Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" липня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/279/20
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Вельмакіної Т.М.
секретар судового засідання: Малярчук Р.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Сичов Д.В. - довіреність №122/2 від 03.09.2020;
від відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз"
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "МИР-К"
про зобов`язання виконати певні дії
Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" звернулося до суду з позовом, згідно якого просить зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "МИР-К" (код ЄДРПОУ 36490049) укласти з Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (код ЄДРПОУ 20413052) Акт від 26.12.2019 року розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідності газових мереж між ПрАТ "Коростишівгаз" та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "МИР-К за адресою: м. Коростишів, вул. Миру, буд. 1.
23.03.2020 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 22.04.2020.
Ухвалою від 22.04.2020 суд відклав підготовче засідання на 21.05.2020.
Ухвалою від 21.05.2020 суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів та відклав підготовче засідання на 10.06.2020.
Ухвалою від 10.06.2020 суд закрив підготовче провадження та призначив справу №906/279/20 до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні 03.07.2020 представник позивача позов підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином, що вбачається з поштового повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 53).
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно позовної заяви, Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (надалі - позивач) вказує, що є суб`єктом господарювання, на якого покладено спеціальний обов`язок для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу.
Зазначає, що йому видана Ліцензія на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території м. Коростишів та Коростишівського району Житомирської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віддані, користуванні чи експлуатації ПрАТ "Коростишівгаз".
Пояснює, що на підставі типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015, позивач здійснює транспортування та розподіл природного газу побутовим споживачам за адресою: Житомирська область, місто Коростишів, вул. Миру, буд. 1.
Зсилаючись на ЗУ "Про ринок природного газу" та Кодекс Газорозподільних систем, вказує, що з метою забезпечення надійного, безаварійного та безпечного споживання природного газу мешканцями у багатоповерховому будинку №1 по вулиці Миру в місті Коростишеві, 30.10.2019 ним було направлено на адресу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мир-К" (відповідач) лист №156 з двома примірниками Акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідності газових мереж, з проханням в 10-денний термін узгодити і підписати акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відносно внутрішньобудинкової системи газопостачання будинку та повернути один екземпляр акта позивачу.
Однак, як зазначає позивач, підписаний відповідачем Акт та відповідь на зазначений лист отримано ним не було. 26.12.2019 позивач повторно направив на адресу відповідача лист щодо підписання Актів розмежування та повторно надав два примірника таких актів, однак відповідач проігнорував законну вимогу позивача.
Додатково позивач звертає увагу, що:
- відповідно до абз. 5 ч.З ст. 10 ЗУ "Про Житлово-комунальні послуги", кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території враховує обов`язковий перелік робіт (послуг), який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, а також періодичність виконання (надання) робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території. Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.07.2018 року №190, затверджений обов`язковий перелік робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території;
- положеннями п. 2 зазначеного наказу передбачено, що витрати на виконання робіт з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем електропостачання та газопостачання включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території у разі, якщо співвласники не доручили виконання цих робіт іншій особі згідно з частиною третьою статті 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд зобов`язати відповідача укласти з Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" Акт від 26.12.2019 року розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідності газових мереж між ПрАТ Коростишівгаз та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "МИР-К за адресою: м. Коростишів, вул. Миру, буд. 1.
Відповідач, згідно відзиву на позовну заяву (а.с. 27-28), заперечуючи позовні вимоги вказує, що не може прийняти та підписати будь-які Акти розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідності газових мереж, тому що:
- ОСББ не є споживачем послуг ПАТ "Коростишівгаз", оскільки відносини споживачів комунальної послуги газопостачання та ПАТ "Коростишівгаз" не стосуються ОСББ;
- ніколи житлово-комунальні підприємства, товариства, кооперативи, спілки та інше, не мали відношення ні до газопостачання, ні до інфраструктури - газопроводів, газорозподільного устаткування тощо;
- ст. 1 ЗУ "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає ОСББ як, юридичну особу, створену власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна, а не для експлуатації газових мереж;
- газові мережі завжди були власністю газопостачальних підприємств;
- ПАТ "Коростишівгаз" укладає індивідуальні персоніфіковані типові Договори зі споживачами природного газу "Про надання населенню послуг з газопостачання" (Копія додається), пунктом 1 якого передбачено: Газорозподільне підприємство, через газові мережі якого постачальник постачає газ споживачеві, забезпечує транспортування газу від газорозподільних станцій до об`єкта споживача.... , тобто постачання газу споживачу здійснюється через газову мережу, яка належить постачальнику;
- квартальна дворова газова мережа є неподільною технологічно, створена як єдиний трубопровід від газорозподільного підприємства до будинків по вулиці Миру (місто Коростишів, Житомирська область);
- всі співвласники ОСББ "МИР-К" проти пропозиції ПАТ "Коростишівгаз" підписати Акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідності газових мереж, тому що така пропозиція має на меті отримання додаткових грошових коштів зі споживачів, адже підписання такого Акту фактично означає взяття на баланс ОСББ частини газорозподільної мережі та передбачає оплату послуг з подальшого обслуговування цієї мережі, не зважаючи на те, що споживачі вже сплачують окремо платежі за розподіл та постачання газу. Вказані платежі встановлено Національною комісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) окремо для кожного постачальника і передбачає витрати на утримання підприємств, що надають послуги з газопостачання;
- більшість власників квартир ОСББ "МИР-К" непрацездатні за станом здоров`я та за віком, тому не можуть задовольняти необґрунтовані вимоги підприємств з газопостачання, кошти ОСББ формуються виключно внесками на поточне утримання будинку та прибудинкової території;
- через ситуацію, що склалася з нав`язуванням підписати Акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідності газових мереж між ПАТ "Коростишівгаз" та ОСББ "МИР-К", що фактично означає прийняти на баланс ОСББ частину газорозподільної мережі, ОСББ "МИР-К" змушене розглядати питання про ліквідацію, після 11-ти років існування.
Додатково повідомляє, що згідно матеріалів, які містяться на порталі Судова влада України та є у вільному доступі, вказаний вище позов ПАТ "Коростишівгаз" було подано виключно до ОСББ "МИР-К", хоча ОСББ "МИР-К" не єдине об`єднання співвласників багатоквартирного будинку у м. Коростишів;
- ОСББ "МИР-К" не може сплатити судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102,00 грн на користь ПАТ "Коростишівгаз", так як ОСББ є неприбутковою організацією, не має "вільних" коштів; сплачені внески членів ОСББ залишаються їх власністю і використовуються лише на потреби ОСББ за погодженням зі співвласниками, тому ОСББ не може утримувати і оплачувати послуги юриста чи адвоката.
Додатково у поясненнях (а.с. 38-40) відповідач наголосив на тому, що не є власником чи балансоутримувачем внутришньобудинкової системи газопостачання, не є суміжним суб`єктом ринку природного газу, в будинку взагалі відсутні внутрішньобудинкові системи газопостачання загального користування співвласниками багатоквартирного будинку, об`єкти газоспоживання кожної квартири будинку підключені безпосередньо до газорозподільного газопроводу, кожна квартира має власний проект газифікації та індивідуальні газові прилади для опалення своїх квартир, приготування їжі та підігріву води, а також власником кожної квартири в індивідуальному порядку укладені договори на постачання та розподіл природного газу.
У запереченні на відзив (а.с. 35-36) позивач зауважив, що посилання відповідача на те, що вони є неприбутковою організацією, яка не має вільних коштів, а також те, що більшість власників квартир є непрацездатними, не є підставою для відмови у підписанні Акту розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідності газових мереж. На думку позивача, ігнорування правил безпеки систем газопостачання є неприпустимим, оскільки газопроводи та споруди на них є об`єктом підвищеної небезпеки, а дотримання правил безпеки є певною гарантією надійності функціонування системи газопостачання, безпеки життя та здоров`я населення.
Оцінивши в сукупності матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, врахувавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, враховуючи наступне.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначені Законом України "Про ринок природного газу" (далі - Закон).
За п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону, газорозподільна система - технологічний комплекс, що складається з організаційно і технологічно пов`язаних між собою об`єктів, призначених для розподілу природного газу від газорозподільних станцій безпосередньо споживачам.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону, оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.
На виконання вимог Закону України "Про ринок природного газу" від 09.04.2015р. № 329-VII Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнята постанова від 30.09.2015 № 2494, якою затверджений Кодекс газорозподільних систем (далі - КГС).
Відповідно до п. 4 глави 1 розділу І КГС, власник - юридична особа, або фізична особа, або фізична особа - підприємець, яка на законних підставах володіє та користується об`єктом, зокрема газовими мережами або об`єктом газорозподільної системи; межа балансової належності - точка розмежування газових мереж між суміжними власниками газових мереж за ознаками права власності чи користування, на якій відбувається приймання-передача природного газу; оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Відповідно до п. 1 глави 1 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем, експлуатацію газорозподільних систем здійснюють виключно Оператори ГРМ.
Відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119 (далі - ПБСГ), у випадку незабезпечення технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових газових мереж у багатоквартирному будинку розподіл природного газу припиняється (абз. 5 пункту 2 глави 1 розділу III КГС).
Відповідно до п. 1. Глави 4 розділу III КГС, межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності між Оператором ГРМ та споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) визначається в акті розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, що є невід`ємною частиною договору розподілу природного газу (або у передбачених цим Кодексом випадках технічній угоді про умови приймання-передачі газу ГРМ).
Акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін в обов`язковому порядку має містити схему газопроводів з визначенням на них межі балансової належності, точки вимірювання (місця встановлення вузла обліку) та напрямів потоків природного газу.
За відсутності акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін за об`єктами суміжних суб`єктів ринку природного газу (включаючи споживачів) Оператор ГРМ, до/через ГРМ якого підключені зазначені об`єкти, з о б о в ' я з а н и й в установлені законодавством строки здійснити заходи з укладання з їх власниками акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.
Власники (балансоутримувачі, у п р а в и т е л і, інші особи), на балансі чи в у п р а в л і н н і яких знаходяться багатоквартирні будинки чи гуртожитки (незалежно від того, є вони споживачами природного газу чи ні), укладають з Оператором ГРМ, до об`єктів газорозподільної системи якого підключені зазначені будинки/гуртожитки, акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відносно їх внутрішньобудинкових систем газопостачання.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
За вказаного, зважаючи, що управителем будинку за адресою м. Коростишів, вул. Миру, буд. 1 є ОСББ "МИР-К", а положеннями абз. 4 п. 1 глави 5 розділу III Кодексу ГРМ передбачено, що власники (балансоутримувачі, у п р а в и т е л і, інші особи), на балансі чи в у п р а в л і н н і яких знаходяться багатоквартирні будинки чи гуртожитки (незалежно від того, є вони споживачами природного газу чи ні), відповідач зобов`язаний укласти з оператором газорозподільної системи, яким є позивач, акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відносно внутрішньобудинкової системи газопостачання багатоквартирного будинку.
Відповідач не висловив своїх заперечень стосовно зазначених позивачем фактів звернення останнього з листами від 30.10.2019 (а.с.9) та від 26.12.2019 щодо узгодження і підписання акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відносно внутрішньобудинкової системи газопостачання багатоквартирного будинку. При цьому з відзиву та з пояснень щодо надання заперечень на відзив на позовну заяву не вбачається намірів відповідача виконувати такі дії у досудовому порядку.
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За приписами статей 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
При цьому суд враховує приписи п. 9.10 постанови Пленуму ВГСУ від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення", згідно якого у рішенні про вчинення певних дій або про припинення певних дій - відповідний припис, наприклад: "Такому-то звільнити таке-то приміщення (із зазначенням його найменування, місцезнаходження згідно з поштовою адресою, площі)", "Такому-то припинити такі-то дії, які перешкоджають доступу такого-то у приміщення (із зазначенням тих же даних про приміщення)", строк виконання відповідних дій та/або про видачу наказу про примусове виконання рішення.
Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73-79, 86, 123, 129, 233, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "МИР-К" задовольнити.
2. Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку "МИР-К (12501, Житомирська обл., Коростишівський р-н, м. Коростишів, вул. Миру, буд. 1, код ЄДРПОУ 36490049) укласти з Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (12501, Житомирська обл., Коростишівський р-н, м. Коростишів, вул. Київська, буд. 55, код ЄДРПОУ 20413052) Акт від 26.12.2019 року розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідності газових мереж між ПрАТ Коростишівгаз та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "МИР-К за адресою: м. Коростишів, вул. Миру, буд. 1.
3. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "МИР-К" (12501, Житомирська обл., Коростишівський р-н, м. Коростишів, вул. Миру, буд. 1, код ЄДРПОУ 36490049) на користь Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (12501, Житомирська обл., Коростишівський р-н, м. Коростишів, вул. Київська, буд. 55, код ЄДРПОУ 20413052) 2102,00 грн судового збору.
4. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 08.07.20
Суддя Вельмакіна Т.М.
1 - у справу;
2,3 - сторонам (рек.).
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2020 |
Оприлюднено | 09.07.2020 |
Номер документу | 90255854 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Вельмакіна Т.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні