Рішення
від 15.06.2020 по справі 755/1364/20
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 755/1364/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" червня 2020 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

головуючої судді Яровенко Н.О.,

при секретарі Локотковій І.С.,

Розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Арай Україна ЛТД про стягнення заборгованості по заробітній платі, компенсації за невикористану щорічну відпустку невиплачених при звільненні, інфляційний витрат, моральної шкоди,

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернулась до Дніпровського районного суду м. Києва із позовом до ТОВ Арай Україна ЛТД в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість по заробітній платі в розмірі 151 944,83 гривень; стягнути з ТОВ Арай Україна ЛТД на користь позивача суму компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати в розмірі 15 161,98 гривень; стягнути з ТОВ Арай Україна ЛТД на користь позивача середній заробіток за весь період затримки розрахунку по день звернення до суду у розмірі 385 852,60 гривень; стягнути з ТОВ Арай Україна ЛТД на користь позивача моральну шкоду у розмірі 20 000,00 гривень.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у період з 02 червня 2008 року по 16 серпня 2018 року позивач перебувала у трудових відносинах з ТОВ Арай Україна ЛТД . 16 серпня 2018 року позивач була звільнена за угодою сторін. Станом на день звільнення у відповідача перед позивачем існувала заборгованість по заробітній платі у розмірі 151 944, 83 гривень. Крім того, позивачу також була належна виплата компенсації за невикористану щорічну відпустку тривалістю 95 календарних днів. Однак, в день звільнення, відповідач не здійснив виплату належних коштів позивачу. Крім того, у зв`язку із непроведенням розрахунку із позивачем в день її звільнення, з ТОВ Арай Україна ЛТД підлягає стягненню середній заробіток за час затримки розрахунку в розмірі 385 852,60 гривень. також позивач просить стягнути майнову шкоду.

Позивач в судове засідання не з`явилась. Подала до суду заяву в якій просила розгляд справи здійснювати у її відсутність На позовних вимогах наполягає в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з`явився. Повідомлявся належним чином. Про причини неявки суд не повідомив.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 29 січня 2020 року відкрито провадження по справі та призначено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

08 квітня 2020 року позивачем було подано клопотання про долучення доказів до матеріалів справи.

14 квітня 2020 року судом було скеровано запит до Державної служби статистики України про уточнення місця знаходження відповідача.

19 травня 2020 року судом було повторно скеровано запит до Державної служби статистики України про уточнення місця знаходження відповідача.

Суд, вивчивши позовну заяву, дослідивши матеріали справи та надані суду докази, приходить до наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 02 червня 2008 року працювала в ТОВ Арай ЛТД Україна і 16 серпня 2018 року була звільнена з посади фінансового директора, головного бухгалтера ТОВ Арай ЛТД Україна на підставі наказу від 02.08.2018 року за п. 1 ст. 36 КЗпП України за угодою сторін.

Відповідно до Довідки №1 від 30 жовтня ТОВ Арай ЛТД Україна станом на серпень 2018 року заборгованість відповідача по заробітній платі та компенсації по невикористаній відпустці перед ОСОБА_1 складає 151 944,83 грн. (а.с.7).

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КЗпП України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ч. 1 ст. 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.

Статтею 116 КЗпП України визначено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Таким чином, вимога позивача про стягнення на його користь з ТОВ Арай ЛТД Україна 151 944,83 грн., заборгованості по заробітній платі, яка не оспорюється відповідачем, законна та обґрунтована.

Відповідно до ст. 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Пунктом 20 постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.12.1999 року Про практику застосування судами законодавства про оплату праці роз`яснено, що установивши при розгляді справи про стягнення заробітної плати у зв`язку із затримкою розрахунку при звільненні, що працівникові не були виплачені належні йому від підприємства, установи, організації суми в день звільнення, коли ж він у цей день не був на роботі, - наступного дня після пред`явлення ним роботодавцеві вимог про розрахунок, суд на підставі ст. 117 КЗпП стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, а при непроведенні його до розгляду справи - по день постановлення рішення, якщо роботодавець не доведе відсутності в цьому своєї вини. Сама по собі відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.

Середньоденна заробітна плата позивача визначається на підставі Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100 за два повні останні місяці роботи позивача.

З урахуванням 42 відпрацьованих робочих днів у червні та липні 2018 року, заробітна плата за які береться для розрахунку, середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 склала 1059,37 грн.

З наведеного позивачем розрахунку вбачається, що відповідач за час затримки виплати заробітної плати з моменту звільнення ОСОБА_1 , а саме з 16 серпня 2018 року має заборгованість у розмірі 385 852,60 гривень.

Суд, приймає уваги даний розрахунок, оскільки на неодноразові виклику в судове засідання відповідач не з`явився та будь-яких інших даних з яких можливо було б здійснити розрахунок суду надано не було.

Таким чином, з ТОВ Арай ЛТД Україна на користь ОСОБА_1 також підлягає стягненню 385 852,60 гривень за час затримки у виплаті заробітної плати.

Щодо стягнення з відповідача на користь позивача компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати суд приходить до наступного висновку.

Згідно зі ст. 34 Закону України Про оплату праці компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.

Відповідно до ст. 1, ч. 1 ст. 2, ст. 3 Закону України Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 затверджений Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати.

Згідно з п. 4 Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.

Таким чином, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 15 161 гривень 98 копійки компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з її невиплатою.

Що стосується стягнення моральної шкоди, суд зазначає наступне.

Порядок відшкодування моральної шкоди у сфері трудових відносин регулюється ст. 237-1 КЗпП України.

Стаття 237-1 КЗпП України передбачає відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв`язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

За змістом даної норми закону підставою для відшкодування моральної шкоди згідно із ст. 237-1 КЗпП України є факт порушення прав працівника у сфері трудових відносин, яке призвело до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв`язків і вимагало від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

В пункті 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 3.03.1995 року Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди (з відповідними змінами) роз`яснено, що відповідно до ст. 237-1 КЗпП України за наявності порушення прав працівника у сфері трудових відносин (незаконне звільнення або переведення, невиплати належних йому грошових сум, виконання робіт у небезпечних для життя і здоров`я умовах тощо), яке призвело до його моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв`язків чи вимагає від нього додаткових зусиль для організації свого життя, обов`язок по відшкодуванню моральної (немайнової) шкоди покладається на власника або уповноважений ним орган незалежно від форми власності, виду діяльності чи галузевої належності.

Так, позивачка просить стягнути з відповідача 20 000,00 грн. моральної шкоди, посилаючись на те, що життя позивача у результаті систематичної невиплати заробітної плати зазнало суттєвих змін, так як у період з 2017 - 2018 року позивач перенесла важку хворобу, їй не вистачало коштів на реабілітацію та лікування, утримання помешкання та задоволення особистих соціальних потреб у зв`язку з чим, позивач змушена була продати автомобіль.

Враховуючи обставини справи, суд вважає за можливе стягнути з відповідача 10 000 грн. моральної шкоди на користь позивача.

Згідно з роз`ясненнями, викладеними в абз. 5 п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року №13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці", задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в рішенні.

З огляду на зазначене, питання щодо справляння і сплати податків й інших обов`язкових платежів у такому випадку вирішуватиметься при виконанні рішення суду.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог. Якщо сторону на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб які їх понесли, пропорційно до задоволеної частини вимог.

Таким чином з відповідача необхідно стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 5 629,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. 47, 94, 116, 117 КЗпП України, Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100, ст. 5, 12-13, 76, 81, 133, 137, 141, 263-265, 430 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Арай Україна ЛТД про стягнення заборгованості по заробітній платі, компенсації за невикористану щорічну відпустку невиплачених при звільненні, інфляційний витрат, моральної шкоди - задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 33208890; адреса місцезнаходження: Київська область, Васильківський район, смт. Гребінки, вул. Чайковського, 23) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) заборгованість по заробітній платі у розмірі 151 944 (сто п`ятдесят одна тисяча дев`ятсот сорок чотири) гривні 83 копійки.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 33208890; адреса місцезнаходження: Київська область, Васильківський район, смт. Гребінки, вул. Чайковського, 23) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за весь період затримки по день звернення до суду у розмірі 385 852 (триста вісімдесят п`ять тисяч вісімсот п`ятдесят дві) гривні 60 копійок.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 33208890; адреса місцезнаходження: Київська область, Васильківський район, смт. Гребінки, вул. Чайковського, 23) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) суму компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати в розмірі 15 161 (п`ятнадцять тисяч сто шістдесят одна) гривня 98 копійок.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 33208890; адреса місцезнаходження: Київська область, Васильківський район, смт. Гребінки, вул. Чайковського, 23) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) моральну шкоду в розмірі 10 000 (двадцять тисяч) гривень 00 копійок.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 33208890; адреса місцезнаходження: Київська область, Васильківський район, смт. Гребінки, вул. Чайковського, 23) в дохід держави судовий збір у розмірі 5 629 (п`ять тисяч шістсот двадцять дев`ять) гривень 60 копійок.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення суми заборгованості по заробітній платі, але не більше ніж за один місяць.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 15 червня 2020 року.

Суддя Н.О. Яровенко

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення15.06.2020
Оприлюднено09.07.2020
Номер документу90277166
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —755/1364/20

Ухвала від 08.07.2020

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Яровенко Н. О.

Рішення від 15.06.2020

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Яровенко Н. О.

Ухвала від 29.01.2020

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Яровенко Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні