ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" липня 2020 р. Справа№ 925/1058/19
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Сітайло Л.Г.
суддів: Пашкіної С.А.
Буравльова С.І.
при секретарі судового засідання Бовсунівській Л.О.
за участю представників сторін
Позивач Ігнатенко В.М.
Відповідач не з`явився
розглянувши апеляційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське - 36"
на рішення Господарського суду Черкаської області від 12.03.2020 (повний текст складено 15.05.2020)
у справі №925/1058/19 (суддя Грачов В.М.)
за позовом Приватного підприємства Торговий дім "Троянда"
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське - 36" про визнання протиправним і скасування рішення загальних зборів об`єднання, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство Торговий дім "Троянда" звернулось до господарського суду Черкаської області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36", в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення загальних зборів співвласників Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" про встановлення внесків на утримання багатоквартирного будинку від 29.08.2017 року, оформлене протоколом № 2 та відшкодувати судові витрати.
Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем норм діючого законодавства та положень Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" при прийнятті загальними зборами рішення про встановлення розміру внесків оформленого протоколом № 2 від 29.08.2017 року. Зокрема, не дотримано порядок скликання позачергових зборів, невірний розрахунок щомісячних внесків, неповна інформація про співвласників у спірному протоколі № 2 від 29.08.2017 року, відповідно до вимог ч. 7 ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", а тому рішення зборів відповідача є незаконними.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 12.03.2020 позов задоволено повністю. Визнано недійсним рішення загальних зборів співвласників Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське - 36" про визначення внесків на утримання багатоквартирного будинку, оформлене пунктом 2 порядку денного протоколу №2 від 29.08.2017 року. Стягнуто з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське - 36" на користь Приватного підприємства Торговий дім "Троянда" судові витрати в сумі 1921 грн.
При ухваленні зазначеного рішення, місцевий господарський суд виходив з того, що рішення загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" про встановлення внесків на утримання багатоквартирного будинку від 29.08.2017 року та оформлене протоколом №2, прийнято з порушенням відповідачем вимог п. 5.2. Статуту, статей 6, 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське - 36" звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Черкаської області від 12.03.2020 скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Вимоги та доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що місцевим господарським судом помилково застосовано ст. 167 ГПК України. При цьому, оскаржуване рішення порушує права інших співвласників багатоквартирного будинку, оскільки фактично звільнено одного із співвласників сплачувати належні внески. Також, апелянт зазначає, що судом безпідставно не прийнято подані відповідачем докази, на підтвердження своїх доводів. Крім того, апелянт посилається на рішення господарського суду Черкаської області від 05.07.2019 у справі №925/187/19, в якому, на думку апелянта, предметом спору вже була вимога про скасування рішення загальних зборів співвласників №2 від 29.08.2017.
Згідно з Витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.06.2020 по справі №925/1058/19 визначено колегію суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя: Сітайло Л.Г. судді: Буравльов С.І. Пашкіна С.А.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 09.06.2020 відкрито апеляційне провадження та призначено розгляд справи на 01.07.2020.
25 червня 2020 року, через відділ забезпечення автоматизованого розподілу, контролю та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду, від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу.
В судовому засіданні 01.07.2020 представник позивача заперечив проти доводів, викладених в апеляцій скарзі та просив залишити без змін оскаржуване рішення. Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Згідно з п. 11, ст. 270 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, стосовно якого немає відомостей щодо його повідомлення про дату, час і місце судового засідання, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки будуть визнані судом поважними.
Відповідно до п. 12 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Таким чином, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Враховуючи те, що наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об`єктивного розгляду справи, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги у відсутності представника відповідача.
Відповідно до ст. 269, ч. 1 ст. 270 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. У суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження, з урахуванням особливостей, передбачених при перегляді справ в порядку апеляційного провадження.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи у повному обсязі, перевіривши повноту встановлення обставин справи та їх юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вислухавши пояснення представників сторін, суд апеляційної інстанції встановив наступне.
08 червня 2017 року установчими зборами співвласників багатоквартирного будинку № 36 по вул. Б. Хмельницького у м. Сміла прийнято рішення про створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, затверджено статут об`єднання, обрано членів правлінням ОСББ, голову правління та ревізійну комісію, уповноважено осіб для проведення державної реєстрації ОСББ, яке оформлене протоколом № 1.
Позивачу в багатоквартирному будинку № 36 по вул. Б. Хмельницького у м. Сміла на праві приватної власності належать вбудовано-прибудовані нежитлові приміщення - магазин "Троянда" площею 554,0 кв.м, згідно з свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, видане виконавчим комітетом Смілянської міської ради 10.08.2012 серія САЕ № 453622.
Статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" затверджено рішенням установчих зборів Об`єднання, викладеним у протоколі № 1 від 08.06.2017 року (далі - Статут).
Відповідно до п. 1.1. Статуту, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" створено власниками квартир та приміщень багатоквартирного будинку № 36 по вул. Б. Хмельницького у місті Сміла, відповідно до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Статутом передбачено наступне:
п. 1.2. - об`єднання діє відповідно до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", чинного законодавства України та цього статуту;
п. 1.3. - власники квартир, житлових і нежитлових приміщень повинні виконувати вимоги чинного законодавства України та Статуту об`єднання, який розробляється на підставі типового статуту і затверджується рішенням установчих зборів об`єднання;
п. 2.6. - об`єднання зобов`язане: забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам; забезпечувати виконання вимог статуту об`єднання; виконувати свої договірні зобов`язання; забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна;
п. 3.2. - перелік майна, що перебуває у спільній власності, права та обов`язки співвласників щодо цього майна: площа забудови - 7425 кв.м.; площа сходових клітин - 730.6 кв.м.; підвали - загальна площа - 1154 кв.м.; прибудинкової території - 5975 кв.м.
Співвласники приймають рішення щодо управління спільним майном будинку. Частка в загальному обсязі обов`язкових платежів на утримання і ремонт спільного майна будинку встановлюється пропорційно до загальної площі житлових та нежитлових приміщень, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб;
п. 4.1. - органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, збори представників, правління та ревізійна комісія об`єднання;
п. 4.2. - вищим органом управління об`єднання є загальні збори;
п. 4.3. - загальні збори скликаються і проводяться згідно з вимогами цього статуту та чинного законодавства;
п. 4.4. - загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік за рішенням правління або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників;
Пунктом 5 Статуту визначено порядок скликання та проведення загальних зборів. Періодичність проведення зборів. Порядок голосування на зборах та прийняття рішень на них. Перелік питань, для вирішення яких потрібна кваліфікована більшість. Зокрема, п.п. 5.1., 5.2. Статуту обумовлено наступне: чергові загальні збори співвласників скликаються правлінням не рідше ніж раз на рік, як правило по закінченню календарного року для розгляду результатів діяльності об`єднання. Позачергові загальні збори співвласників можуть бути скликані як за вимогою членів правління об`єднання, так і за ініціативи групи з не менш як трьох власників.
Повідомлення про проведення загальних зборів співвласників надсилається в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) на вказану адресу. Повідомлення надсилаються не пізніше ніж за 14 днів до дати проведення загальних зборів. У повідомленні про проведення загальних зборів зазначаються ініціатор проведення зборів, порядок денний, дата та місце їх проведення.
У загальних зборах мають право брати участь усі співвласники. Інтереси співвласника, який особисто не бере участі в зборах, може представляти його представник, який у такому разі має право голосувати від імені такого співвласника.
Загальні збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у будинку.
Рішення на загальних зборах приймаються шляхом відкритого поіменного голосування.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували співвласники (їхні представники), які разом мають більше половини від загальної кількості голосів співвласників.
Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього надано голосів не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів.
З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.
Рішення загальних зборів викладається письмово та засвідчується особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").
Якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої пунктом 2 цього розділу, ініціатором зборів (правління або ініціативною групою) проводиться письмове опитування серед власників, які не голосували на загальних зборах.
Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення загальних зборів. Якщо протягом цього строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, відповідні рішення вважаються не прийнятими.
Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення загальних зборів, і голоси, подані під час письмового опитування.
Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Рішення загальних зборів оприлюднюється шляхом розміщення його тексту в місцях загального користування будинку.
Згідно з п. 9.1. Статуту, співвласник має право брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному Законом "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" і статутом об`єднання.
Порядок здійснення прав співвласника не може порушувати права інших власників (п. 9.2. Статуту).
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державна реєстрація юридичної особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" проведена 25.07.2017 року, запис № 1024 102 0000 002523, ідентифікаційний код юридичної особи 41476707, керівником і підписантом є Капінос О.В.
Як вбачається з протоколу № 2 від 29.08.2017 року загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36", проведених 29.08.2017, загальна кількість співвласників об`єднання - 105 осіб, загальна площа будинку - 742,0 м 2 , загальна площа квартир - 5599,4 м 2 , нежитлових приміщень - 554 м 2 . У зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 75 осіб, яким належать квартири багатоквартирного будинку загальною площею 4935,29 м 2 . З урахуванням цієї інформації установчі збори визнано правомочними.
На порядок денний зборів виносилось 6 питань:
1.обрання голови та секретаря зборів;
2. про визначення внесків на утримання багатоквартирного будинку;
3.затвердження кошторису ОСББ "Богданівське-36" на 2017 рік (прийняття кошторису про утримання будинку та прибудинкової території, проекту кошторису на ремонтний та резервний фонди, тощо);
4. призначення бухгалтера;
5. про зміни персонального складу ревізійної комісії;
6.різне
По 1-5 питаннях, винесених на порядок денний загальних зборів, прийнято рішення:
по першому питанню: обрано головою установчих зборів Каретіна В.П., власника квартири №24, секретарем Карпенкіну Л.Г., власника квартири №2. За дане рішення проголосували - одноголосно 75 співвласників, проти - 0;
по другому питанню: встановлено з 01.09.2017 розмір щомісячного внеску співвласників житлових та нежитлових приміщень для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку та прибудинкової території в сумі 2 грн. 40 коп. за 1 кв.м. загальної площі квартири або нежитлового приміщення у багатоповерховому будинку за адресою: м. Сміла, вул. Б. Хмельницького, 36. Оплату внесків проводити до 20 числа наступного за звітним місяця. За дане рішення проголосували - одноголосно 75 співвласників, проти - 0;
по третьому питанню: встановлено з 01.08.2017 року розмір оплати працівників ОСББ "Богданівське-36" : голова правління - 1600 грн,, бухгалтер - 800 грн. За дане рішення проголосували 74 співвласники, проти - 1 співвласник;
по четвертому питанню: обрано бухгалтером ОСББ "Богданівське-36" Шарапову О.Б. власника квартири №81. За дане рішення проголосували - одноголосно 75 співвласників, проти - 0;
по п`ятому питанню: обрано до ревізійної комісії Созоненка І.О., власника квартири № 55. За дане рішення проголосували - одноголосно 75 співвласників, проти - 0.
Зазначене рішення оприлюднене шляхом розміщення його тексту на дошках оголошень у місцях загального користування будинку, відповідно до п. 5 Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" та абз. 6 ст. 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що не був повідомлений про проведення загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36", не був присутній 29.08.2017 року на вказаних загальних зборах та не приймав участь у прийнятті спірних рішень, оформлених протоколом № 2 від 29.08.2017 року. Стверджує, що лише в лютому 2019 року йому стало відомо про існування протоколу № 2 від 29.08.2017 року, положень Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36".
Щодо правового регулювання спірних правовідносин, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законами України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", іншими нормативними актами, виданими на їх виконання.
Згідно з частинами першою та третьою статті 167 Господарського кодексу України (далі - ГК України) корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Власник корпоративних прав бере участь у капіталі господарської організації, а реалізація правомочностей, які надаються власнику корпоративних прав, надає йому можливість впливати на діяльність господарської організації.
Відповідно, під корпоративними відносинами, маються на увазі відносини, які виникають, змінюються та припиняються щодо права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
За змістом частин першої та другої статті 55 ГК України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до ЦК України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Господарською діяльністю у ГК України вважається діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Цей Кодекс розрізняє господарську діяльність, яка має на меті отримання прибутку (підприємництво) і некомерційну господарську діяльність, яка здійснюється без такої мети (стаття 3).
Громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб`єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності, є учасниками відносин у сфері господарювання, а відносини, що складаються між суб`єктами господарювання та суб`єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю належать до господарських відносин (стаття 2, частина шоста статті 3 ГК України).
Питання господарської діяльності кооперативів врегульовано статтею 94 ГК України, яка визначає кооперативи як добровільні об`єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань, які можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Кооперативи здійснюють свою господарську діяльність відповідно до вимог ГК України, інших законодавчих актів.
Законодавець врегулював приписами статей 95-100 ГК України порядок створення та діяльності виробничих кооперативів, як таких, що є, поміж інших, підприємствами колективної власності, передбачивши водночас існування відповідного закону, що регулює діяльність різних видів кооперативів (частина перша статті 94 ГК України).
Зазначені вище норми ГК України кореспондуються із приписами статей 83, 85, 86 ЦК України, згідно з положеннями яких юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. Товариством є організація, створена шляхом об`єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом. Непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Непідприємницькі товариства (кооперативи, крім виробничих, об`єднання громадян тощо) та установи можуть, поряд зі своєю основною діяльністю, здійснювати підприємницьку діяльність, якщо інше не встановлено законом і якщо ця діяльність відповідає меті, для якої вони були створені, та сприяє її досягненню.
Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначаються Законом України Про кооперацію .
За змістом положень статей 2, 6, 9 цього Закону кооператив є юридичною особою, державна реєстрація якого проводиться в порядку, передбаченому законом. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо
Кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах (частина перша статті 7 Закону України Про кооперацію ).
Згідно з положеннями статті 12 Закону України Про кооперацію основними правами члена кооперативу є, зокрема, участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб; право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.
Відповідно до статті 19 Закону України Про кооперацію для досягнення мети своєї діяльності кооператив набуває та використовує майно, фінансові та інші ресурси. Джерелами формування майна кооперативу є: вступні, членські та цільові внески його членів, паї та додаткові паї; майно, добровільно передане кооперативу його членами; кошти, що надходять від провадження господарської діяльності; кошти, що надходять від створених кооперативом підприємств, установ, організацій; грошові та майнові пожертвування, благодійні внески, гранти, безоплатна технічна допомога юридичних і фізичних осіб, у тому числі іноземних інші надходження, не заборонені законодавством. Кооператив є власником будівель, споруд, грошових та майнових внесків його членів, виготовленої продукції, доходів, одержаних від її реалізації та провадження іншої передбаченої статутом діяльності, а також іншого майна, придбаного на підставах, не заборонених законом. Володіння, користування та розпорядження майном кооперативу здійснюють органи управління кооперативу відповідно до їх компетенції, визначеної статутом кооперативу.
За статтями 20, 21 Закону України Про кооперацію для забезпечення статутної діяльності кооператив у порядку, передбаченому його статутом, формує пайовий, резервний, неподільний та спеціальний фонди. Пайовий фонд - майно кооперативу, що формується за рахунок паїв (у тому числі додаткових) членів та асоційованих членів кооперативу. Неподільний фонд створюється в обов`язковому порядку і формується за рахунок вступних внесків та відрахувань від доходу кооперативу. Цей фонд не може бути розподілений між членами кооперативу, крім випадків, передбачених законом. Порядок відрахувань до неподільного фонду частини доходу визначається статутом кооперативу. Резервний фонд створюється за рахунок відрахувань від доходу кооперативу, перерозподілу неподільного фонду, пожертвувань, безповоротної фінансової допомоги та за рахунок інших не заборонених законом надходжень для покриття можливих втрат (збитків). Спеціальний фонд створюється за рахунок цільових внесків членів кооперативу та інших передбачених законом надходжень для забезпечення його статутної діяльності і використовується за рішенням органів управління кооперативу. Пай кожного члена кооперативу формується за рахунок разового внеску або часток протягом певного періоду. Майнові внески оцінюються у грошовій формі. Розмір паю члена кооперативу залежить від фактичного його внеску до пайового фонду. Паї, в тому числі резервного і спеціального фондів, є персоніфікованими і у сумі визначають загальну частку кожного члена кооперативу у майні кооперативу. У разі виходу або виключення з кооперативу фізична чи юридична особа має право на одержання своєї загальної частки натурою, грішми або (за бажанням) цінними паперами відповідно до їх вартості на момент виходу, а земельної ділянки - у натурі. Строк та інші умови одержання членом кооперативу своєї загальної частки встановлюються статутом кооперативу, при цьому строк одержання зазначеної частки не може перевищувати двох років, а відлік його розпочинається з 1 січня року, що настає з моменту виходу або виключення з кооперативу.
У випадку ліквідації кооперативу майно кооперативу, що залишилося після задоволення вимог кредиторів кооперативу, здійснення виплат членам кооперативу паїв та виплат на паї, кооперативних виплат, оплати праці, розрахунків з кооперативним об`єднанням, членом якого він є, розподіляється між членами кооперативу у порядку, визначеному статутом. Майно неподільного фонду не підлягає поділу між його членами і передається за рішенням ліквідаційної комісії іншій (іншим) кооперативній організації (кооперативним організаціям) або зараховується до доходу бюджету. При цьому у рішенні повинні бути визначені напрями використання зазначеного майна (частини шоста та сьома статті 29 Закону України Про кооперацію .
Особливості діяльності обслуговуючих кооперативів містяться у статтях 2, 23, 26 Закону України Про кооперацію .
Так, обслуговуючий кооператив - це кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу. Обслуговуючий кооператив надає послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку. Норма про кооперативні виплати не поширюється на сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи.
Таким чином, обслуговуючий кооператив незалежно від напряму його діяльності є господарською організацією - юридичною особою, яка здійснює некомерційну господарську діяльність з моменту державної реєстрації на підставі закону та свого статуту.
Особи, які є членами створеного ним обслуговуючого кооперативу, є правомочними брати участь в управлінні обслуговуючим кооперативом, отримувати певну частку активів обслуговуючого кооперативу, в разі ліквідації останнього відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами, що випливають з їх участі у кооперативі.
За змістом наведених вище норм, корпоративні права характеризуються, зокрема, тим, що особа, яка є учасником (засновником, акціонером, членом) юридичної особи має право на участь в управлінні господарською організацією та інші правомочності передбачені законом і статутними документами. Відповідно, члени обслуговуючого кооперативу незалежно від напряму його діяльності є носіями корпоративних прав, а відносини між його членами та кооперативом, які пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, є корпоративними.
Аналогічний за змістом висновок у відповідних правовідносинах викладено, зокрема у постановах Великої Палати Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 509/577/18 (провадження № 14-170цс19), від 1 жовтня 2019 року у справі № 910/7554/18 (провадження № 12-8гс19), від 17 грудня 2019 року у справі № 904/4887/18 (провадження № 12-92гс19).
З огляду на викладене, колегією суддів визнано безпідставними посилання апелянта на невірне застосування місцевим господарським судом норм ст 167 ГК України.
Статтею 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку":
- об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна;
- співвласники багатоквартирного будинку - це власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
В силу частин 1, 6 статті 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" у редакції від 19.07.2017 року, об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону.
Згідно з ч.ч. 4, 9 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Частини 6-13, 16 статті 6 Закону визначають прядок проведення зборів, голосування співвласників, прийняття рішень. Частина 11 ст. 6 Закону має посилку на норми Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" N 417-VIII від 14.05.2015 року щодо порядку проведення письмового опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах (стаття 10 Закону N 417-VIII від 14.05.2015 р.). Прикінцевими та перехідними положеннями Закону N 417-VIII, серед іншого, внесено зміни до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку". Змінами, про які йдеться, зокрема: скасовано поняття членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку (усі співвласники беруть участь в діяльності об`єднання); скасовано поняття кворуму на загальних зборах для прийняття рішень (скільки би співвласників не прийшло - загальні збори є правомочними і голосування проводиться); змінено механізм підрахунку голосів (голоси рахуються не від кворуму, а від загальної кількості голосів співвласників); змінено порядок розподілу голосів (за загальним правилом розподіл голосів здійснюється пропорційно площі, що належить співвласникам); введено письмове опитування.
Згідно ч.ч.1, 3, 13 ст. 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", у редакції від 19.07.2017, року визначені Статутні органи об`єднання, якими є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання.
Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників.
Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.
Відповідачем в п.п. 5.1., 5.2. Статуту обумовлено підстави та порядок скликання чергових та позачергових загальних зборів співвласників Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36", які узгоджуються з ст.ст. 6, 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку". Крім того, вказано, що рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього надано голосів не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів.
З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.
Рішення загальних зборів викладається письмово та засвідчується особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").
В той же час, як вірно встановлено місцевим господарським судом, співвласниками Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" не надано інформації та/або будь-яких підтвержуючих документів, якою ініціативною групою, яка мала би складатися не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень, скликані на 29.08.2017 загальні збори об`єднання.
При цьому, колегією суддів визнано безпідставними доводи апелянта, що судом першої інстанції безпідставно не враховано надані відповідачем докази, оскільки докази письмового опитування співвласників до протоколу № 2 загальних зборів від 29.08.2017 року, відповідачем подані з порушенням норми ч. 3 ст. 80 ГПК України, їх достовірність заперечується позивачем, і саме з цих підстав не прийняті судом.
Крім того, ухвалою суду від 25.02.2020 залишено без задоволення клопотання відповідача від 14.01.2020 року про приєднання документів до матеріалів справи, з урахуванням положень ст. 80 ГПК України.
Так, пунктом 3.2. Статуту визначено перелік майна, що перебуває у спільній власності, права та обов`язки співвласників щодо цього майна: площа забудови - 7425 кв.м.; площа сходових клітин - 730.6 кв.м.; підвали - загальна площа - 1154 кв.м.; прибудинкової території - 5975 кв.м.
В протоколі № 2 від 29.08.2017 року також зазначено загальну площу будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" - 7425 м 2 ., загальну площу квартир - 5599,4 м 2 , нежитлових приміщень - 554 м 2 . Загальна кількість співвласників Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" - 105. У загальних зборах 29.08.2017 року взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 75 осіб, яким належать квартири багатоквартирного будинку загальною площею 4935,29 м 2 . Таким чином, за рішення про затвердження кошторису ОСББ "Богданівське-36" на 2017 рік (прийняття кошторису про утримання будинку та прибудинкової території, проекту кошторису на ремонтний та резервний фонди, тощо), яке є п. 3 порядку денного, та яким встановлено з 01.08.2017 року розмір оплати працівників ОСББ "Богданівське-36": голова правління - 1600 грн., бухгалтер - 800 грн., проголосували 74 співвласники, проти - 1 співвласник, про що зазначеного в протоколі № 2 від 29.08.2017 року.
В протоколі № 2 не зазначено загальну площу квартир, враховуючи позитивні голоси лише 74 співвласників.
Крім того, в порушення п. 5.2. Статуту, ч. 3 ст. 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" прийнято позитивне рішення не маючи дві третини голосів від загальної кількості усіх співвласників. Дві третини від загальної площі будинку - 7425 м 2 , яка є у користуванні 105 співвласників становить 4950 м 2 , що є більшою від 4935,29 м 2 , зазначеної у спірному протоколі.
Таким чином, відповідачем не дотримано вимог щодо порядку повідомлення власників про проведення загальних зборів та вимог щодо наявного кількісного складу учасників.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про порушення відповідачем вимог п. 5.2. Статуту, статей 6, 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" при прийнятті спірного рішення.
Посилання апелянта на рішення господарського суду Черкаської області від 05.07.2019 року у справі № 925/187/19, яким відмовлено у задоволенні зустрічного позову приватного підприємства Торговий дім "Троянда" до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" про визнання недійсними та скасування протоколів загальних зборів співвласників № 2 від 29.08.2017 року, № 4 від 26.12.2017 року, № 4 від 25.12.2018, колегією суддів визнано безпідставним, з огляду на наступне.
Так, Рішенням господарського суду Черкаської області від 05.07.2019 у справі №925/187/19 первісний позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" до приватного підприємства Торговий дім "Троянда" задоволено частково. Стягнено з Приватного підприємства Торговий дім "Троянда" 28 808,00 грн. основного боргу по внесках за період з вересня 2017 по травень 2019 включно та 1921,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору. У задоволенні зустрічного позову Приватного підприємства Торговий дім "Троянда" до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" про визнання недійсними та скасування протоколів загальних зборів співвласників № 2 від 29.08.2017 року, № 4 від 26.12.2017 року, № 4 від 25.12.2018 року, якими обґрунтовано позовні вимоги щодо встановлення розміру внесків, відмовлено повністю.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 31.01.2020 року рішення господарського суду Черкаської області від 05.07.2019 року у справі № 925/187/19 залишено без змін.
Предметом спору у даній справі, є вимога позивача про визнання недійсними рішення загальних зборів відповідача - об`єднання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" від 29.08.2017 року, оформлених протоколом № 2 з мотивів суперечності процедур скликання і проведення зборів нормам Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", Закону України, "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Статуту об`єднання, порушенням права позивача, як співвласника будинку № 36 по вул. Б. Хмельницького у м. Сміла, на участь в управлінні власним майном.
В той же час, судом, при ухваленні рішення у справі №925/187/19, не досліджувалось питання дотримання норм законодавства при прийнятті рішення загальних зборів співвласників Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" про встановлення внесків на утримання багатоквартирного будинку від 29.08.2017 року, оформлене протоколом № 2, а в зустрічному позові відмовлено з підстав обрання неефективного способу захисту.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення загальних зборів співвласників Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське-36" про встановлення внесків на утримання багатоквартирного будинку від 29.08.2017 року, оформлене протоколом № 2 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, колегія суддів Північного апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Черкаської області від 12.03.2020 у справі №925/1058/19 відповідає фактичним обставинам справи, винесена з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак передбачених законом підстав для зміни та скасування оскаржуваного рішення немає.
Враховуючи вимоги ст. 129 ГПК України, судовий збір за подання апеляційної скарги покладається на апелянта.
Керуючись ст. ст. 129, 253-254, 269, 272, п.1 ч.1 ст. 275, 281-284 ГПК України, Північний апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богданівське - 36" на рішення Господарського суду Черкаської області від 12.03.2020 у справі №925/1058/19 залишити без задоволення.
2.Рішення Господарського суду Черкаської області від 12.03.2020 у справі №925/1058/19 залишити без змін.
3.Повернути до Господарського суду Черкаської області матеріали справи №925/1058/19.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та в строк передбаченими ст.ст.288, 289 ГПК України.
Повний текст постанови складено та підписано 06.07.2020
Головуючий суддя Л.Г. Сітайло
Судді С.А. Пашкіна
С.І. Буравльов
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2020 |
Оприлюднено | 08.07.2020 |
Номер документу | 90203985 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Сітайло Л.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні