 року).

В даному випадку, оскільки рішення суду про перегляд якого за нововиявленими обставинами звернулися ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в частині визнання за ними права на земельну частку (пай) в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , мотивоване саме відсутністю доказів видачі спадкодавцю за життя державного акту на право власності на земельну ділянку, однак обставина існування такого державного акту існувала на час розгляду справи в суді, проте стала відомою лише після надання державним реєстратором 12.05.2020 відмови у державній реєстрації права власності на земельну ділянку, суд вважає таку обставину нововиявленою, оскільки вона могла спростувати факти, покладені в основу судового рішення від 19.12.2019, та вплинути на висновки суду під час його ухвалення таким чином, що якби вказана обставина була відома особам, які беруть участь у справі, то зміст судового рішення був би іншим.

Отже, рішення Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області від 19.12.2019, що набрало законної сили 21.01.2020 слід скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Територіальної громади села Наддністрянське в особі Наддністрянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування задовольнити повністю.

Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 (аркуш оглянутої в судовому засіданні цивільної справи № 139/1112/19: 9).

ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 675956, виданого 04.12.2009 Мурованокуриловецькою РДА, належало право власності на земельну ділянку площею 1,8962 га, кадастровий номер 0522884400:02:002:0131, що розташована на території Наддністрянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області (а.с.41).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб -спадкоємців.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. (ст. 1223 ЦК України).

Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК України).

Згідно свідоцтва про народження та укладення шлюбу позивачів (аркуш оглянутої в судовому засіданні цивільної справи № 139/1112/19: 10), довідки Галайковецької сільської ради № 600 від 23.09.2019 (аркуш оглянутої в судовому засіданні цивільної справи № 139/1112/19: 12) позивачі є спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 .

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

З довідки Галайковецької сільської ради № 600 від 23.09.2019 вбачається, що на день смерті спадкодавця з ним проживали та були зареєстровані обидва позивачі (аркуш оглянутої в судовому засіданні цивільної справи № 139/1112/19: 12).

Інші спадкоємці як за законом, так і за заповітом відсутні. Зокрема, вказане слідує з копії спадкової справи № 316/2019, заведеної щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 (а.с. 51-62).

Отже, суд вважає доведеним, що позивачі єдині спадкоємці першої черги за законом, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 в порядку передбаченому ч. 3 ст. 1268 ЦК України.

Однак оформити свої спадкові права на землю вони не можуть у зв`язку з відсутністю у них оригіналу державного акту про що свідчить відмова державного реєстратора (а.с. 13).

Відповідно до ч.1 ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 1267 ЦК України, частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Враховуючи, вищевикладені докази, а також обставину, що відповідач позов визнав повністю і його задоволення, не суперечить вимогам закону та не порушує права, свободи та інтереси третіх осіб, суд прийшов до висновку, що за кожним із позивачів слід визнати в порядку спадкування за законом право власності на 1/2 земельної ділянки після смерті ОСОБА_3 .

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 429 ЦПК України, за результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд може задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення.

Відповідно до ч. 6 ст. 429 ЦПК України, з набранням законної сили новим судовим рішенням втрачають законну силу судові рішення інших судів у цій справі.

Керуючись ст.ст. 1216, 1223, 1225, 1241, 1261, 1267, 1268 ЦК України, ст.ст. 2, 10, 12, 13, 81, 89, 263, 423-429 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Територіальної громади села Наддністрянське в особі Наддністрянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, - задовольнити.

Рішення Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області № 139/1112/19 від 19.12.2019, що набрало законної сили 21.01.2020 у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Територіальної громади села Наддністрянське в особі Наддністрянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, - скасувати та ухвалити нове рішення.

Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Територіальної громади села Наддністрянське в особі Наддністрянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 земельної ділянки площею 1,8962 га, кадастровий номер 0522884400:02:002:0131, що розташована на території Наддністрянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області (державний акт серії ЯБ № 675956 від 04.12.2009), в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 земельної ділянки площею 1,8962 га, кадастровий номер 0522884400:02:002:0131, що розташована на території Наддністрянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області (державний акт серії ЯБ № 675956 від 04.12.2009), в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судове рішення, ухвалене за результатами перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, може бути переглянуте на загальних підставах.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач-1: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Позивач-2: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_4 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Територіальна громада села Наддністрянське в особі Наддністрянської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04327011, місцезнаходження: Вінницька область, Мурованокуриловецький район, с. Наддністрянське, вул. Рачкевич, 58.

Рішення складено 01.07.2020.

Суддя:

СудМурованокуриловецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення01.07.2020
Оприлюднено02.07.2020
Номер документу90139731
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —139/1112/19

Рішення від 01.07.2020

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Коломійцева В. І.

Ухвала від 15.06.2020

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Коломійцева В. І.

Ухвала від 10.06.2020

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Коломійцева В. І.

Рішення від 19.12.2019

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Коломійцева В. І.

Ухвала від 27.11.2019

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Коломійцева В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні