Справа № 703/3602/19
2/703/263/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2020 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області у складі
головуючого - судді Кирилюк Н.А.
з секретарем судового засідання Римським Д.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернівської сільської ради Смілянського району про визнання права власності на спадкове майно,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Тернівської сільської об`єднаної громади Черкаської області про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Попівка Смілянського району померла її мати ОСОБА_2 , яка мала право на земельну частку (пай) розміром 2,40 в умовних кадастрових гектарах в адмінмежах Попівської сільської ради.
Позивач стверджує, що вона є єдиним спадкоємцем за законом першої черги після матері, спадщину вона прийняла шляхом вступу в управління спадковим майном. Однак, одержати свідоцтво про право на спадщину не може у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно. У зв`язку з цим, постановою нотаріуса від 06 серпня 2019 року їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії.
Ухвалою від 02 березня 2020 року суд за клопотанням представника позивача замінив відповідача по справі на Тернівську сільську раду Смілянського району.
В судове засідання позивач та його представник не з`явились. В направленій до суду заяві представник позивача просила розглядати справу у її відсутності та відсутності позивача.
Представник відповідача в судове засідання також не з`явився з невідомих суду причин, хоча про час і місце розгляду справі сільська рада була повідомлена належним чином.
За таких обставин суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає можливим розглянути справу, в порядку, передбаченому гл. 11 ЦПК України, у відсутність відповідача, який згідно ст. 128 ЦПК України повідомлена про день та час розгляду справи належним чином і позов задовольнити, виходячи з наступного.
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Попівка Смілянського району Черкаської області померла ОСОБА_2 .
У відповідності із свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 та свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_3 померла доводилась позивачу матір`ю.
Як встановлено з повідомлення міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Смілі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 18 квітня 2019 року на ім`я ОСОБА_2 видавався сертифікат на право земельну частку (пай) серії ЧР № 0235449, яка перебуває у колективній власності колективного с/г підприємства Пам`ять Леніна в адміністративних межах Попівської сільської ради розміром 2,40 в умовних кадастрових гектарах, відомості про що було зареєстровано в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), які видаються громадянам з колективної та інших форм власності, за № 183 від 27 червня 1997 року. До суду було направлено копію відповідного сертифікату.
З повідомленням Смілянської держнотконтори від 05 лютого 2020 року встановлено, що із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після ОСОБА_2 звернулась ОСОБА_1 Постановою нотаріуса від 06 серпня 2019 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Враховуючи, що ОСОБА_2 померла в 1997 році, застосуванню до цих правовідносин підлягають норми Цивільного кодексу в редакції 1963 року.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 524 ЦК України спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Враховуючи, що ОСОБА_2 за життя не розпорядилась належним їй майном шляхом складання заповіту, спадкуванню здійснюється за законом.
У відповідності з ч. 1 ст. 529 ЦК України при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Таким чином, ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги як дочка спадкодавця.
Статтею 549 ЦК України визначено дії, що свідчать про прийняття спадщини. Так, згідно з ч. 1 цієї статті визнається, що спадкоємець прийняв спадщину,якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Згідно з довідками виконавчого комітету Попівської сільської ради від 08 листопада 2018 року та Попівського старостинського округу виконавчого комітету Тернівської сільської ради від 09 січня 2020 року позивач проживала разом із своєю матір`ю в с. Попівці до дня її смерті, здійснювала за нею догляд та поховала її. Після смерті матері ОСОБА_1 вступила в оперативне правління та користування майном померлої, розпорядилась її речами, чим саме прийняла спадщину.
На підставі п. 4.14 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7 передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи, що на даний час у позивача відсутні передбачені чинним законодавством правовстановлюючі документи на спадкове майно, вона позбавлена можливості оформити право власності на це майно у визначений законом спосіб, а тому позов належить задоволити у повному обсязі
Вимог про стягнення з відповідача судового збору позивач не заявила, а тому їх слід віднести на її рахунок.
Керуючись ст. 5, 12, 13, 141, 263, 265, 268, 280-282 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Тернівської сільської ради Смілянського району (с. Тернівка Смілянського району Черкаської області, вул. Леніна, 35, код ЄДРПОУ 34139687) задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право на земельну частку (паю) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного с/г підприємства Пам`ять Леніна с. Попівка Смілянського району Черкаської області розміром 2,40 в умовних кадастрових гектарах, на яке було видано сертифікат на земельну частку (пай) серії ЧР № 0235449 на ім`я ОСОБА_2 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Рішення може бути оскаржене позивачем до апеляційного суду Черкаської області через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Головуючий: Н. А. Кирилюк
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2020 |
Оприлюднено | 05.07.2020 |
Номер документу | 90195605 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Кирилюк Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні