Рішення
від 03.07.2020 по справі 930/594/20
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 липня 2020 р. Справа № 930/594/20

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян Марини Бондівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Тульчинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог вказує на протиправність дій Тульчинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області, які полягають у перерахунку належної пенсії по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня поточного року по формулі використаній в пункті 9-1 постанови Кабінету Міністрів України № 1210.

Так, просить суд зобов`язати Тульчинське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нарахувати та виплатити належну пенсію по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня поточного року по формулі: П - 80%х5хЗп(мін), де П - розмір пенсії, Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, без обмеження розміру пенсії по інвалідності, також просить стягнути протиправно не нараховану та невиплачену частину пенсії з 26.04.2019 року.

Зазначає, що відповідачем перераховано пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, а не відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На думку позивача, при обчисленні основного розміру пенсії по формулі відповідач мав врахувати норми прямої дії, а саме Закону України "Про статус і соціальним захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка визначає порядок обчислення пенсії, виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Позивач не погоджується з такими діями управління та вважає, що наявні всі підстави для здійснення йому перерахунку пенсії в розмірі п`ятикратної заробітної плати, у зв`язку з чим звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 05.05.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в порядку статті 263 КАС України.

21.05.2020 року відповідачем надано відзив на позовну заяву, згідно якого заперечує проти задоволення позову та вказує, що пенсію перераховано виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2019 року відповідно до формули затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року. Так представник акцентував увагу, що Порядком № 1210 передбачено застосування під час обчислення основного розміру пенсії середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який визначається шляхом ділення п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року на розмір середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Ухвалою суду від 03.07.2020 року замінено первинного відповідача його правонаступником - на Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію по інвалідності, як особа з інвалідністю ІІІ групи, а з 29.10.2019 року - ІІ групи, відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

10.04.2018 року позивач звернувся до Тульчинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області із заявою довільної форми про перерахування йому пенсії відповідно в п`ятикратному розмірі з 01.10.2017 року.

За наслідком розгляду даної заяви, управління листом № 37/13-13/2 від 25.01.2018 року, повідомило, що підстави для перерахунку пенсії з 01.10.2017 року - відсутні.

01.07.2019 року відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , однак останній не погоджується із застосуванням пенсійним органом положень постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року. На думку позивача, при обчисленні основного розміру пенсії по формулі відповідач мав врахувати норми прямої дії, а саме Закону України "Про статус і соціальним захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка визначає порядок обчислення пенсії, виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується виходить з наступного.

Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" урегульовано порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Так, частинами 1-3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції Закону України № 231-V від 05.10.2006 року, що діяла до 01.10.2017 року) передбачалося, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настали внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначав Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Порядок № 1210).

Таким чином, відповідно до Порядку № 1210 здійснювався розрахунок пенсій, визначених частиною 2 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який не розповсюджувався на пенсії, передбачені частиною 3 статті 59 вказаного Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року № 2148-VIII статтю 59 Закону № 796-ХІІ викладено у новій редакції.

Зокрема, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у новій редакції, яка застосовується з 01.10.2017 року, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Також зазнав змін і Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.

Так, 15.11.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набула чинності з 01 жовтня 2017 року.

Вказаною постановою внесено зміни до Порядку № 1210, шляхом заміни у першому реченні пункту 1 слова і цифри "статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на слова і цифри "статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Водночас постановою № 851 Порядок № 1210 доповнено пунктом 9-1, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв/100%), де:

- П - розмір пенсії;

- Зс-середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;

- Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;

- Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = (Зп(мін) х 5) / Зс1, де:

- Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

- Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Отже, починаючи з 01.10.2017 року умови, порядок призначення та обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, та пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, які призначені відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначаються та розраховуються відповідно до Порядку № 1210.

Відповідного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 24.12.2019 року у справах №816/1962/18 та № 816/1454/18, в яких зазначив, що пункт 9-1 Порядку № 1210 прийнятий на реалізацію норми частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а відтак може бути застосований виключно до осіб, на яких поширюється дія частини 3 статті 59 вказаного Закону.

25.04.2019 року Конституційний Суд України рішенням № 1-р (ІІ)/2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, а тому воно втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Тобто, згідно з цим рішенням Конституційного Суду України гарантії соціального захисту визначені частиною 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ поширюються на усіх військовослужбовців незалежно від виду військової служби, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Отже, прийняття Конституційним Судом України рішення від 25.04.2019 року №1-р(ІІ)/2019 справа № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) стало підставою для поширення права на перерахунок пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, в тому числі і на категорію військовослужбовців, до числа яких належить позивач.

У зв`язку з визнанням Конституційним Судом України неконституційним словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону № 796-XII, постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року № 543 абзац 1 пункту 9-1 Порядку № 1210 викладено у такій редакції: "За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:".

Суд першочергово виходить з того, що спір у цій справі виник внаслідок різного тлумачення учасниками спору формули обчислення розрахунку пенсії по інвалідності військовослужбовцям та військовозобов`язаним, інвалідність яких пов`язана з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що передбачена пунктом 9-1 Порядку № 1210.

Зі змісту спірних у даній справі дій Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вбачається, що пенсію позивачу було перераховано за формулою: П=Зс*Кзс*(Кв / 100%), визначеною пунктом 9-1 Порядку № 1210.

Цією нормою передбачено застосування для обчислення пенсії трьох складових: середнього показника середньої заробітної плати (доходу), середньомісячного коефіцієнта заробітної плати та розміру відшкодування фактичних збитків. Іншого способу (формули) для обчислення пенсії по інвалідності особам з числа учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи чинним законодавством не передбачено.

У свою чергу, суд зазначає, що п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, враховується при обчисленні пенсії для розрахунку значення "Кзс" - середньомісячного коефіцієнту заробітної плати. При цьому суд погоджується із доводами відповідача, що висновок позивача щодо необхідності перерахунку його пенсії виходячи безпосередньо з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати є хибним, оскільки п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати є не сталою величиною, з якої визначається розмір пенсії, а лише складовою формули для визначення середньомісячного коефіцієнту заробітку, з якого проводиться обчислення пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ.

Більше того, п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, являє собою вихідний показник для обчислення пенсії, який сам по собі не враховує індивідуальних особливостей кожного окремого пенсіонера (зокрема, розміру відшкодування фактичних збитків (у відсотках)), а тому застосування формули, наведеної у пункті 9-1 Порядку № 1210, дозволяє визначити розмір пенсії індивідуально для кожного пенсіонера із врахуванням його особливостей.

За таких обставин, позивачу пенсія виплачується відповідно до вимог п. 9-1 Порядку № 1210, саме який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796-ХІІ.

Відтак, із урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, що управління пенсійного фонду при перерахунку та виплати пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, діяло у межах повноважень та у спосіб визначений чинним законодавством. Як наслідок, відсутні підстави для здійснення перерахунку та виплати і, відповідно, стягнення різниці, а отже позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, в задоволенні позову слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, яка не є суб`єктом владних повноважень у разі відмови у задоволенні позову судовий збір не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)

Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 03.07.2020 року.

Суддя Мультян Марина Бондівна

СудВінницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення03.07.2020
Оприлюднено06.07.2020
Номер документу90199165
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —930/594/20

Рішення від 03.07.2020

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Мультян Марина Бондівна

Ухвала від 03.07.2020

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Мультян Марина Бондівна

Ухвала від 05.05.2020

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Мультян Марина Бондівна

Ухвала від 06.03.2020

Адміністративне

Немирівський районний суд Вінницької області

Науменко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні