Рішення
від 02.07.2020 по справі 151/237/20
ЧЕЧЕЛЬНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 151/237/20

Провадження № 2/151/156/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2020 р.

Чечельницький районний суд Вінницької області

в складі: головуючого Моцного В.С.

при секретарі: Бондаренко В.П.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження в смт. Чечельник, Вінницької області цивільну справу №151/237/20 за позовною заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (місце реєстрації АДРЕСА_2 ), третя сторона яка не заявляє самостійних вимог Бритавська сільська рада Чечельницького району Вінницької області (місцезнаходження с. Бритавка, вул. Радянська, Чечельницького району, Вінницької області, код ЄДРПОУ 04331863) про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 та Бритавської сільської ради Чечельницького району Вінницької області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю. Позовні вимоги мотивує тим, що з травня 2010 року він вважається власником житлового будинку по АДРЕСА_1 , що підтверджується розпискою, відповідно до якої він 15 травня 2010 року передав кошти в сумі 7 200 (сім тисяч двісті гривень) ОСОБА_2 за придбання будинку. Оформити будинок мали намір після виготовлення технічної документаці на будинок та реєстрації права власності на будинок за спадкоємцем, але відповідач від цієї процедури відсторонився і він не може примусити його нотаріально оформити договір купівлі продажу. Так як він з 2010 року почав відкрито користуватися будинком, доглядає за господарством, утримує його, постійно проводить ремонт, тому просить суд визнати за ним право власності на домоволодіння за набувальною давністю.

В судове засідання позивач не з`явився, звернувшись до суду з письмовою заявою про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, просить задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, звернувшись до суду з письмовою заявою про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає, проти задоволення позову не заперечує.

Представник відповідача сільський голова Бритавської сільської ради Чечельницького району Вінницької області Жовтяк В.Г. в судове засідання не з`явився, звернувшись до суду з письмовою заявою про розгляд справи без його участі, позов визнає, не заперечує проти його задоволення.

Згідно ч.3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У відповідності до вимог ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до частин 1, 2 та 4 статті 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню по слідуючих обставинах.

Згідно до виписок з погосподарських книг виданих Бритавською сільською радою Чечельницького району Вінницької області від 19.05.2020 року, особові рахунки 176 та 200 за 2001-2010 роки головою домогосподарства за адресою АДРЕСА_1 , був ОСОБА_3 .

Відповідно до свідоцтва про смерть виданого виконкомом Бритавської сільської ради Чечельницького району Вінницької області серія НОМЕР_1 виданого 25 лютого 2009 року ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 є його син ОСОБА_2 , що підтверджується витягами із спадкового реєстру № НОМЕР_2 та № 60260122.

Відповідно до довідки КП "Тульчинське МБТІ" від 10 березня 2020 року № 259, станом на 31.12.2012 року згідно архівних даних право власності на нерухоме майно, яке розташоване за адресою АДРЕСА_1 не зареєстровано.

Відповідно до розписки від 15 травня 2010 року ОСОБА_2 продав свій житловий будинок в с. Бритавка ОСОБА_1 , гроші в сумі 7200 гривень ОСОБА_2 отримав.

Із довідки виданої Бритавською сільською радою Чечельницького району Вінницької області від 10.03.2020 року за № 104 з погосподарської книги АДРЕСА_3 3, обєкт погосподарського обліку № 0208-1, житловий будинок АДРЕСА_1 відноситься до суспільної групи міщани. Станом на 2011 рік склад двору слідуючий : ОСОБА_1 - голова двору, 1983 року народження; ОСОБА_4 - 1981 року народження; ОСОБА_5 - дочка, 2010 року народження; ОСОБА_6 - син, 2012 року народження.

Відповідно до довідки виданої Бритавською сільською радою Чечельницького району Вінницької області від 21.05.2020 року за № 143, гр. ОСОБА_4 починаючи з 2010 року (після купівлі будинку по АДРЕСА_4 ) і по нинішній рік щорічно стабільно платила земельний податок за присадибну ділянку, наданій їй у власність сесією сільської ради.

Згідно довідки виданої ТОВ "Енера Вінниця" позивач ОСОБА_1 який проживає в АДРЕСА_5 , особовий рахунок НОМЕР_3 станом на 20.05.2020 рік не має заборгованості по оплаті за електроенергію.

Згідно ч. 1 ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.

Особа, яка заявляє про давність володіння, може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є.

Частиною 4 ст. 344 ЦК України передбачено, що право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.

У пункті 9 Постанови пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 № 5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав роз`яснено, що відповідно до частини першої статті 344 ЦК особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено ЦК.

При вирішенні спорів, пов`язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке:

- володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності;

- володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна;

- володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності. У разі втрати не із своєї волі майна його давнісним володільцем та повернення цього майна протягом одного року або пред`явлення протягом цього строку позову про його витребування набувальна давність не переривається (частина третя статті 344 ЦК). Не переривається набувальна давність, якщо особа, яка заявляє про давність володіння, є сингулярним чи універсальним правонаступником, оскільки в цьому разі вона може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є (частина друга статті 344 ЦК).

Ураховуючи положення пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень ЦК про те, що правила статті 344 ЦК про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом, та беручи до уваги, що ЦК набрав чинності з 1 січня 2004 року, положення статті 344 ЦК поширюються на правовідносини, що виникли з 1 січня 2001 року.

Отже, визнання судом права власності на нерухоме майно за набувальною давністю може мати місце не раніше 1 січня 2011 року.

При цьому суди мають виходити з того, що коли строк давнісного володіння почався раніше 1 січня 2001 року, то до строку, який дає право на набуття права власності за набувальною давністю, зараховується лише строк з 1 січня 2001 року. Разом із тим, якщо перебіг строку володіння за давністю почався після цієї дати, то до строку набувальної давності цей період зараховується повністю.

Рішення суду, що набрало законної сили, про задоволення позову про визнання права власності за набувальною давністю є підставою для реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (пункт 5 частини першої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"). (п. 14 Постанови)

Згідно ч. 4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Відповідно до п.24 ч. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №2 від 12 червня 2009 року "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції", у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.

Враховуючи викладене та приймаючи до уваги, що будинок набутий позивачем правомірно, а другим шляхом визнати за ним право власності неможливо, через відсутність належних документів, визнання відповідачами позову, яке не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає за можливе визнати за ОСОБА_1 право власності на будинок відповідно до технічного паспорту станом на 29 лютого 2020 року житловою площею 41.6 кв.м., загальною площею 66.3 кв.м., допоміжною площею 24.7 кв.м., який позначений на плані літ. "А"- житловий будинок, літ "а" - тамбура, літ. "Б" - літньої кухні, літ. "б" - веранди, літ. "В" - сарая, літ. "Г" - гаража, літ. "П" - погріба, 1-2 - огорожі, 3 - колодязя за набувальною давністю.

На підставі викладеного та керуючись ст. 41 Конституції України, ст ст. 10,12,13,14, 28,223,247,258,259,263,264,265 ЦПК України, ст.ст. 328, 335-344 ЦК України, п.8 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з погосподарськими спорудами, що розташований за адресою АДРЕСА_4 , житловою площею 41.6 кв.м., загальною площею 66.3 кв.м., допоміжною площею 24.7 кв.м., який позначений на плані літ. "А"- житловий будинок, літ "а" - тамбура, літ. "Б" - літньої кухні, літ. "б" - веранди, літ. "В" - сарая, літ. "Г" - раража, літ. "П" - погріба, 1-2 - огорожі, 3 - колодязя за набувальною давністю.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Чечельницький районний суд Вінницької області. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання ) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

У відповідності до п.п. 15.5) п.15 ч. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя : В.С. Моцний

СудЧечельницький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення02.07.2020
Оприлюднено06.07.2020
Номер документу90177216
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —151/237/20

Рішення від 02.07.2020

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Моцний В. С.

Ухвала від 05.06.2020

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Моцний В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні