Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
Справа №439/473/20
Провадження № 2/439/299/20
30 червня 2020 року м. Броди
Бродівський районний суд Львівської області
в складі:
головуючого - судді Петейчук Б.М.
з участю секретаря
судового засідання Ковальчук Н.І.
позивач - Станіславчицька сільська рада,
відповідач - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом В ОСОБА_2 керівника Радехівської місцевої прокуратури Львівської області Б.С. Трояновського в інтересах держави: Станіславчицька сільська рада до ОСОБА_1 , третя особа: ДП Бродівське лісове господарство про відшкодування шкоди, завданої державі внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища , ухвалив таке рішення.
В.о. керівника Радехівської місцевої прокуратури Львівської області Б.С. Трояновський звернувся в суд із позовною заявою в інтересах Станіславчицької сільської радидо відповідача ОСОБА_1 про стягнення з останнього шкоди, завданої державі, внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в сумі 4 524 грн. 33 коп.
Стислий виклад позиції позивача.
Інженером з охорони і захисту лісу Державного підприємства Бродівське лісове господарство Тереховським В.І. в результаті розгляду протоколу про адміністративне правопорушення № 13/3 від 23.12.2019 року винесено постанову № 3 від 23.12.2019 року, згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с. Піски Бродівського району Львівської області визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме щодо незаконної порубки дерев та накладено на згаданого стягнення у вигляді штрафу в сумі 510 гривень.
Було встановлено, що 23 грудня 2019 року біля 14 год. 00 хв., ОСОБА_3 в кварталі 2, виділі 4 Берлинського лісництва ДП Бродівське лісове господарство , що знаходиться на території Станіславчицької сільської ради Бродівського району вчинив незаконну рубку 4 (сухостійних) дерев - породи граб звичайний діаметром в пні 20 см. - 2 дерева та два дерева діаметром в пні 23см., чим завдав Станіславчицькій сільській раді матеріальної шкоди на загальну суму 4524 грн. 33 коп. Однак, згідно інформації Станіславчицької сільської ради № 21/02/09 від 26.02.2020 завдані збитки відповідачем добровільно не сплачено.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі.
06.05.2020 року відкрито провадження у справі.
Відповідачу було запропоновано протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву.
Сторони в судове засідання не з`явилися.
Начальник Бродівського відділу Радехівської місцевої прокуратури Дудчак В.Б. подав суду письмову заяву про розгляд справи у відсутності прокурора, позов підтримав, просив його задовольнити. Проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Представник третьої особи - представник ДП Бродівське лісове господарство Тереховський В.І. подав суду письмову заяву про розгляд справи у відсутності представника третьої особи, позов підтримав, просив його задовольнити. Проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідач повторно в судове засідання не з`явився, хоча належно, у встановленому законом порядку, повідомлявся про час та місце судового засідання, про причини неявки суд не повідомив, від нього не надходила заява про відкладення розгляду справи та не подавався відзив.
Суд, зі згоди позивача, ухвалив провести заочний розгляд справи, що відповідає вимогам ст.ст.280-281 ЦПК України.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, так як сторони в судове засідання не з`явилися, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Встановлені судом фактичні обставини та зміст спірних правовідносин, з посиланнями на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що постановою по справі про адміністративне правопорушення №3 від 23.12.2019 Державного підприємства Бродівське лісове господарство Торубку Мар`яна Ігоровича за результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення № 13/3 від 23.12.2019 року визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 65 КУпАП, а саме: у незаконній порубці дерев та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 510 гривень (а.с.7,8).
Постановою по справі про адміністративне правопорушення №3 від 23.12.2019 встановлено, що 23 грудня 2019 року біля 14 год. 00 хв. ОСОБА_1 в кварталі 2, виділі 4 Берлинського лісництва ДП Бродівське лісове господарство , що знаходиться на території Станіславчицької сільської ради Бродівського району вчинив незаконну рубку 4 (сухостійних) дерев породи граб звичайний діаметром в пні 20см. - 2 дерева та два дерева діаметром пні 23см.
Згідно з ч.6 ст. 82 ЦПК України - вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Відповідно до розрахунку шкоди, складеного інженером охорони і захисту лісу ДП Бродівський лісгосп ОСОБА_4 сума завданих збитків незаконною рубкою становить 4524 грн. 33 коп. (а.с.13).
Відповідно до вимог ч.3 ст.29, ч. 1 ст.69 1 Бюджетного кодексу України, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, внаслідок господарської та іншої діяльності, сплачуються у визначеному вказаними нормами співвідношенні на рахунки спеціальних фондів Державного, обласних та місцевих бюджетів в розмірах 30, 20та 50 відсотків відповідно.
Зазначена норма означає, що завдані природним ресурсам збитки сплачуються на єдиний розподільчий казначейський рахунок відповідної місцевої ради в користь зведеного бюджету, із якого місцевим органом Державної казначейської служби в подальшому розподіляються конкретні суми коштів до Державного, обласного та місцевого бюджетів у вищевказаному співвідношенні.
Грошові стягнення за шкоду, заподіяну вчиненими на території Станіславчицької сільської ради Бродівського району Львівської області порушеннями вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, сплачуються у повному обсязі на рахунок Станіславчицької сільської ради - № НОМЕР_1 , МФО - 899998, ЗКПО - 37904651.
Відповідно до ст. 33 Закону України Про місцеве самоврядування одним із повноважень виконавчого органу сільської ради у галузі охорони навколишнього природного середовища є здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
Таким чином завдана шкода ОСОБА_1 має відшкодовуватися на рахунок Станіславчицької сільської ради Бродівського району Львівської області.
Однак, згідно інформації Станіславчицької сільської ради Бродівського району Львівської області від 26.02.2020, вищевказані, збитки відповідачем не сплачено (а.с.17).
Відповідно до ст.105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Відповідно до ст.107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
В силу ст.41 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають, зокрема, відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до статей 68, 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Стаття 1166 ЦК України передбачає, що майнова шкода завдана неправомірними діями майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином на підставі вищенаведеного доведено вину ОСОБА_1 у спричиненні шкоди державі незаконною порубкою дерев у розмірі 4524,33 грн.
Відповідно до Бюджетного кодексу України сума заподіяної шкоди підлягає стягненню до місцевого бюджету місцевої ради, на території якої вчинено лісо порушення.
Тому, сума збитків у розмірі 4524 грн. 33 коп. підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь Станіславчицької сільської ради Бродівського району Львівської області.
За таких обставин, на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову.
У відповідності до ст.141 ЦПК України з відповідача ОСОБА_1 на користь прокуратури Львівської області підлягає стягненню судовий збір в сумі 2102 гривні.
На підставі ст.1166 ЦК України, ст.ст.105,107 Лісового кодексу України, ст.ст. 41,68,69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , керуючись ст.ст.10,12,81,82,89,141,258,263-265,279,280-282 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в :
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Станіславчицької сільської ради Бродівського району Львівської області на рахунок НОМЕР_1 , МФО - 899998, ЗКПО - 37904651 в сумі 4524 (чотири тисячі п`ятсот двадцять чотири) гривні 33 копійки на відшкодування майнової шкоди, завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Стягнути із ОСОБА_1 в користь прокуратури Львівської області на рахунок № 35211093000774 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, отримувач - прокуратура Львівської області, код 02910031 сплачений судовий збір в сумі 2102 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
У відповідності до п.п.15.5 п.15 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Позивач Станіславчицької сільська рада Бродівського району Львівської області , код ЄДРПОУ 04372684 , яка знаходиться за адресою с.Станіславчик Бродівського району, Львівської області.
Відповідач ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер невідомо, місце проживання с. Піски Бродівського району Львівської області.
Третя особа (на стороні позивача) - ДП Бродівське лісове господарство , код ЄДРПОУ 00992444, яке знаходиться за адресою м.Броди вул. Низька,15 Львівської області.
Повне судове рішення складено 30.06.2020.
Суддя Б.М. Петейчук
Суд | Бродівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2020 |
Оприлюднено | 03.07.2020 |
Номер документу | 90161273 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бродівський районний суд Львівської області
Петейчук Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні