Справа № 527/519/20
провадження 2/527/328/20
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
08 липня 2020 року м. Глобине
Глобинський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Олефір А.О.,
за участю секретаря
судового засідання - Волик Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Манжеліївської сільської ради Глобинського району Полтавської області, третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору: Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області про визнання права власності на самочинне будівництво ,-
В С Т А Н О В И В:
26 березня 2020 року, позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом про визнання права власності на самочинне будівництво.
У своєму позові позивачі зазначили, що 14 лютого 2011 року у приватного підприємства Ремсільгосптехніка , вони придбали будівлі та споруди, розташовані по АДРЕСА_1 , що складаються з ремонтної майстерні, будівлі станції ТО, складу запчастин, сараю, будівлі котельні, альтанки для мийки та інше.
На даний час вони являються співвласниками вказаного майна у рівних частках.
Придбане ними майно знаходиться на земельній ділянці площею 2,1482 га, кадастровий номер 5320685401:01:002:0228 з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Під час користувнаня вищевказаним майновим комплексом виникла необхідність у будівництві приміщення складу. Вказана будівля була побудована у 2016 році, однак введена в експлуатацію відповідно до вимог законодавства не була та відповідно є самочинним будвництвом. Земельна ділянка під вказаним майновим комплексом перебуває у їх користуванні відповідно до договору оренди землі від 19 вересня 2016 року, укладеного з Манжеліївською сільською радою строком на 49 років. Договір оренди землі зареєстрований 22 вересня 2016 року державним реєстратором Глобинської міської ради Стрілець В.І. за №16631788, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєструречових прав на нерухоме майно. З метою отримання документів про власність та введення в експлуатацію збудованої будівля складу, позивачі звернулися до Манжеліївської сільської ради, однак 11 березня 2020 року їм відмовлено у зв`язку з самочинним будівництвом. Самочинно збудована будівля складу збудована без істотних порушень діючих будівельних норм та правил, не порушує права інших осіб, знаходиться на достатньо великій відстані від інших забудов, у тому числі забудов сусідніх землекористувачів і власників та відповідає всім нормам, оскільки фактично це склад із будівельних матеріалів залізобетонні вироби колишньої ферми, що перенесена з одного місця на інше.
Посилаючись на викладене, позивачі просили суд, визнати за ними у рівних частках по 1/2, право власності на будівлю складу літера "Л", розташованого по АДРЕСА_1 , площею 1675,6 кв. м, розташованого на земельній ділянці площею 2,1482 га, кадастровий номер 5320685401:01:002:0228, з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
У судове засідання позивачі не з`явилися, подали до суду клопотання, в якому просили проводити розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримували, просили задовольнити.
Представник відповідача судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати за його відсутності, проти задоволення позову не заперечував.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про місце та час його проведення, проти позову заперечував з підстав, зазначених в письмових поясненнях, посилаючись на те, що у позивачів відсутній документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відсутній належно затверджений проект, та позивачами не надано суду доказів, що будівництво здійснено без істотних порушень будівельних норм і правил.
Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України,якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.
Згідно Договору купівлі-продажу, посвідченого 14 лютого 2011 року приватним нотаріусом Глобинського районного нотаріального округу Джусь С.В., зареєстрованого в реєстрі за №219, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 придбали у приватного підприємства Ремсільгосптехніка , будівлі та споруди, розташовані по АДРЕСА_1 , на земельній ділянці площею 2,1482 га, що перебуває у комунальній власності, кадастровий номер 5320685401:01:002:0228. Вказані будівля та сопруди складаються з: ремонтної майнстерні, будівлі станції ТО, складу запчастин, сараю, будівлі котельні, огорожі №1-2, альтанки, естакади для мойки, естакади, башти Рожновського (а. с. 10-12).
19 вересня 2016 року між Манжеліївською сільською радою в особі сільського голови Манько Владиславом Івановичем як орендодавцем та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 як орендарями, укладено договір оренди земельної ділянки, площею 2,1482 га, кадастровий номер 5320685401:01:002:0228, строком на 49 років, погоджено межі земельної ділянки із суміжними землевласниками та землекористувачами (а.с. 14-20).
Право оренди вказаної земельної ділянки за позивачами зареєстрово в реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 69248478 від 28 вересня 2016 року (а.с. 21-23).
11 березня 2020 року позивачі звернулися до голови Манжеліївської сільської ради із заявою про надання дозволу на введення в експлуатацію будівлі ангару, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Цього ж дня їм було відмовлено у зв`язку із самочинним будівництвом (а.с. 24).
Згідно довідки ОСОБА_3 від 12 березня 2020 року №1 при проведення технічної інвентаризації будівлі складу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , площею 1675,6 кв. м, встановлено, що будівля складу Л збудовано без дозвільних документів, без істотних порушень діючих будівельних норм та правил (а.с. 25).
Відповідно до технічного паспорту, виготовленого 11 березня 2020 року на замовлення позивачів, виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, розташований в АДРЕСА_1 , має наступні технічні характеристики: будівля складу літ. Л , загальною площею 1675,6 кв. м (а.с. 26-31).
Таким чином встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не зверталися за одержанням дозволу на проведення будівельних робіт, що свідчить про те, що будівництво будівлі складу здійснювалося ними без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, а отже, проводилося самочинно.
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом
В ч. 1 ст. 376 ЦК України зазначено, що, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до ч. 5 ст. 376 ЦК України, на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Пленум Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в п. 12. Постанови від 30 березня 2012 року № 6 Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва) , розяснив, що у справах, пов`язаних із самочинним будівництвом нерухомого майна, суди мають враховувати, що за загальним правилом особа, яка здійснила або здійснює таке будівництво, не набуває права власності на нього (частина друга статті 376 ЦК). Разом із цим власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно (частина друга статті 375 ЦК), тому на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудовано на ній, якщо це не порушує права інших осіб (частина п`ята статті 376 ЦК). При цьому вирішуючи справу за позовом власника (користувача) земельної ділянки про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно, суди зобов`язані встановлювати усі обставини справи, зокрема: чи є позивач власником (користувачем) земельної ділянки; чи звертався він до компетентного державного органу про прийняття забудови до експлуатації; чи є законною відмова у такому прийнятті; чи є порушені будівельні норми та правила істотними.
Відповідно до п. 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року, у випадку визнання права власності на самочинно збудований об`єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об`єкта.
Технічне обстеження проводиться суб`єктом господарювання, який має у своєму складі відповідних виконавців, що згідно із Законом України Про архітектурну діяльність одержали кваліфікаційний сертифікат, або фізичною особою - підприємцем, яка згідно із зазначеним Законом має кваліфікаційний сертифікат.
Згідно звіту про проведення технічного обстеження, затвердженого директором ТОВ Експертне бюро Рідний Дім 15 червня 2020 року, за результатами проведеного технічного обстеження об`єкту - будівлі складу по АДРЕСА_1 , встановлено можливість його надійної та безпечної експлуатації (а.с.62-76).
Експерт ОСОБА_4 , який проводив технічне обстеження має кваліфікаційний сертифікат відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єкта архітектури (а.с. 76).
Приймаючи до уваги викладене, а також те, що технічним звітом про проведення технічного обстеження встановлено можливість надійної та безпечної експлуатації самочинно збудованого об`єкту нерухомого майна, визнання права власності за позивачами на вказаний самочинно збудований об`єкт не порушує права інших осіб, суд дійшов висновку, що позов є законним та обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.15,16,375,376 Цивільного кодексу України, ст.ст. 13, 13,76, 81, 82, 258, 259, 263, 265, 268, 273 ЦПК України , суд ,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 у рівних частках по 1/2, право власності на будівлю складу літера "Л", площею 1675,6 кв. м, розташованого по АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 2,1482 га, кадастровий номер 5320685401:01:002:0228, з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне ім`я (найменування) сторін та інших учасників справи.
Позивачі: ОСОБА_1 (39062, Полтавська обл., Глобинський р-н., с. Манжелія, рнокпп: НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 (39062, Полтавська обл., Глобинський р-н., с. Манжелія, рнокпп: НОМЕР_2 ).
Відповідач: Манжеліївська сільська рада Глобинського району Полтавської області (39062, Полтавська обл., Глобинський р-н., с. Манжелія, вул. Чаврікова, буд. 11, код ЄДРПОУ: 22544143)/
Третя особа: Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області ( 36011, м. Полтава, вул. Гоголя, буд. 25, кім. 62).
Суддя А. О. Олефір
Суд | Глобинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2020 |
Оприлюднено | 09.07.2020 |
Номер документу | 90286078 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Глобинський районний суд Полтавської області
Олефір А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні