Справа № 647/1565/20
№ провадження 2/647/367/2020
У Х В А Л А
08.07.2020 року Суддя Бериславського районного суду Херсонської області Корсаненкова О.О., розглянувши матеріали цивільної справи № 647/1565/20 за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 до ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та виділення в натурі земельної ділянки із спільної часткової власності,
встановив:
Позивачі звернулися до суду із вищезазначеним позовом про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та виділення в натурі земельної ділянки із спільної часткової власності.
Вивчивши матеріали справи, судом встановлено наступне:
Відповідачі ОСОБА_17 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 зняті з обліку у відповідних органах реєстрації місця перебування та місця проживання у зв`язку зі смертю, що підтверджується повними витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Згідно із роз`ясненнями, викладеними у листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 24.02.2016 року № 9-539/0/4-16, під час вирішення питання щодо належних процесуальних дій суду у разі встановлення факту смерті відповідача, що настала до моменту подання позову, слід виходити з визначення цивільної процесуальної правоздатності як передумови виникнення процесуальних відносин між сторонами.
Так, відповідно до ст. 46 ЦПК України, здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи. Згідно зі ст. 47 ЦПК України здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи. При цьому цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у день її смерті (ч. 4 ст. 25 ЦК України).
Результати аналізу зазначених правових норм дають підстава для висновку про те, що чинним законодавством України не передбачено можливості пред`явлення позову до особи, яка на час звернення до суду померла та правоздатність якої відповідно до вимог ч. 4 ст. 25 ЦК України припинилася.
При цьому, вирішення питання щодо належних процесуальних дій суду у наведеному випадку залежить від стадії судового провадження, на якій судом було встановлено факт пред`явлення позову до померлої особи.
Зокрема, якщо на стадії відкриття провадження у справі в результаті виконання вимог ч.6 ст.187 ЦПК України суд встановить, що фізична особа - відповідач знятий з обліку у відповідному органі реєстрації місця перебування та місця проживання особи у зв`язку із смертю, у відкритті провадження має бути відмовлено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України у зв`язку з тим, що відповідна заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
З огляду на положення статей 46, 47 ЦПК України, у разі встановлення під час судового розгляду факту пред`явлення позову до померлої особи формальні підстави для застосування судом положень ст. 55 ЦПК України та встановлення правонаступників відсутні у зв`язку з тим, що підставами процесуального правонаступництва можуть бути лише обставини, які виникли під час судового провадження у справі, а не до його початку, тобто до відкриття провадження у справі.
За таких обставин, зважаючи на те, що до відкриття провадження у справі, в порядку виконання вимог ч.6 ст.187 ЦПК України, стало відомо про смерть трьох відповідачів, суд вважає, що у відкритті провадження у справі щодо вимог, пред`явлених до померлих відповідачів, слід відмовити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України у зв`язку з тим, що позовна заява в цій частині не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.186 ЦПК України, суддя
постановив:
Відмовити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 у відкритті провадження у справі за позовом до ОСОБА_17 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та виділення в натурі земельної ділянки із спільної часткової власності.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На ухвалу суду протягом п`ятнадцяти днів може бути подана апеляційна скарга із врахуванням п. 15.5 розділу ХII Перехідні положення ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, до Херсонського апеляційного суду через Бериславський районний суд Херсонської області.
Суддя О. О. Корсаненкова
Суд | Бериславський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2020 |
Оприлюднено | 09.07.2020 |
Номер документу | 90262369 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бериславський районний суд Херсонської області
Корсаненкова О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні