Справа № 909/755/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
03.07.2020 м. Івано-Франківськ Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В., при секретарі судового засідання Сегін І. В., за участю ліквідатора Ловаса В. О., представників кредиторів: компанії УКРЛЕНДФАРМІНГ ПЛС - адвоката Непіп Х. І., ПСП "Чепелівське" - адвоката Білана Н. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Агрокомплекс Немирів ЛТД",
в с т а н о в и в:
в провадженні Господарського суду Івано-Франківської області про банкрутство ТОВ "Агрокомплекс Немирів ЛТД".
15 січня 2020 р., суд ухвалив постанову про визнання ТОВ "Агрокомплекс Немирів ЛТД" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у цій справі, ліквідатором банкрута суд призначив арбітражного керуючого Ловаса В. О.
19 травня 2020 р., до суду надійшло клопотання ліквідатора про скасування усіх арештів, накладених на майно банкрута. Так, ліквідатор просить суд скасувати всі арешти, накладені на нерухоме та рухоме майно банкрута, у тому числі ті, які можуть бути виявлені в подальшому: скасувати всі записи щодо арешту нерухомого та рухомого майна банкрута.
09 червня 2020 р., розгляд зазначеного клопотання суд призначив на 03 липня 2020 р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи про банкрутство, суд встановив таке.
Як видно із змісту інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, все майно, що належить ТОВ "Агрокомплекс Немирів ЛТД", перебуває під арештом, що був накладений відповідно до постанови відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області від 21 серпня 2015 р. в межах виконавчого провадження № 48510389, постанови відділу ДВС Немирівського районного управління юстиції від 15 липня 2015 р. в межах виконавчого провадження № 48146770, постанови відділу ДВС Немирівського районного управління юстиції від 01 липня 2015 р. в межах виконавчого провадження № 47984803.
За змістом розділу VII Порядок звернення стягнення на майно боржника Закону України "Про виконавче провадження", арешт майна (коштів) боржника накладається відповідною постановою виконавця і застосовується для забезпечення реального виконання рішення про звернення стягнення на майно боржника.
Згідно з ч. 1 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства, з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов`язань банкрута вважається таким, що настав; продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Кодексом; скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
За змістом ч. 1 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства, ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; формує ліквідаційну масу; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
В частинах 1, 2 ст. 62 Кодексу України з процедур банкрутства, усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання, включаються до складу ліквідаційної маси. Майно, визначене родовими ознаками, що належить банкруту на праві володіння або користування, включається до складу ліквідаційної маси.
З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника, за винятком арештів чи інших обмежень щодо розпорядження майном такого боржника, накладених судовими органами для захисту суспільних відносин у публічній сфері (арешти, накладені у кримінальному провадженні). Накладення арештів на майно боржника чи інших обмежень щодо розпорядження майном боржника, визнаного банкрутом, для забезпечення приватноправових інтересів третіх осіб має тягнути за собою скасування таких арештів чи інших обмежень щодо розпорядження майном боржника.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду від 16 жовтня 2018 р. у справі № Б-50/112-09.
Оскільки наявні обтяження (арешти) нерухомого майна банкрута перешкоджають ліквідатору в реалізації цього майна у встановленому Кодексом України з процедур банкрутства порядку з метою задоволення вимог кредиторів банкрута, а арешти були накладені в межах виконавчих проваджень для забезпечення приватноправових інтересів третіх осіб, клопотання ліквідатора слід задовольнити в частині скасування виявлених ліквідатором арештів.
Щодо вимоги ліквідатора про скасування арештів майна банкрута, які можуть бути виявлені в подальшому, слід зазначити наступне.
Статтею 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч. 2 ст. 16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Аналогічні положення містяться в ст. 20 ГК України.
Звертаючись до суду, заявник на свій розсуд обирає спосіб захисту порушеного права, в той час як на суди покладено обов`язок перевірки відповідності обраного позивачем способу захисту приписам ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України.
При цьому, у випадку звернення особи до суду з вимогами щодо захисту цивільних прав та інтересів, суд зобов`язаний встановивши наявність у цієї особи суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, а також наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорення і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог. У зв`язку з наведеним, суд не може задовольнити вимогу щодо захисту права, факт порушення якого тільки може бути виявлений в майбутньому.
Відтак не підлягає задоволенню клопотання ліквідатора в частині скасування арештів майна банкрута, які можуть бути виявлені в подальшому, у зв`язку із неналежністю обраного ліквідатором способу захисту.
Керуючись статтями 2, 59, 61, 62 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 234, 235, 243 ГПК України, суд
у х в а л и в:
1. Клопотання ліквідатора про скасування арештів, накладених на майно банкрута, - задовольнити частково.
2. Скасувати арешти майна товариства з обмеженою відповідальністю "Агрокомплекс Немирів ЛТД" (76005, м. Івано-Франківськ, вул. Симона Петлюри, буд. 10; ідентифікаційний код 34893401), що накладені постановою від 21 серпня 2015 р. в межах виконавчого провадження № 48510389, постановою від 15 липня 2015 р. в межах виконавчого провадження № 48146770, постановою від 01 липня 2015 р. в межах виконавчого провадження № 47984803.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та може бути оскаржена у визначені статтями 256, 257 ГПК України строк та порядку.
4. Строк пред`явлення ухвали до виконання з 04 липня 2020 р. до 04 липня 2023 р.
Суддя І. В. Ткаченко
Повний текст ухвали складено 08 липня 2020 р.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2020 |
Оприлюднено | 09.07.2020 |
Номер документу | 90256028 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Ткаченко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні