ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" липня 2020 р. Справа № 924/489/20
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В., при секретарі судового засідання Маєвській Н.В., розглянувши матеріали справи
за позовом акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Київ
до товариства з обмеженою відповідальністю „Інтервуд 31" м. Хмельницький
до ОСОБА_1 м. Хмельницький
про стягнення 178175,31 грн.
Представники сторін: не викликалися
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк", м. Київ звернулось до господарського суду Хмельницької області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Інтервуд 31" м. Хмельницький до ОСОБА_1 м. Хмельницький про стягнення 178175,31 грн., з яких 119507,98 грн. простроченої заборгованості по сплаті лізингових платежів в рахунок вартості майна за договором фінансового лізингу №HMIBFLOWWM5XY від 02.07.2018р., 49954,45 грн. простроченої заборгованості з винагороди за користування майном, 8712,88 грн. пені.
Позивач обгрунтовує свої позовні вимоги неналежним виконанням відповідачами умов договору фінансового лізингу №HMIBFLOWWM5XY від 02.07.2018р.
27.04.2020 року господарським судом Хмельницької області направлений запит до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) Відповідача - 2 - ОСОБА_1 .
07.05.2020р. на адресу суду від управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради м. Хмельницький надійшла інформація що відповідно до відомостей Реєстру територіальної громади міста Хмельницького громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 25.05.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
З метою повідомлення сторін про розгляд справи судом на виконання приписів Господарського Процесуального Кодексу України ухвала суду про відкриття провадження у справі від 25.05.2020 року була направлена на адреси сторін, що підтверджується поверненням на адресу суду рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень позивачу ухвали суду та поверненням на адресу суду поштового конверту, надісланого на адресу Відповідачів.
Згідно з ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України, відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами частини 1 статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до відомостей, що містяться в витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.05.2020р. місцезнаходженням відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю „Інтервуд 31" є: 29000, м. Хмельницький, Проспект Миру, 76, кв. 167, ідентифікаційний код 39713795. Згідно з даними управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради м. Хмельницький громадянин ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 .
Суд зазначає, що ухвала господарського суду Хмельницької області у справі №924/489/20 була направлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу ТзОВ „Інтервуд 31", зазначену у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та на адресу ОСОБА_1 , зазначену управлінням з питань реєстрації Хмельницької міської ради.
Відповідно до статті 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є:
1) день вручення судового рішення під розписку;
2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;
3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;
4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Крім того, за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України, ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень", для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідачі мають доступ до судових рішень та мали можливість ознайомитись з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідно до статті 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що Відповідачі у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подали до суду відзив на позов, а відтак не скористалися наданими їм процесуальними правами, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, Суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 165 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд Хмельницької області, -
ВСТАНОВИВ:
02.07.2018 року між акціонерним товариством комерційний банк "Приватбанк" (позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю "Інтервуд 31" (відповідач-1) було укладено договір фінансового лізингу №HMIBFLOWWM5XY.
Відповідно до п. 1.1. договору, банк здійснює придбання у власність у ПП „Імекс", місцезнаходження: Івана-Франківська обл.., м. Івано-Франківськ, вул. Євгена Коновальця,411А, код в ЄДРПОУ 13664807 (Продавець), а потім передає лізингоодержувачу, а лізингоодержувач приймає від банка в платне користування, а після сплати всієї суми лізингових платежів у власність, у визначені даним договором строки, на умовах фінансового лізингу майно відповідно до специфікації (Додаток № 1), що є невід`ємною частиною цього договору.
Згідно п. 1.2 договору, вартість майна становить 630000,00 грн., ПДВ 126000,00 грн., усього до оплати 756000,00 грн.
Строк лізингу зазначений у п. 11.1 цього договору.(п.1.3 договору).
Пунктом 1.4 договору, встановлено авансовий платіж лізингоодержувача в рахунок оплати майна становить 226800,00 грн. та підлягає сплаті протягом 3-х робочих днів з моменту підписання даного договору фінансового лізингу на рахунок відкритий згідно п. 1.5. цього договору.
Для здійснення лізингоодержувачем платежів за цим договором банк відкриває рахунок 29092052315382 (п. 1.5. договору).
Відповідно до п. 2.1 договору, загальна вартість майна становить 756000,00 грн. та складається з: суми авансового платежу 226800,00 грн. згідно п. 1.4. цього договору; загальної вартості лізингових у частині, що йде на викуп вартості переданого лізингоодержувачу майна, 529200,00 грн., згідно з Графіком внесення лізингових платежів, зазначеним в Додатку №2, що є невід`ємною частиною цього договору.
Згідно п. 2.2. договору, розмір, структура, строки сплати лізингових платежів встановлюються Додатком № 2 до договору. Лізингові платежі сплачуються на рахунок, що відкритий згідно п. 1.5. цього Договору.
Згідно пунктів 2.3., 2.3.1., 2.3.2. договору, лізингоодержувач сплачує банку, відкритий згідно п. 1.5 цього договору, згідно додатку 2. Винагороду за відкриття рахунку „Фінансовий лізинг (оренда)" у розмірі 0 (нуль) грн.. у день укладення цього договору; винагороду за користування майном у розмірі 19% річних від суми залишку несплаченої вартості Майна, виходячи з фактичної кількості днів користування майном, та 360 днів у році, в дату сплати винагороди, якою є 25-е число кожного поточного місяця. У випадку порушення Лізингоодержувачем зобов`язань по сплаті лізингових платежів, передбачених цим Договором, Винагорода за користування Майном складає розмір 38 % річних від суми залишку несплаченої вчасно частини вартості Майна, згідно Додатку №2.
Банк має право в односторонньому порядку збільшити розмір винагород та/або платежів по відшкодуванню інших витрат банка, пов`язаних з виконанням цього Договору при зміні кон`юнктури ринку грошових ресурсів в Україні, а саме: зміні курсу долара США до гривні більш ніж на 10 % у порівнянні з курсом долара США до гривні, встановленого НБУ на момент укладання Договору; зміні облікової ставки НБУ; зміні розміру відрахувань у страховий (резервний) фонд або зміні середньозваженої ставки по кредитах банків України у відповідній валюті (по статистиці НБУ); збільшенні ставок, чинних на момент укладання цього договору податків, зборів та інших передбачених чинним законодавством України платежів, що мають відношення до Майна або до визначення розміру лізингової плати. При цьому Банк направляє Лізингоодержувачу письмове повідомлення про зміну розміру винагород та/або платежів по відшкодуванню інших витрат Банка протягом 7 календарних днів з дати зміни процентної ставки. Збільшення розміру винагороди та/або платежів по відшкодуванню інших витрат Банка, пов`язаних з виконанням цього договору у вищевказаному порядку можливо в межах кількості пунктів, на які збільшилася ставка НБУ, розмір відрахувань у страховий фонд, середньозважена ставка по кредитах або пропорційно збільшенню курсу долара США. (п. 2.4 договору).
Відповідно до п.3.1 договору, передача Банком і прийом Лізингоодержувачем Майна в Лізинг здійснюється згідно Акту прийому-передачі Майна (Додаток №4), що є невід`ємною частиною цього Договору, не пізніше 5 (п`яти) календарних днів після внесення авансовою платежу, зазначеного в п.1.4. цього Договору, на рахунок відкритий згідно п. 1.5 цього Договору. Строк передачі Майна може змінюватись в залежності від дотриманням Продавцем строку поставки Майна за договором купівлі-продажу укладеного між Банком та Продавцем, про що Банк попередньо повідомляє Лізингоодержувача. 3 моменту підписання Сторонами Акту, до Лізингоодержувача переходять всі ризики, пов`язані з відшкодуванням збитків та шкоди, заподіяних третім особам внаслідок використання Майна). З моменту підписання Акту, Лізингоодержувач несе повну цивільну відповідальність перед третіми особами за його використання, відшкодовує в повному обсязі шкоду третім особам, заподіяну в результаті експлуатації Майна. Ризик невідповідності Майна цілям використання цього Майна несе Лізингоодержувач.
Пунктами 7.2.11., 7.2.12., 7.2.15. Договору, лізингоодержувач зобов`язаний: зробити авансовий платіж в рахунок оплати майна відповідно до п. 1.4. Договору; не зменшувати суму лізингових платежів, а також не затримувати виплату чергового лізингового платежу, якщо дані зміни не погоджені сторонами та не передбачені додатковими угодами до Договору; виплачувати лізингові платежі, що включають суму, що відшкодовує при кожному платежі частину майна, проценти та винагороди за отримане в лізинг майно, а також інші витрати банка, безпосередньо пов`язані з договором, та передбачені даним договором, згідно Додатку №2 і не пізніше дати, зазначеної в Додатку №2, на рахунок, відкритий згідно п. 1.5 цього договору. Інші витрати Банка, що безпосередньо пов`язані з виконанням цього Договору відшкодовуються Лізингоодержувачем на підставі окремих рахунків або листів. Сплата за рахунками або листами Банку здійснюється Лізингоодержувачем протягом 3-х днів з моменту надання їх Лізингоодержувачу.
Відповідно до п. 8.1 Договору, сторони визначили, що у випадку порушення Лізингоодержувачем зобов`язань по сплаті лізингових платежів передбачених п.п. 2.1-2.3, 7.2.15 цього договору та зазначених у Додатку №2, Лізингоодержувач сплачує Банку: пеню в розмірі 0,2 % від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Строк дії Лізингу з дати підписання цього договору до 02.07.2021р. Зазначений строк може бути змінений згідно п.п. 10.1 - 10.4.2 цього Договору.
До договору сторонами складено та підписано додаток №1 (Специфікація майна - предмету фінансового лізингу). Також до договору складено додаток №2 - графік сплати лізингових платежів (у якому визначено терміни платежів, лізингові платежі) та додаток №4 - акт прийому-передачі майна (за яким відповідно до договору фінансового лізингу №HMIBFLOWWM5XY від 02.07.2018р. банк передав, а лізингоодержувач прийняв у лізинг Майно, визначене у додатку №1 до договору, на суму 756000,00 грн. із зазначенням, що сторони не мають заперечень/застережень щодо передачі та отримання майна).
Вищевказані Договір фінансового лізингу та додатки до нього підписано сторонами договору із використанням електронного цифрового підпису з посиленим сертифікатом ключа, про що сторони домовились у п. 12.4. Договору, а також в Угоді про використання електронного цифрового підпису з посиленим сертифікатом ключа від 25.01.2018р.
Згідно розрахунку заборгованості за договором фінансового лізингу №HMIBFLOWWM5XY від 02.07.2018р., укладеного між АТ КБ „ПриватБанк" та клієнтом - ТОВ Інтервуд - 31 , станом на 30.03.2020р. загальний залишок поточної заборгованості по сплаті лізингових платежів в рахунок вартості майна становить 374278,38 грн., в т.ч. залишок простроченої заборгованості зі сплати лізингових платежів в рахунок вартості майна становить 119507,98 грн.. Загальний залишок заборгованості зі сплати винагороди за користування майном становить 50996,89 грн., в т.ч. залишок простроченої заборгованості зі сплати винагороди за користування майном становить 49954,45 грн., пені 8712,88 грн., а всього заборгованості за договором становить 433988,15 грн. Простроченої заборгованості - 178175,31 грн.
Як вбачається із банківської виписки з 16.07.2018р. по 30.03.2020р. по рахунку № НОМЕР_2 ТОВ Інтервуд 31 вихідний залишок (актив) складав 374278,38 грн.
Відповідно до банківської виписки з 01.01.2000р. по 30.03.2020р. по рахунку № НОМЕР_3 ТОВ Інтервуд 31 вихідний залишок (актив) складав 50996,89 грн.
Відповідно до банківської виписки з 01.01.2000р. по 25.03.2020р. по рахунку № НОМЕР_3 ТОВ Інтервуд 31 вихідний залишок (актив) складав 49954,45 грн.
Відповідно до банківської виписки з 26.03.2000р. по 30.03.2020р. по рахунку № НОМЕР_3 ТОВ Інтервуд 31 вихідний залишок (актив) складав 50996,89 грн.
Відповідно до банківської виписки з 16.07.2018р. по 30.03.2020р. по рахунку № НОМЕР_3 ТОВ Інтервуд 31 вихідний залишок (актив) складав 119507,98 грн.
Відповідно до банківської виписки з 01.01.2000р. по 30.03.2020р. по рахунку № НОМЕР_4 ТОВ Інтервуд 31 вихідний залишок (актив) складав 8712,88 грн.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем не в повному розмірі було сплачено лізингові платежі, а тому за ним рахується заборгованість у розмірі 178175,31 грн., з яких 119507,98 грн. простроченої заборгованості по сплаті лізингових платежів в рахунок вартості майна за договором фінансового лізингу №HMIBFLOWWM5XY від 02.07.2018р., 49954,45 грн. простроченої заборгованості з винагороди за користування майном, 8712,88 грн. пені.
02.07.2018року між акціонерним товариством комерційний банк „Приватбанк", (Кредитор) та ОСОБА_1 (Поручитель) було укладено Договір поруки №PORHMIBFLOWWM5XY, предметом якого є надання поруки Поручителем перед Кредитором (Банком) за виконання ТОВ Інтервуд 31 (Лізингоодержувач) зобов`язань за договором фінансового лізингу №HMIBFLOWWM5XY від 02.07.2018р. по сплаті:
- вартості майна за договором фінансового лізингу, що становить 759000,00 грн. на взяття у лізинг Мана, згідно додатку №1, що є невід`ємною частиною Договору фінансового лізингу, в тому числі авансового платежу Лізингоодержувача, що становить 226800,00 грн. у строки, зазначені Договором фінансового лізингу;
- зі сплати винагороди за користування майном у розмірі 19% річних від суми залишку несплаченої вартості Майна, виходячи з фактичної кількості днів користування майном, та 360 днів у році, в дату сплати винагороди, якою є 25-е число кожного поточного місяця, а також сплачувати винагороди, штрафи, пені та інші платежі, відшкодовувати збитки, у відповідності, порядку та строки , зазначені у договорі фінансового лізингу. Якщо під час виконання договору фінансового лізингу зобов`язання Лізингоодержувача, що забезпечені цим Договором збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності Поручителя, Поручитель при укладанні цього Договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за Договором фінансового лізингу в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з Поручителем не потрібні.
Згідно з пунктом 1.1.2 Договору поруки, Поручитель відповідає перед Банком за виконання зобов`язань за договором фінансового лізингу в тому ж розмірі, що і Лізингоодержувач, включаючи сплату лізингових платежів у частині, що йде на викуп вартості переданого в лізинг Майна, винагороди за отримане в лізинг Майно, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту Поручитель відповідає перед Банком всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
Відповідно до п. 4.1 договору поруки, сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладання цього договору. У випадку виконання Лізингоодержувачем та/або Поручителем всіх зобов`язань за договором фінансового лізингу, цей договір припиняє свою дію.
Вищевказаний Договір фінансового лізингу та додатки до нього підписано сторонами договору із використанням електронного цифрового підпису з посиленим сертифікатом ключа, про що сторони домовились у п. 12.4. Договору, а також в Угоді про використання електронного цифрового підпису з посиленим сертифікатом ключа від 25.01.2018р.
Таким чином, позивач просить суд стягнути солідарно з ТОВ Інтервуд 31 та ОСОБА_1 заборгованість у розмірі 178175,31 грн., з яких 119507,98 грн. простроченої заборгованості по сплаті лізингових платежів в рахунок вартості майна за договором фінансового лізингу №HMIBFLOWWM5XY від 02.07.2018р., 49954,45 грн. простроченої заборгованості з винагороди за користування майном, 8712,88 грн. пені.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить із наступного.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про фінансовий лізинг" фінансовий лізинг - це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу.
За договором фінансового лізингу лізингодавець зобов`язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувача на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).
Статтею 16 Закону України "Про фінансовий лізинг" передбачено, що сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором. Лізингові платежі можуть включати: суму, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу; платіж як винагороду лізингодавцю за отримане у лізинг майно; компенсацію відсотків за кредитом; інші витрати лізингодавця, що безпосередньо пов`язані з виконанням договору лізингу.
Згідно з ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України (ГК України) господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ч. 1 ст. 174 ГК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 7 вказаної статті, не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином (ч. 1 ст. 202 ГК України).
Крім того, 02.07.2018 року між позивачем та ОСОБА_1 (відповідач-2) було укладено договір поруки №HMIBFLOWWM5XY (договір поруки), предметом якого є надання поруки відповідачем-2 за виконання зобов`язань відповідача-1, які випливають з договору фінансового лізингу №HMIBFLOWWM5XY від 02.07.2018р. (п. 1.1. договору поруки).
Відповідно до приписів ст. ст. 610, 554 Цивільного кодексу України, боржник та поручитель несуть відповідальність як солідарні боржнкки.
Відповідачі доказів, які б підтверджували виконання ними обов`язку по сплаті відшкодування майна на суму 119507,98 грн. суду не надав.
Відтак, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача про стягнення з відповідачів солідарно простроченої заборгованості зі сплати відкодування вартості майна в розмірі 119507,98 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню у вказаному розмірі.
Позивач також просив суд стягнути з відповідачів 49954,45 грн. заборгованості по сплаті винагороди за отримане у лізинг майно.
Згідно пунктів 2.3., 2.3.1., 2.3.2. договору, лізингоодержувач сплачує банку, відкритий згідно п. 1.5 цього договору, згідно додатку 2. Винагороду за відкриття рахунку „Фінансовий лізинг (оренда)" у розмірі 0 (нуль) грн.. у день укладення цього договору; винагороду за користування майном у розмірі 19% річних від суми залишку несплаченої вартості Майна, виходячи з фактичної кількості днів користування майном, та 360 днів у році, в дату сплати винагороди, якою є 25-е число кожного поточного місяця. У випадку порушення Лізингоодержувачем зобов`язань по сплаті лізингових платежів, передбачених цим Договором, Винагорода за користування Майном складає розмір 38 % річних від суми залишку несплаченої вчасно частини вартості Майна, згідно Додатку №2.
Банк має право в односторонньому порядку збільшити розмір винагород та/або платежів по відшкодуванню інших витрат банка, пов`язаних з виконанням цього Договору при зміні кон`юнктури ринку грошових ресурсів в Україні, а саме: зміні курсу долара США до гривні більш ніж на 10 % у порівнянні з курсом долара США до гривні, встановленого НБУ на момент укладання Договору; зміні облікової ставки НБУ; зміні розміру відрахувань у страховий (резервний) фонд або зміні середньозваженої ставки по кредитах банків України у відповідній валюті (по статистиці НБУ); збільшенні ставок, чинних на момент укладання цього договору податків, зборів та інших передбачених чинним законодавством України платежів, що мають відношення до Майна або до визначення розміру лізингової плати. При цьому Банк направляє Лізингоодержувачу письмове повідомлення про зміну розміру винагород та/або платежів по відшкодуванню інших витрат Банка протягом 7 календарних днів з дати зміни процентної ставки. Збільшення розміру винагороди та/або платежів по відшкодуванню інших витрат Банка, пов`язаних з виконанням цього договору у вищевказаному порядку можливо в межах кількості пунктів, на які збільшилася ставка НБУ, розмір відрахувань у страховий фонд, середньозважена ставка по кредитах або пропорційно збільшенню курсу долара США. (п. 2.4 договору).
Судом встановлено, що з урахування того, що відповідач-1 допускав прострочення сплати лізингових платежів, позивач правомірно нарахував відповідачу 49954,45 грн. винагороди за отримане у лізинг майно.
Перевіривши розрахунок винагороди суд прийшов до висновку, що вона обгрунтована та підлягає задоволенню у повному обсязі. Крім цього, позивач просить суд стягнути з відповідача 322 871,82 грн. пені за період з 27.03.2017 року по 02.10.2018 року.
Згідно пунктів 8.1., 8.1.1. договору передбачено, що у випадку порушення лізингоодержувачем зобов`язань по сплаті лізингових платежів, передбачених пп. 2.1.-2.3., 7.2.15. даного договору та зазначених у додатку № 2 до даного договору, лізингоодержувач сплачує банку пеню в розмірі 0,2% від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який виплачується пеня.
Здійснивши судом перерахунок, вимога позивача щодо стягнення з відповідача 8712,88 грн. пені за період за період з 27.07.2018 року по 30.03.2020 року підлягає задоволенню у повному обсязі.
Крім того, будь-яких заперечень по суті спору відповідачі суду не надали.
Згідно із п. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Згідно ст. 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно із ч. 2-3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення заявленої суми з відповідача, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідачів.
Керуючись ст. ст. 2, 13, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240-242, 327 ГПК України, суд
ВИРІШИВ :
Позов акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Київ до товариства з обмеженою відповідальністю „Інтервуд 31" м. Хмельницький до ОСОБА_1 м. Хмельницький про стягнення 178175,31 грн. задовольнити.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю „Інтервуд 31" (м. Хмельницький, просп. Миру, 76, кв. 167, код ЄДРПОУ 39713795) на користь акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", (вул. Грушевського, 1Д, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 14360570) - 119507,98 грн. (сто дев`ятнадцять тисяч п`ятсот сім гривень 98 коп.) простроченої заборгованості зі сплати відшкодування вартості майна, 49954,45 грн. (сорок дев`ять тисяч дев`ятсот п`ятдесят чотири гривні 45 коп.) простроченої заборгованості по сплаті винагороди за користування майном, 8712,88 грн. (вісім тисяч сімсот дванадцять гривень 88 коп.) пені, 1336,32 грн. (одна тисяча триста тридцять шість гривень 32 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) на користь акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", (вул. Грушевського, 1Д, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 14360570) - 119507,98 грн. (сто дев`ятнадцять тисяч п`ятсот сім гривень 98 коп.) простроченої заборгованості зі сплати відшкодування вартості майна, 49954,45 грн. (сорок дев`ять тисяч дев`ятсот п`ятдесят чотири гривні 45 коп.) простроченої заборгованості по сплаті винагороди за користування майном, 8712,88 грн. (вісім тисяч сімсот дванадцять гривень 88 коп.) пені, 1336,32 грн. (одна тисяча триста тридцять шість гривень 32 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 254-256 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням ч. 4 Розділу Х "Прикінцеві положення".
Порядок подання апеляційної скарги визначений підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ Перехідні положення ГПК України.
Рішення підписано 02.07.2020р.
Суддя С.В. Гладій
Віддрук. 6 прим.:
1 - до справи,
2, 3 - позивачу (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д; 49027, м. Дніпро, а/с 1800)(реком. з повід.)
4 - представнику позивача Савіхіній А .М. ( 49094 , м. Дніпро , вул. Набережна Перемоги,50), (реком. з повід.)
5 - відповідачу 1 ( АДРЕСА_1 ), (реком. з повід.)
6 - відповідачу 2 ( АДРЕСА_1 ), (реком. з повід.)
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2020 |
Оприлюднено | 03.07.2020 |
Номер документу | 90154700 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладій С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні