Справа № 2/593/138/2020
Р І Ш Е Н НЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
"26" червня 2020 р. м.Бережани
Бережанський районний суд Тернопільської області у складі:
головуючого судді Шміло В.І.
при секретарі судового засідання Макійчук Г.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до ОСОБА_1 , третьої особи яка не заявляє самостійних вимог Бережанське районне державне агропромислове підприємство "Бережанирайагроліс" про стягнення збитків, заподіяних державі в результаті порушення природоохоронного законодавства,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернулась до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 , третьої особи яка не заявляє самостійних вимог Бережанське районне державне агропромислове підприємство "Бережанирайагроліс" про стягнення збитків, заподіяних державі в результаті порушення природоохоронного законодавства, внаслідок незаконної вирубки дерев, посилаючись на те, що 02.03.2017 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області виявлено, що ОСОБА_1 порушив ст.ст. 69 Лісового кодексу України, ст. 40 Закону України Про рослинний світ , а саме:самовільно без наявності на те дозволу ( лісорубного квитка зрізав дев"ятнадцяти дерев породи сосна у кварталі 36 виділу 20 лісових насаджень ДП "Бережанирайагроліс".
За фактом порушення природоохоронного законодавства було складено протокол про адміністративне правопорушення від 03.03.2017 року № 000001.
Жодних заперечень, щодо складання протоколу у гр. ОСОБА_1 не було.
09.03.2017 року Інспекцією направлялось повідомлення за № 2-1/705 гр. ОСОБА_1 з пропозицією прибути на 20.03.2017 року до до Інспекції для розгляду справи про правопорушення природоохоронного законодавства. Дане повідомлення гр. ОСОБА_1 одержав особисто 13.03.2017 року.
14.03.2017 року на адресу Інспекції надійшов лист № 1706/101/0117 від 10.03.2017 року від Бережанського ВП ГУНП України в Тернопільській області з проханням повідомити про розмір заподіяної незаконною рубкою 19 дерев породи сосна у кварталі 39 виділу 20 лісу ДП "Бережанирайагроліс", у відповідь на який 20.03.2017 р. Інспекція листом за № 2-1/865/540 скерувала усі наявні матеріали справи разом із розрахунком розміру нарахування збитків.
Також, 20.03.2017 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Дудою В.І. винесено постанову №6 про закриття справи про адміністративне правопорушення, у зв"язкуз тим, що в діях гр. ОСОБА_1 вбачаються ознаки кримінального правопорушення.
29.03.2017 року на адресу Інспекції надійшов лист № 1971/101/01-17р. від 28.03.2017 р. від Бережанського ВП ГУНП України в Тернопільській області разом із фотоілюстрацією замірів пнів зрізаних дерев з проханням повідомити про розмір заподіяної шкоди незаконною рубкою 12 дерев породи сосна у кварталі 39 виділу 20 лісу ДП "Бережанирайагроліс, у відповідь на який 31.03.2017 р. Інспекція листом за № 2-1/1001/708 надала новий розрахунок розміру шкоди.
Також зазначає, що вироком Бережанського районного суду Тернопільської області від 31 травня 2017 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України.
Даним вироком встановлено, що ОСОБА_2 здійснив незаконну порубку 12 дерев породи сосна у кварталі 39 виділу 20 лісу ДП " Бережанирайагроліс".
В результаті порушення вимог природоохоронного законодавства гр. ОСОБА_1 заподіяно шкоду, внаслідок незаконної порубки 12 дерев, в розмірі 18471,31 грн.. Розрахунок шкоди здійснено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу .
Крім цього зазначає, що з метою досудового врегулювання спору гр. ОСОБА_1 було ознайомлено із розміром заподіяної шкоди, і останнім 19.12.2017 року було здіснено часткову сплату вказаної шкоди на суму 15,87 грн..
Оскільки гр. ОСОБА_1 було порушено встановлений чинним законодавством порядок, дозвіл (ордер) на вирубку дерева був відсутній, а тому відповідно до ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" він зобов"язаний відшкодувати збитки, спричиненні рослинному світу і навколишньому середовищу внаслідок порубки дерева без наявності на те дозволу ( ордера на видалення зелених насаджень.
З огляд на вищевикладене Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернулась до суду з вказаним позовом в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 18455,44 грн. спричиненої шкоди, та на свою користь витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн..
Представник позивача - Державної екологічної інспекції у Тернопільській області у судове засідання не з`явився, надав суду заяву, у якій позов підтримав у повному обсязі, просить суд розглянути справу за його відсутності.
Відповідач у судове засідання не з`явився, повідомлявся належним чином про місце та час розгляду справи, судову повістку з усіма матеріалами справи за місцем реєстрації отримав.
Суд вважає можливим розглянути справу заочно, за відсутності сторін у справі, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши усі докази у сукупності, суд вважає, що позов є законним та обґрунтованим, тому підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи 02 березня 2017 р. гр. ОСОБА_1 самовільно без наявності на те дозволу ( лісорубного квитка) зрізав 19 дерев породи сосна у кварталі 36 виділу 20 лісових насаджень ДП " Бережаниагроліс", чим порушив вимоги ст.ст. 69 Лісового кодексу України, ст. 40 Закону України Про рослинний світ .
У зв`язку з цим, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Івашко В.І. за порушення вимог природоохоронного законодавства відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 000001 від 03.03.2017 року за ст. 65 КпАП України.
Постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Дудою В.І..№ 6 від 20.03.2017 року справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 було закрито, у зв"язку з тим, що в діях останнього вбачаються ознаки кримінального правопорушення.
Вироком Бережанського районного суду Тернопільської області від 31 травня 2017 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України.
Даним вироком встановлено, ОСОБА_1 , здійснив незаконну порубку 12 дерев породи сосна у кварталі 39 виділу 20 лісу ДП "Бережаниагроліс".
Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної ОСОБА_1 внаслідок незаконного зрізання дерев.
Відповідно до Додатку 1 Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконнми вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 №665 Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу , загальний розмір шкоди спричиненої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства відповідачем склав 18471,31 грн..
З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільської області на адресу відповідача було направлено лист про добровільне відшкодування збитків, спричинених державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, у розмірі 18471,31 грн. і останнім 19.12.2017 року було сплачено з даної суми - 15,87 грн., залишок складає - 18455,44 грн..
Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст. 13 Цивільного кодексу України, при здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.
Статтею 293 ЦК України передбачено, що діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності.
Згідно із ст. 40 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Згідно зі ст. 10 Закону України Про рослинний світ спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.
Відновідно до ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Статтею 40 Закону України Про рослинний світ передбачено, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні, зокрема, у: самовільному спеціальному використанні природних рослинних ресурсів; порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів; протиправному знищенні або пошкодженні об`єктів рослинного світу.
Статтею 105 Лісового Кодексу України передбачено, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст. 41 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно із ст. 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до ст. 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Статтею 107 Лісового кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Несплата ОСОБА_1 шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, призводить до ненадходження до бюджету коштів, необхідних для забезпечення функцій Держави, визначених Конституцією України, та відповідно завдає шкоди інтересам держави.
Згідно ст.ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких підстав позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Вирішуючи спір, суд, відповідно до ст.141 ЦПК України, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму сплаченого судового збору у сумі 2102,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №56 від 27 лютого 2020 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 80, 81,82, 89, 128, 131, 141, 223, 259, 263-265, 274 -279, 280-284 ЦПК України, ст. 1166 ЦК України, ст.107 Лісового кодексу України ст.ст.16, 20-2,41,68, 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 ( жителя : хутір Нова Гребля, Бережанського району, Тернопільської області, 47531) на користь спеціального фонду оБ"єднаної територіальної громади м. Бережани, на р/р НОМЕР_1 , код бюджету 24062100, індефікаційний код 37737751 в Казначейство України, МФО 899998 шкоду, завдану державі в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства в розмірі 18455 ( вісімнадцять тисяч чотириста п"ятдесят п"ять ) грн. 44 коп..
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції у Тернопільській області ( 46008, м. Тернопіль, вул. Шашкевича,3 код - 37977693 р/р НОМЕР_2 , індефікаційний код одержувача - 37977693 в ДКСУ м. Київ, судовий збір в розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві ) гривні 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Тернопільського апеляційного суду через Бережанський районний суд Тернопільської області відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу XIII Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України.
Суддя В.І.Шміло
Суд | Бережанський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2020 |
Оприлюднено | 03.07.2020 |
Номер документу | 90166866 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бережанський районний суд Тернопільської області
Шміло В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні