Рішення
від 02.07.2020 по справі 913/221/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

02 липня 2020 року Справа № 913/221/20

м. Харків Провадження № 3/913/221/20

Господарський суд Луганської області у складі судді Секірського А.В., за участю секретаря судового засідання Селіверстової Н.О. , розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи за позовом

Фізичної особи-підприємця Андрійчака Стефана Стефановича, село Баранинці Ужгородського району Закарпатської області

до Приватного підприємства "Ганна Трейд" , село Мілуватка Сватівського району Луганської області

про стягнення 30 368 грн. 00 коп.

в присутності представників учасників справи:

від позивача - представник не прибув;

від відповідача - представник не прибув.

в с т а н о в и в:

Фізична особа-підприємець Андрійчак Стефан Стефанович звернулась до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Приватного підприємства "Ганна Трейд" про стягнення боргу за договором перевезення вантажу від 26.02.2020 № ЛГ 2 сумі 30 368 грн. 00 коп.

Рішенням Господарського суду Луганської області від 18.06.2020 у справі № 913/221/20 стягнуто з Приватного підприємства "Ганна Трейд" на користь фізичної особи-підприємця Андрійчака Стефана Стефановича борг в сумі 30 368 грн. 00 коп., судовий збір в сумі 2 102 грн. 00 коп.

Крім того, п. 3 резолютивної частини рішення суду було призначено судове засідання для вирішення питання про судові витрати позивача на 02.07.2020 об 11 год. 00 хв. та встановлено позивачу строк для подання доказів щодо розміру, понесених ним судових витрат протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

22.06.2020 о 17 год. 58 хв. на електронну адресу суду від представника позивача - адвоката Сочка В.І. надійшло клопотання від 22.06.2020 № б/н, підписане кваліфікованим електронним підписом, яке зареєстровано 23.06.2020, про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 3 400 грн. 00 коп. та проведення судового засідання без участі представника позивача, разом з договором про надання правової допомоги від 03.04.2020 № 136/АО, розрахунком судових витрат від 22.06.2020, звітом від 22.06.2020, актом приймання-передавання наданих послуг від 22.06.2020, платіжним дорученням від 27.05.2020 № 103.

Учасники справи правом на участь у судовому засіданні не скористались, хоча про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином та з огляду на приписи ч. 4 ст. 244 ГПК України їх неявка не є перешкодою для вирішення питання про прийняття додаткового рішення.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 221 ГПК України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Згідно п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

За змістом ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 зазначеного Закону).

Згідно ст. 16 ГПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України).

Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:

1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (ст. 124 ГПК України);

2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами: подання заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу.

3) розподіл судових витрат (ст. 129 ГПК України).

Згідно частин 1 та 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат пов`язаних з розглядом справи належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залучення свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Частиною 2 ст. 126 ГПК України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст. 126 ГПК України).

Відповідно до ч. 4 ст. 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Згідно ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Судом встановлено, що при прийнятті рішення у даній справі не було вирішено питання щодо розподілу судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, понесених позивачем на правничу допомогу.

Позивачем у позові було зазначено орієнтовний (попередній) розрахунок суми судових витрат на правничу допомогу в розмірі 4 000 грн. 00 коп. та заявлено клопотання про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

На виконання приписів ч. 8 ст. 129 ГПК України протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду позивачем надіслано клопотання від 22.06.2020 про відшкодування витрат, пов`язаних з оплатою послуг адвоката, в розмірі 3 400 грн. 00 коп., разом з договором про надання правової допомоги від 03.04.2020 № 136/АО, розрахунком судових витрат, звітом про виконану роботу від 22.06.2020, актом приймання-передавання наданих послуг від 22.06.2020, платіжним дорученням від 27.05.2020 № 103.

Правову допомогу позивачу надавало Адвокатське об`єднання "Ініціаліс" за договором про надання правової допомоги від 03.04.2020 № 136/АО.

Відповідно до умов вказаного договору фізична особа-підприємець Андрійчак С.С. доручає, Адвокатське об`єднання "Ініціаліс" приймає на себе зобов`язання надавати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим договором, а фізична особа-підприємець Андрійчак С.С. сплачує гонорар у порядку та строки обумовлені сторонами. Вартість правової допомоги, що надається складає 550 грн. 00 коп. за 1 годину (60 хвилин) правової допомоги. Для оплати наданої правової допомоги Адвокатське об`єднання "Ініціаліс" надає фізичній особі-підприємцю Андрійчаку С.С. рахунок-фактуру й акт виконаних робіт та наданих послуг та/або звіт про виконану роботу на надані послуги із зазначенням: переліку видів наданої правової допомоги; кількості відпрацьованих адвокатом годин; вартості наданої правової допомоги, розрахованої у порядку, визначеному в п. 2.1 договору. Грошові розрахунки між сторонами здійснюються у безготівковому порядку, шляхом перерахування фізичною особою-підприємцем Андрійчаком С.С. відповідних грошових сум зі свого поточного рахунку на поточний банківський рахунок Адвокатського об`єднання "Ініціаліс".

На підставі договору про надання правової допомоги від 03.04.2020 № 136/АО Адвокатським об`єднанням "Ініціаліс" видано ордер на ім`я адвоката Сочки В.І. для надання правової (правничої) допомоги у Господарському суді Луганської області.

На виконання умов договору адвокатом Адвокатського об`єднання "Ініціаліс" Сочкою В.І. 22.06.2020 складено звіт про виконану роботу та надані послуги, із якого вбачається, що адвокатом в межах укладеного договору від 03.04.2020 № 136/АО витрачено на ознайомлення з наданими матеріалами - 67 хвилин (вартість - 614 грн. 15 коп.), підготовку позовної заяви - 126 хвилин (вартість - 1 155 грн. 00 коп.), пошук судової практики стосовно пересилання документів "Нова пошта" - 83 хвилини (вартість - 760 грн. 83 коп.) та підготовку додаткових пояснень - 95 хвилин (вартість - 870 грн. 83 коп.). Всього витрачено часу 371 хвилину, тобто 6 год. 11 хв. Вартість правової допомоги - 3 400 грн. 00 коп.

Також, між фізичною особою-підприємцем Андрійчаком С.С. та Адвокатським об`єднання "Ініціаліс" підписано акт приймання-передавання наданих послуг від 22.06.2020 на суму 3 400 грн. 00 коп.

Надані послуги є сплаченими, що підтверджується копією платіжного доручення від 27.05.2020 № 103 на суму 3 400 грн. 00 коп.

Згідно ч. 1 ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у своїх рішенням у справах "Баришевський проти України" від 26.02.2015, "Гімадуліна та інші проти України" від 10.12.2009, "Двойних проти України" від 12.10.2006, "Меріт проти України" від 30.03.2004, "East/West Jinnee Limited" проти України" від 23.01.2014 вказував, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат за умови, що буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір - обґрунтованим.

Сформована практика Європейського суду з прав людини заснована на тому, що заявник має право на відшкодування витрат в розмірі, який був необхідний та розумний і дійсно понесений. Зокрема, у справі "Неймайстер проти Австрії" було вирішено, що витрати на правову допомогу присуджуються в тому випадку, якщо вони були здійснені фактично, були необхідними і розумними в кількісному відношенні (пункт 43 рішення "Неймайстер проти Австрії").

Згідно ч. 6 ст. 126 ГПК України обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Разом з цим, клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката відповідачем до суду не подавалось. Заперечень щодо наданого позивачем розрахунку судових витрат не подано. Доказів неспівмірності заявлених витрат до суду відповідачем також надано не було.

Згідно ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати (в тому числі пов`язані з наданням професійної правничої допомоги) покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Надані позивачем докази підтверджують наявність підстав для відшкодування судом витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 3 400 грн. 00 коп., оскільки цей розмір судових витрат відповідно до ст. 74 ГПК України доведений, документально обґрунтований та відповідає критерію розумної необхідності таких витрат.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 123, 126, 129, 221, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

Стягнути з Приватного підприємства "Ганна Трейд", місцезнаходження: 92633, Луганська область, Сватівський район, село Мілуватка, вулиця Куйбишева, будинок 34а, ідентифікаційний код 43367451 на користь фізичної особи-підприємця Андрійчака Стефана Стефановича, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи НОМЕР_1 витрати на професійну правову допомогу в розмірі 3 400 грн. 00 коп., видати наказ позивачу після набрання додатковим рішенням законної сили.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Додаткове рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду у строки, передбачені ст. 256 ГПК України, та порядку, визначеному п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Повне додаткове рішення складено - 06.07.2020 .

Суддя А.В. Секірський

Дата ухвалення рішення02.07.2020
Оприлюднено06.07.2020
Номер документу90205086
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/221/20

Рішення від 02.07.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Секірський А.В.

Рішення від 18.06.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Секірський А.В.

Ухвала від 21.04.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Секірський А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні