Рішення
від 03.07.2020 по справі 415/1759/20
ЛИСИЧАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 415/1759/20

Провадження № 2-о/415/241/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2020 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді Калмикової Ю.О.,

за участю секретаря Кравченко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання однією сім`єю, заінтересована особа Брянківська міська рада ,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернулась до Лисичанського міського суду з заявою про встановлення факту постійного проживання однією сім`єю, заінтересована особа Брянківська міська рада .

В обґрунтування заяви зазначила, що вона - ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , який був зареєстрований та постійно проживав, за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач мешкав спільно з чоловіком все сімейне життя. У зв`язку з проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областях подружжя були зареєстровані за однією, адресою а території підконтрольній українській владі, як внутрішньо, переміщені особи у АДРЕСА_2 .

Пенсію ОСОБА_2 недоотримав у зв`язку з проведення АТО, зокрема складною дорогою на територію підконтрольну українській владі та її вартості, а також за станом свого здоров`я. Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно у вигляді недоотриманої пенсії. Заповіт ОСОБА_2 не склав.

У травні 2017 року позивачу призупиненні пенсійні виплати. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

31 травня 2019 року, позивач звернувся до приватного нотаріуса Сєвєродонецького міського нотаріального округу Луганської області з приводу прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 . Проте отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з тим, що пропущений строк визначений ст. 1270 ЦК України, термін для прийняття спадщини (шість місяців).

На підставі викладеного просив суд, встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 разом із чоловіком ОСОБА_2 , однією сім`єю на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Доводи особи, яка подала позов

Заява мотивована тим, що заявнику відмовлено в отриманні свідоцтва про право на спадщину, в зв`язку з відсутністю доказів постійного проживання спадкодавця з спадкоємцем за однією адресою .

Надходження позовної заяви та інших заяв до суду

12.03.2020 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/1759/20 було відкрито провадження у цій цивільній справі.

07.03.2020 року заявниця надала письмове клопотання, в якому просила справу розглядати без її участі.

Заявник ОСОБА_1 судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, надала до суду письмове клопотання в якому просила справу розглядати за її відсутності.

Представник заінтересованої особи - Брянківська міська рада , в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

З матеріалів справи вбачається, що згідно з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 14.05.2019 р., наданого Кадіївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено актовий запис №86 (а.с.8).

Згідно з свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 22.07.2006р., виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Брянківського міського управління юстиції Луганської області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зареєстрували шлюб 21.05.1951 року, про що складено актовий запис №518. Прізвище дружини після укладення шлюбу - ОСОБА_4 (а.с.7).

Згідно з довідки від 20.08.2015 р. №924015726 про в`язання на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення ОСОБА_2 постійно проживав АДРЕСА_1 і перемістився з тимчасово окупованої території АДРЕСА_3 АДРЕСА_4 .

Згідно з довідки від 20.08.2015 р. №924015709 про в`язання на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення ОСОБА_1 постійно проживала АДРЕСА_1 і перемістилася з тимчасово окупованої території АДРЕСА_3 АДРЕСА_4 .

Згідно з постановою про відмову вчинення нотаріальної дії №184/02-31 від 31.05.2019 р., наданою приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського нотаріального округу Луганської області Фесенко О.М. відмовлено ОСОБА_1 в оформленні спадщини після смерті померлого ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не подала заяву про прийняття спадщини впродовж шести місяців з дня смерті спадкодавця (а.с.3).

Згідно з копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Брянківськии МВ УМВС України в Луганській області від 02.04.1998 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Брянка Луганської області, місце проживання відповідно до сторінки 11 АДРЕСА_1 (а.с.4).

Згідно з копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий Брянківськии МВ УМВС України в Луганській області від 02.04.1998 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Брянка Луганської області, місце проживання відповідно до сторінки 11 АДРЕСА_1 (а.с.9).

Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_5 , яка мешкає за адресою АДРЕСА_5 ОСОБА_1 проживала разом із ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 по день смерті ОСОБА_2 , разом вели спільне господарство (а.с.14, 17).

Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_6 , яка мешкає за адресою АДРЕСА_6 ОСОБА_1 проживала разом із ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 по день смерті ОСОБА_2 , разом вели спільне господарство (а.с. 15-16, 18).

Мотивувальна частина

Частиною 1 ст.4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Вирішуючи питання про встановлення даного юридичного факту суд виходить з того, що відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ст. 315 ЦПК України вбачається, що судом розглядаються справи про встановлення факту, в тому числі проживання однією сім`єю на час відкриття спадщини.

За змістом п.п. 23, 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини. Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. При розгляді справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 3 ст. 293 ЦПК України у порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі, про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя та інші справи у випадках, встановлених законом.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1278 ЦК України, частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.

Відповідно до ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Відповідно до ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше, як 5 років до часу відкриття спадщини.

Надаючи оцінку довідкам №206 від 06.09.2019 року , від 10.09.2019р. та акту №207 від 06.09.2019р., які видані органами влади на непідконтрольній Україні території, суд враховує висновки Європейського Суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, Loizidou v. Turkey , Cyprus v. Turkey ), а також Молдови та Росії (зокрема, Mozer v. the Republic of Moldova and Russia , Ilascu and Others v. Moldova and Russia ), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, Європейський Суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок Європейського Суду з прав людини в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, є винятком із загального принципу недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути заснована до таких дій, як наприклад реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи намібійський виняток у справі Кіпр проти Туреччини , Європейський Суд з прав людини, зокрема зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать. Тому суд як виняток бере до уваги надані заявником документи, видані на непідконтрольній Україні території та надає їм оцінку разом з іншими доказами по справі.

Враховуючи, що законом не визначено іншого порядку встановлення даного факту, а також те, що задоволення заяви має юридичне значення для заявника, суд вважає доведеним в судовому порядку факт проживання заявника із спадкодавцем ОСОБА_2 однією сім`єю на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 264, 265, 293, 315, 319 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання однією сім`єю, заінтересована особа Брянківська міська рада, задовольнити повністю.

Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю до відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_7 , реєстраційний номер НОМЕР_5 .

Заінтересована особа: Брянківська міська рада , місцезнаходження за адресою: 94100, Луганська область, м. Брянка, пл. Леніна, 9, ЄДРПОУ 26271280 .

СУДДЯ Ю. О. КАЛМИКОВА

СудЛисичанський міський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення03.07.2020
Оприлюднено07.07.2020
Номер документу90214904
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —415/1759/20

Рішення від 03.07.2020

Цивільне

Лисичанський міський суд Луганської області

Калмикова Ю. О.

Окрема ухвала від 12.03.2020

Цивільне

Лисичанський міський суд Луганської області

Калмикова Ю. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні