Рішення
від 08.07.2020 по справі 539/1639/20
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/1639/20

Провадження № 2/539/785/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2020 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

в складі: головуючого - судді Даценка В.М.,

секретаря - Шрейтер С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Лубнах цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Лубенської міської ради Полтавської області про визнання права власності на самочинну будівлю,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд позовом до Лубенської міської ради Полтавської області про визнання права власності на самочинну будівлю, мотивуючи тим, що на праві приватної власності їй належить житловий будинок з господарськими будівлями, що розташовані в АДРЕСА_1 на приватизованій земельній ділянці.

У 2010 році без оформлення дозвільних документів на території домоволодіння на земельній ділянці, площею 0,0112 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства нею побудовано гараж, площею 24 кв.м., який вона не стала здавати в експлуатацію.

Рішенням Лубенської міської ради від 14.11.2019 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом зміни цільового призначення із земель для ведення особистого селянського господарства - для будівництва індивідуальних гаражів.

У 2019 році виготовлено Технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, розташованих в АДРЕСА_1 .

10.09.2019 року за її замовленням було виготовлено Технічний паспорт на гараж в ТОВ ТехЕксперт-БТІ .

При зверненні нею 14.01.2020 року у Відділ державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Лубенської міської ради по питанню здачі гаража в експлуатацію та одержання свідоцтва про право власності на гараж, отримала відмову, яка мотивована тим, що відповідно до ст. 4, 9 Закону України Про архітектурну діяльність , 1 абз. 2 пункту Порядку виконання будівельних робіт , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року за №466, будівництво (будівельні роботи) - це роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.

Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Механізм прийняття в експлуатацію встановлений Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів , затвердженим ПКМУ №461 від 13.04.2011 року.

В той же час, вказаним Порядком не передбачено прийняття в експлуатацію самочинно збудованих об`єктів, тому такі об`єкти підлягають прийняттю в експлуатацію після визнання права власності на них у судовому порядку.

Позивач прохає суд визнати за нею право власності на самочинно збудований гараж, площею 24 кв.м., вартістю 37400 гривень, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , на належній їй на праві власності земельній ділянці.

В судове засідання позивач не з`явилась, надіслала до суду заяву з проханням розглянути справу без її участі, позов підтримує, прохає задовольнити.

Представник відповідача Лубенської міської ради в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву з проханням розглянути справу без його участі.

За відсутності учасників процесу розгляд цивільної справи здійснено в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, вивчивши матеріали справи і надавши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованою Верховною радою України 17.07.1997р., кожен при вирішенні питань щодо його цивільних прав і обов`язків або встановленні обґрунтованості будь якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Суд зазначає, що Конвенція про захист прав і основоположних свобод людини є складовою частиною загальнонаціонального законодавства України.

Згідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Судом встановлено, що відповідно до Договору купівлі-продажу АЕА №545413 від 16.05.2001 року та свідоцтва про шлюб, виданого 27.10.2006 року, позивач ОСОБА_1 є власником житлового будинку з господарськими будівлями, що розташовані в АДРЕСА_1 (а.с.7-8).

Земельна ділянка, на якій розташоване вищевказане домоволодіння, була призначена для ведення особистого селянського господарства.

Позивач стверджує, що у 2010 році нею, без отримання відповідного дозволу, на належній їй земельній ділянці, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, самочинно побудовано гараж, площею 24 кв.м.

Згідно рішення Лубенської міської ради від 14.11.2019 року, вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом зміни цільового призначення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0112 га, кадастровий номер 5310700000:05:003:0074, яка перебуває у власності останньої. Змінити цільове призначення вказаної земельної ділянки із земель для ведення особистого селянського господарства на землі - для будівництва індивідуальних гаражів (а.с.23).

Відомості про державну реєстрацію вищевказаної земельної ділянки земельної ділянки внесено до Державного земельного кадастру (а.с.20).

Станом на 10.09.2019 року на замовлення позивача ТОВ ТехЕксперт-БТІ , було виготовлено технічний паспорт на гараж (а.с.14-18).

Гараж на земельній ділянці позивача будівництвом закінчено, однак, не ведено в експлуатацію, однак, при зверненні позивача до Відділу Державного архітектурно-будівельного контролю щодо прийняття в експлуатацію гаража, вона отримала відмову (а.с.9-10).

У відповідності до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Згідно п. 4 Постанови Пленуму ВСС України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 30.03.2012 року "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)", при розгляді справ зазначеної категорії судам слід мати на увазі, що самочинним вважається будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо вони збудовані (будуються) на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво; або відведена не для цієї мети; або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту; або з істотним порушенням будівельних норм і правил.

Відповідно до ч.3, ч.5 ст. 376 ЦК України, право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно…

На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Постанова Пленуму ВСС України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 30.03.2012 року "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)" наголошує, що вирішуючи справу за позовом власника (користувача) земельної ділянки про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно, суди зобов`язані встановлювати усі обставини справи, зокрема: чи є позивач власником (користувачем) земельної ділянки; чи звертався він до компетентного державного органу про прийняття забудови до експлуатації; чи є законною відмова у такому прийнятті; чи є порушені будівельні норми та правила істотними.

У відповідності до ст. 39 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності , прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI), та об`єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Механізм прийняття в експлуатацію встановлений Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів , затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13 квітня 2011 року.

Так само Порядком проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03 липня 2018 року № 158, передбачена процедура введення в експлуатацію лише індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, а такожгосподарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 300 квадратних метрів, збудованих у період з 05 серпня 1992 року по 09 квітня 2015 року та будівель і споруд сільськогосподарського призначення, збудованих до 12 березня 2011 року без дозвільного документа на виконання будівельних робіт.

В той же час, Порядком не передбачено прийняття в експлуатацію самочинно збудованих об`єктів. А тому, такі об`єкти підлягають прийняттю в експлуатацію після визнання права власності на них у судовому порядку.

З огляду на вказані обставини, а саме факт того, що позивач збудувала нерухоме майно на власній земельній ділянці, яка була надана позивачу у встановленому порядку під уже збудоване нерухоме майно, жодні права будь-кого із інших осіб не порушуються, нею вичерпана можливість прийняття в експлуатацію цього гаража, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Оплату судових витрат взяла на себе позивач і не просила стягувати з відповідача.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 258, 263, 265,354 ЦПК України, суд-

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Лубенської міської ради Полтавської області (місце знаходження м. Лубни, вул. Я. Мудрого, 33, Полтавської області, ЄДРПОУ - 21053182) про визнання права власності на самочинну будівлю - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на самочинно збудований гараж, площею 24 кв.м., вартістю 37400 гривень, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , на належній ОСОБА_1 на праві власності земельній ділянці.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду В.М.Даценко

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення08.07.2020
Оприлюднено09.07.2020
Номер документу90286330
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —539/1639/20

Рішення від 08.07.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 11.06.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні