Справа № 658/2887/19
Провадження № 2-р/658/2/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2020 року м.Каховка
Каховський міскрайонний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Подіновської Г.В.,
при секретарі Півкач Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву в.о. керівника Каховської місцевої прокуратури Яриш Я. про роз`яснення рішення Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 24.02.2020 року у цивільній справі за позовом керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області Д. С`єдіна в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, ОСОБА_1 про визнання недійсним наказу, скасування запису про державну реєстрацію та зобов`язання повернути земельну ділянку,
в с т а н о в и в:
В.о. керівника Каховської місцевої прокуратури Яриш Я. звернувся до суду з заявою про роз`яснення рішення суду, мотивуючи тим, що рішенням Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 24.02.2020 року позовні вимоги керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області Д. С`єдіна в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, ОСОБА_1 про визнання недійсним наказу, скасування запису про державну реєстрацію та зобов`язання повернути земельну ділянку - задоволено повністю.
На підставі вказаного рішення, судом було видано виконавчий лист № 658/2887/19 щодо компенсації судових витрат в розмірі 3842,00 грн. на користь прокуратури Херсонської області за рахунок держави. Боржником у виконавчому листі зазначено ГУ Держгеокадастр у Херсонській області. Прокуратурою Херсонської області було направлено виконавчий лист та рішення суду для виконання до ГУ Державної казначейської служби у Херсонській області. Листом від 20.05.2020 року повідомлено прокуратуру, що виконання рішень суду про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.09.2011 року № 845 та ГУ Казначейства здійснено відкладення безспірного списання коштів по виконавчому листу № 658/2887/19 у відповідності до п.п. 2 п. 11 вищевказаного Порядку, для отримання від стягувача додаткових відомостей.
Сторони у судове засідання не з`явилися, їх неявка не перешкоджає розгляду заяви.
Розглянувши подану заяву, суд вважає за необхідне заяву про роз`яснення рішення суду задовольнити.
Відповідно до ст. 18 ч. 1 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України - і за її межами.
Судом встановлено, що рішенням Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 24.02.2020 року позовні вимоги керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області Д. С`єдіна в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, ОСОБА_1 про визнання недійсним наказу, скасування запису про державну реєстрацію та зобов`язання повернути земельну ділянку - задоволено повністю.
Під час виконання рішення суду було повідомлено прокуратуру, що виконання рішень суду про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.09.2011 року № 845 та ГУ Казначейства здійснено відкладення безспірного списання коштів по виконавчому листу № 658/2887/19 у відповідності до п.п. 2 п. 11 вищевказаного Порядку, для отримання від стягувача додаткових відомостей.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 271 ЦПК України за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз`яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо судове рішення ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред`явлене до примусового виконання.
За змістом зазначеної статті вбачається, що незрозумілим є рішення суду, в якому припускається декілька варіантів тлумачення, а приводом для роз`яснення рішення суду, є утруднення чи неможливість його виконання.
Відповідно до роз`яснень, які містяться у п.21Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року №14 Про судове рішення у цивільній справі , роз`яснення рішення суду можливе тоді, коли воно не містить недоліків, що можуть бути усунені лише ухваленням додаткового рішення, а є незрозумілим, що ускладнює його реалізацію. Зазначене питання розглядається судом, що ухвалив рішення, і в ухвалі суд викладає більш повно та ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. Роз`яснення рішення не допускається, якщо воно виконане або закінчився установлений законом строк, протягом якого рішення може бути пред`явлене до виконання.
Виходячи з положень статті 271 ЦПК України , роз`ясненню підлягає судове рішення, яке може бути пред`явлено до примусового виконання.
У поданій заяві заявник зазначає, що є незрозумілим порядок виконання судового рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України Про судовий збір , у випадках, установлених п. 1 ч. 1 цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми.
Разом із тим, питання щодо повернення сплаченої суми судового збору вирішується згідно з Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевого бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182.
Згідно з п.3 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Частиною 6 статті 141 ЦПК України передбачено, що у разі звільнення сторони від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Процедура стягнення коштів у даному випадку не застосовується.
За пред`явлення Каховською місцевою прокуратурою позовної заяви в інтересах держави до ГУ Держгеокадастру у Херсонській області, ОСОБА_1 про визнання недійсним наказу, скасування запису про державну реєстрацію та зобов`язання повернути земельну ділянку, прокуратурою Херсонської області сплачено судовий збір у розмірі 5763,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_1 є учасником антитерористичної операції, тому на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 ЗУ Про судовий збір , має пільги як учасник бойових дій, тому судовий збір, який має бути стягнутий з нього в розмірі 3842,00 грн., сплачений при подачі позову до суду першої інстанції, підлягає компенсуванню прокуратурі Херсонської області за рахунок держави (ч. 6 ст. 141 ЦПК України).
За приписами ч.6 ст.141 ЦПК України , якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, оскільки позивачем при подачі позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 5763,00 грн., а відповідач ОСОБА_1 як учасник антитерористичної операції, має пільги як учасник бойових дій, тому судовий збір, який має бути стягнутий з нього в розмірі 3842,00 грн., сплачений при подачі позову до суду першої інстанції, підлягає компенсуванню прокуратурі Херсонської області за рахунок держави, тому застосовуються положення частини 6 статті 141 ЦПК України щодо компенсації судових витрат за рахунок держави цій стороні (позивачу).
При цьому, положення статті 7 Закону України Про судовий збір щодо повернення судового збору на ці випадки не поширюються, хоча по суті поняття компенсація судового збору і його повернення у цьому випадку є тотожними.
Оскільки в силу положень частини 1 статті 9 Закону України Про судовий збір , судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України, тому він підлягає компенсації (поверненню) стороні, яка його сплатила, з Державного бюджету України. В даному випадку: отримувач УК у Каховс р-ні/Каховськ р-н/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008980, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA358999980313191206000021199, код класифікації доходів бюджету 22030101, відповідно до платіжного доручення № 969 від 04.07.2019 року.
Керуючись ст.ст. 260, 271 ЦПК України , суд,
у х в а л и в :
Заяву в.о. керівника Каховської місцевої прокуратури Яриш Я. про роз`яснення рішення Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 24.02.2020 року у цивільній справі за позовом керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області Д. С`єдіна в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, ОСОБА_1 про визнання недійсним наказу, скасування запису про державну реєстрацію та зобов`язання повернути земельну ділянку - задовольнити.
Роз`яснити резолютивну частину рішення Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 24.02.2020 року у цивільній справі № 658/2887/19 в частині компенсації прокуратурі Херсонської області судового збору, сплаченого за подання позовної заяви, в розмірі 3842,00 грн. за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Компенсацію судового збору слід розуміти, як повернення з Державного бюджету прокуратурі Херсонської області (м. Херсон, вул. Михайлівська, буд. № 33, код ЄДРПОУ: 04851120, р/р НОМЕР_1 ) сплаченого за подання позовної заяви судового збору в розмірі 3842,00 грн.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду через Каховський міськрайонний суд Херсонської області.
Суддя:Г. В. Подіновська
Суд | Каховський міськрайонний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2020 |
Оприлюднено | 03.07.2020 |
Номер документу | 90170670 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
Подіновська Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні